Svet
31.07.2018. 13:24
Natalija Ginić

ZAKON JAČEG

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Tokom mandata ruskog predsednika Vladimira Putina doneti su brojni propisi koje Zapad smatra restriktivnim i nedemokratskim. Na drugoj strani, većina Rusa pozdravlja takvu legislativu

Ono što je u Rusiji normalno i poželjno, na zapadu prolazi kao restriktivno, despotsko i nedemokratsko. Takav je slučaj i sa brojnim zakonima donetim u vreme vladavine ruskog predsednika Vladimira Putina. Protivnici Putinovih mera kojima se zabranjuje gej propaganda, blokira nepoželjni internet sadržaj, a mediji i nevladine organizacije sa inostranom ličnom kartom etiketiraju kao strani agenti uvereni su da takvi propisi krše ljudska prava.

Najglasniji u borbi protiv legislative ruskog predsednika jesu istaknuti ruski disidenti, među kojima su pisac Boris Akunjin, potpredsednica Međunarodne transparentnosti Jelena Panfilova, proterani opozicioni lider Vladimir Ašurkov i advokat za ljudska prava Pavel Čikov. Oni su pokrenuli projekat ukidanja Putinovih zakona pod nazivom „Sanatsia Prava".

S druge strane, većina ruskog naroda ne buni se zbog zakona, već smatra da oni uvode red u društvo.

Blaže kazne za rođake nasilnika

Putin je februara 2017. godine potpisao zakon koji predviđa ublažavanje kazni za porodično nasilje. Izmenama se zlostavljanje rođaka tretira kao građanski prekršaj umesto kao krivični, pa čak i ako žrtva pretrpi ozbiljne telesne povrede.
Pored toga, udaranje supružnika ili dece koje dovodi do masnica ili rana, ali ne i frakture, kažnjavaće se sa 15 dana zatvora ili novčanom kaznom ukoliko se takvo ponašanje desi više od jedanput godišnje.
Prethodno su takvi napadi strože kažnjavani, a nasilnici su mogli da dobiju i dve godine zatvora. Organizacije za zaštitu prava žena su se oštro usprotivile usvojenim merama. Inače, navodno u Rusiji veliki broj ljudi smatra da se nasilje u porodici može opravdati.

„Strani agenti"

Od novembra 2017. godine inostrani mediji u Rusiji mogu biti označeni kao „strani agenti", što je usledilo kao reakcija na obavezu ruske televizije „Raša tudej" da se tako registruje u SAD.
Prema zakonu koji je usvojio ruski parlament, ministarstvo pravde odlučuje o tome ko medijski širi zapadnu propagandu. Tim aktom predviđeno je da inostrani mediji imaju obavezu da vlastima podnesu finansijske izveštaje i da u svim svojim dokumentima naznače da su - strani agenti. Kao prve potencijalne mete spomenute su radio-stanice „Glas Amerike" i Radio „Slobodna Evropa/Radio sloboda", koje finansira američki Kongres.
Formalno, novi tekst samo proširuje zakon iz 2012. koji se odnosio na nevladine organizacije i nakon kojeg je 20 NVO ugašeno.

Bez psovki u imenu

Šef Kremlja je maja 2017. potpisao zakon kojim se zabranjuje upotreba psovki, brojeva, znakova interpunkcije, kao i naziva zanimanja prilikom davanja imena deci.
Taj zakon će uređivati i kako će se dete prezivati, odnosno da li će nositi očevo ili majčino prezime, ili i jedno i drugo sa crticom između. Pre ovih uredbi nije postojalo nijedno ograničenje prilikom davanja imena deci, a državne institucije su imale obavezu da upišu koje god ime deteta želeli roditelji. Novi propisi su uvedeni jer je jedno dete koje se rodilo juna 2002. godine trebalo da dobije ime BOCirVF - biološki objekat čoveka iz porodice Voronovih-Frolovih. Po želji roditelja. Spor oko detetovog imena se vodi do dan-danas.
Zanimljivo je da su najviše čudnih imena deci davali građani ruske prestonice: Nikolaj-Nikita-Nil, Hristamrirados, Delfin, April, Princeza Danijela, Okeana, Sofija-Sunašce...

