Svet
10.09.2023. 11:20
Beta/Ap

Očekivano

Evo ko je obeležio poslednji dan samita u Indiji (FOTO)

1
Izvor: beta/Pool- The New York Times / Kenny Holston

Lideri G20 najvećih svetskih ekonomija, posetili su memorijalni centar posvećen osnivaču indijske države Mahatmi Gandiju.

Oni su prethodno, poslednjeg dana samita, dodali Afričku uniju kao novog člana G20 i uspeli da postignu sporazum o nizu pitanja uz ublažen ton oko ruske agresije na Ukrajinu.

Indija, koja je ovogodišnji domaćin Grupe 20 bogatih i zemalja u razviju, završila je prvi dan samita diplomatskim pobedama po mišljenju analitičara uprkos izrazitim neslaganjima među moćnim članovima posebno oko rata u Ukrajini.

Indijski premijer Narendra Modi je na počeku samita objavio da grupa dodaje Afričku uniju kao člana, što je deo napora da se unapredi jug planete.

Nekoliko sati kasnije Indija je objavila da je uspela da dobije saglasnost oko konačnog saopštenja, ali tek posle "omekšavanja" teksta oko spornog pitanja - ruskog rata u Ukrajini.

Takođe je objavljen ambiciozan plan SAD, Evropske unije i drugih, da se izgradi železnički i pomorski koridor koji vezuje Indiju sa Bliskim istokom i Evropom da bi se ojačao ekonomski rast i politička saradnja.

U nedelju su sa završenim glavnim temama dnevnog reda učesnici obišli Memorijalni centar Radžghat u Nju Delhiju. Među njima su bili kanadski premijer Džastin Trudo, austrailjski Antoni Albaneze i japanski Fumio Kišida.

Neke vođe, uključujući britanskog premijera Rišija Sunaka, nemačkog kancelara Olafa Šolca i indonežanskog predsednika Džoko Vidokoa hodali su do memorijalnog centra bosi u uobičajenom obliku pokazivanja poštovanja. Mnogi drugi uključujući predsednika SAD Džoa Bajdena nosili su papuče koje se daju posetiocima.

Svetski lideri stajali su ispred venaca postavljenih oko centra gde gori večna vatra a ukrašen je narandžastim i žutim vencima cveća.

U ovogodišnjem završnom saopštenju, objavljenom juče, dan pre zvaničnog završetka samita, ukazano je na ljudsku patlju i negativni uticaj rata u Ukrajini, ali se ne pominje direktno ruska invazija.

Navodi se Povelja UN u kojoj se kaže da "sve zemlje moraju da se uzdrže od pretnje ili upotrebe sile u potrazi za teritorijalnim osvajanjem protiv teritorijalnog integriteta i suvereniteta ili političke nezavisnosti bilo koje države, a upotreba ili pretnja upotrebom nuklearnog oružja je nedopustiva".

Zapadne vođe koje su se zalagale za jaču osudu ruskih delovanja na ranijim skupovima G20, prihvatile su završnu deklaraciju i njeno donošenje konsenzusom nazvale uspehom i pohvalile Indiju što je tome doprinela. 

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
clear sky
19°C
06.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve