Aleksandar Kasanof
"Srbija treba da nastavi put ka evroatlantskom prostoru"
Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Zapadni Balkan Aleksandar Kasanof izjavio je da SAD žele da produbljuju saradnju sa Srbijom, na Zapadnom Balkanu i evroatlantskom prostoru, i da projekat rudarenja litijuma može da bude veoma koristan jer će povezati ekonomije regiona.
"Građani Srbije su skeptični zbog ranijeg pristupa SAD. Želimo da produbljujemo saradnju sa Srbijom, na Zapadnom Balkanu i evroatlantskom prostoru. Na Zapadnom Balkanu postoje savezi koje SAD podržavaju, a Srbija predvodi te inicijative", kazao je Kasanof na panelu "Pupin foruma" u Vašingtonu, u organizaciji beogradske Pupin inicijative, usmerene na jačanje odnosa Srbije i SAD.
Kasanof, koji je sredinom jula nasledio Gabrijela Eskobara, rekao je i da projekat rudarenja litijuma "može da bude veoma značajan u smislu novih investicija", ukazujući da će "pomoći Srbiji, ali i drugim državama, jer će povezati ekonomije regiona".
Na panelu koji je moderirao osnivač Pupin inicijative Vuk Velebit, Kasanof je kao jedan od izazova naveo dijalog Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa, navodi Glas Amerike.
"Tu želimo da vidimo napredak. SAD žele saradnju sa Kosovom i Srbijom kako bismo uvideli na koji način može da se ostvari napredak koji će doprineti i regionu. Postoje dva vida perspektive odnosa Balkana i SAD. Jedan je zasnovan na narativu, a drugi na činjenicama. Među nevladinim organizacijama postoji narativ da je Srbija antizapadno orijentisana i ruski poslušnik, a sa druge strane je narativ prema kojem je Srbija izdala Rusiju", naveo je.
Na skupu koji je okupio poslovne ljude, predstavnike akademske zajednice i srpske dijaspore i američke političare koji pokazuju pojačan interes za Srbiju i dešavanja na Balkanu, Kasanof je rekao i da Srbija treba da nastavi "put ka evroatlantskom prostoru", na obostranu korist.
"Brojne su koristi tog puta za Srbiju, ali i za evroatlanstki prostor. To su područja energetike, bezbednosne saradnje, podrška Ukrajini. Ta pitanja su veoma važna za nas i to su načini srpske integracije, ali i načini da SAD osnaže saradnju sa Srbijom", kazao je Kasanof.
On je istakao da je "veoma važno" da Srbija, u saradnji sa Evropskom unijom i SAD, "pazi da ne dođe do povratka nacionalizma".
"Potrebno je da budemo na oprezu od takvih scenarija. To bi moglo da ugrozi potencijale saradnje. Partnerstvo sa Srbijom i iskren dijalog mogu da doprinesu prevazilaženju tih izazova i ostvare viziju evroatlantske saradnje", upozorio je Kasanof.
Kasanof, politički savetnik u Ambasadi SAD u Kijevu u vreme Majdanske revolucije 2014. godine, rekao je i da SAD "veoma cene podršku Srbije Ukrajini".
Povodom Sporazuma o strateškoj saradnji u oblasti energetike, koji su juče potpisali predstavnici Srbije i SAD, Kasanof je ukazao na značaj "agende čiste energije u budućnosti".
"Takođe, to znači i podršku evrointegracijama Srbije, ali i regiona. Jer energetika ima veliki značaj, a čista energija je pobeda za sve", naveo je Kasanof.
Dodao je da Srbija pokazuje veliki ekonomski potencijal, da nezaposlenost opada, i da se "sistem vrednosti menja, pogotovo u IT sektoru".
"Važna je stvar saradnja u smislu otklona od ratova 1990-ih i da se ostane na pozitivnoj putanji. Nastavićemo da podržavamo integracije i blisko ćemo sarađivati sa partnerima iz Srbije", naveo je Kasanof.
Najavio je i da će mu Beograd biti jedna od prvih stanica tokom posete Zapadnom Balkanu.
"Beograd će biti jedna od prvih stanica u regionu. Istaći ću značaj bliske saradnje i partnerstva. Govorićemo o razvoju naših odnosa i o tome dokle bismo želeli da ide naše partnerstvo. Od ekonomskih do političkih tema. Objavili smo preporuke i mapu puta o načinima za ostvarenje strateškog partnerstva Srbije i SAD", rekao je Kasanof.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je danas da je Kasanof na panelu "Pupin foruma" izjavio da ekonomski rezultati Srbije svedoče "o velikoj vitalnosti" i da SAD žele da vide nastavak tog trenda.
Prema navodima Ministarstva, Kasanof je rekao i da SAD žele da vide osnaživanje integrativnih procesa i saradnje na čitavom Zapadnom Balkanu, bilo da je reč o odnosima sa SAD ili EU.
"Ovo je istorijski trenutak, jer nam daje šansu da konačno okrenemo novu stranicu, i napravimo otklon od devedesetih godina prošlog veka i nasleđa tog vremena", kazao je Kasanof.
Ministarstvo spoljnih poslova je navelo i da Kasanof "prepoznaje velike šanse za ubrzani razvoj regiona" i da "Srbiju vidi kao ključnu komponentu u tom procesu".