Sedmi dan u nizu
Blokada zgrade RTS i dalje traje, Brnabić upozorila na posledice i sankcije
Studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju nastavili su blokadu zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku.
Više hiljada okupljenih provelo je noć ispred RTS-a u Takovskoj, gde su organizovali veliku žurku, a angažovani su bili i di-džejevi.
Blokirani su svi ulazi i prilazi RTS od 14. aprila u 22 časa, kada je počela blokada, a u dežurstva su se pored studenata uključili predstavnici iz zborova građana beogradskih opština i naselja, kao i veterani.
Za saobraćaj su zatvorene Takovska ulica od Kneza Miloša do Svetogorske, deo ulice Ilije Garašanina, Ulica majora Tepića, kao i Aberdareva.
Javni servis ni jutros ne emituje jutarnji program, a Dnevnik je i sinoć kao i prethodne večeri emitovan u skraćenom izdanju i bez prezentera.
RTS je ranije saopštio da zbog blokade nije bio u mogućnosti da prenosi ponoćnu i jutaranju liturgiju povodom Uskrsa i izvinio se vernicima.
Blokada zgrada Radio-televizije Srbije ušla je u sedmi dan, a kako je najavljeno, trajaće sve dok se ne raspiše novi konkurs za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ili dok se ne "ugasi RTS".
Predsednica parlamenta Ana Brnabić izjavila je da je blokada Radio-televizije Srbije (RTS) krivično delo za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora i ocenila da su blokaderi "sadisti koji maltretiraju žene".
Brnabić je kazala da je dužna da upozori blokadere na posledice i sankcije koje zakon propisuje i dodala da se nada da će institucije raditi svoj posao.
"Krivični zakonik predviđa novčanu kaznu ili kaznu zatvora do godinu dana za one koji neovlašćeno sprečavaju ili ometaju emitovanje radio i televizijskog programa", kazala je za Pink predsednica Skupštine Srbije.
Po njenim rečima, ljudi koji blokiraju javni servis "muče i targetiraju" novinarke i reporterke tog medija.
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da studenti nisu nadležni da biraju članove tog tela ni da gase RTS, i ocenila da akademci ne poznaju zakon i nadležnosti koje ima regulatorno telo.
"REM nije nikakvo vrhovno božanstvo koje pušta kišu, nismo svemogući. Ne možemo da gasimo televizije, osim ako ne ruše ustavni poredak zemlje", kazala je Zekić gostujući na Pinku.
Ona je rekla da REM "nema nikakve veze" sa RTS ili Radio-televizijom Vojvodine (RTV) i da javni servisi jesu pod nadzorom regulatora, ali im to telo ne daje i ne oduzima dozvole za rad.
"Mi radimo po Zakonu o elektronskim medijima, a RTS i RTV rade po posebnom Zakonu o javnim servisima", navela je portparolka REM.
Javni servis je zbog blokade podneo prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica i zatražio reagovanje međunarodnih institucija.