Njet gej propagandi

Putin je septembra 2016. potpisao zakon kojim se zabranjuje „propagiranje netradicionalnih seksualnih odnosa" među maloletnicima putem medija i interneta.
Taj akt predviđa kažnjavanje homoseksualne propagande sa do 200.000 rubalja (oko 6.700 dolara). Kako je obrazloženo, neprihvatljiva je svaka promocija kod mladih koja može da dovede do „iskrivljenog razumevanja" da su homoseksualni i heteroseksualni odnosi „društveno jednaki".

Zabrana piraterije

Ruski predsednik je jula 2017. potpisao zakon koji ograničava pristup piratskim sajtovima, miror linkovima i proksi serverima s piraterijom.
Naime, od internet pretraživača je zatraženo da blokiraju rezultate pretrage ne samo poznatih piratskih sajtova već i adrese koje se dovode u vezu s njima, kao i njihove derivate. Rusija je uvela nove uspešne modele blokiranja, s još boljim povezivanjem nosioca autorskih prava s provajderima i pretraživačima. Uvedena je direktna linija, a svaki nelegalni sajt mora da bude ukinut iz pretrage najduže 24 sata od prijave.
To je najstroži zakon protiv piraterije koji je Rusija donela.

Halo terorizam
Zakon kojim se udvostručuje zatvorska kazna za „telefonski terorizam", sa pet na 10 godina robije, usvojen je decembra 2017. Takva odluka doneta je nakon što je u septembru iste godine u oko 180 ruskih gradova prijavljen veliki broj lažnih pretnji bombom, a na meti se našlo više od 3.000 objekata.
Evakuacije zgrada širom zemlje izazivale su velike probleme u saobraćaju.

Rusko dete ne može kod oca Amera

Usvajanje ruske dece zabranjeno je Amerikancima i stranim državljanima registrovanim u istopolnim zajednicama, osim u slučaju kada ih ne mogu usvojiti ruski građani koji stalno borave na teritoriji zemlje, kao i njihovi srodnici.
Zakon je usvojen 2012. godine i nazvan je po Dmitriju Jakovljevu, ruskom siročetu koji je umro od toplotnog udara 2008. nepažnjom usvojitelja Amerikanca. Otac je Dmitrija ostavio u parkiranim kolima na suncu devet sati.
Taj dokument je, inače, zaustavio usvajanje oko 200 ruske dece koja su čekala na odlazak u SAD. Mnogi od njih su patili od neke teške bolesti ili imali neki vid invaliditeta.

Uvredljivi vernici
U nameri da zaštite verska uverenja i osećanja građana Rusi su usvojili amandman na Krivični zakonik. Takva odluka je doneta u martu 2012. godine, nakon što je disidentska pank grupa „Pusi rajot" postavila antirežimsku predstavu u najvećoj katedrali u Moskvi. Troje aktivista je zatvoreno pod optužbom za huliganstvo.
Prema tom zakonu, „javne aktivnosti koje izražavaju nepoštovanje društva i izvršene su u cilju uvrede religioznih osećanja vernika" mogu dobiti kaznu do 4.215 dolara, 200 sati službe u zajednici ili do tri godine zatvora.

Kriminalizacija ponovljenih protesta

Tokom demonstracija na trgu Majdan u ukrajinskoj prestonici, Putin je potpisao jula 2012. akt kojim se zabranjuje održavanje sastanaka, demonstracija i marševa više puta u šest meseci.
Propisane su kazne do najviše pet godina zatvora ili prinudnog rada. Prva osoba koja je osuđena na tri godine zatvora bio je Ildar Dadin, dok su još tri osobe neposredno nakon usvajanja tih propisa dobile zabranu napuštanja zemlje. Među njima je bio i Vladimir Ionov, 76-godišnji penzioner koji je zatočen jer je držao znak „Je suis Charlie" u blizini Kremlja. Ionov je uspeo da pobegne iz zatvora u Ukrajinu, gde je planirao da traži politički azil.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
5°C
19.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve