Marko Đurić
Članstvo Kosova u Savetu Evrope nije stavljeno na dnevni red
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je posle sastanka Komiteta ministara Saveta Evrope (SE) da članstvo Kosova u toj organizaciji nije stavljeno na dnevni red.
"Najvažnija vest za građane Srbije jeste da Kosovo i Metohija, naša južna pokrajina, danas nije i neće postati član Saveta Evrope... Zemlje Kvinte (SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija) su bile te koje nisu podržale to da se članstvo Prištine uvrsti na dnevni red", rekao je Đurić posle sastanka.
Đurić je rekao da je u obraćanju na ministarskom sastanku Komiteta ministara Saveta Evrope (SE) u Luksemburgu poručio da se ne sme zaboraviti da je Srbija pre 22 godine, kao demokratska država koja je prigrlila principe demokratije i međunarodnog prava, primljena u SE u svojim granicama priznatim od strane UN.
"U mojoj vizuri, lojalnost Srbiji znači lojalnost istini. A istina je da je Srbija pre 22 godine postala član ove organizacije kao demokratska država, u svojim granicama uključujući Kosovo i Metohiju", rekao je Đurić.
On je dodao da je nedopustivo da se granice jedne demokratske ili bilo koje države prekrajaju proizvoljno, suprotno povelji UN.
Šef srpske diplomatije je naglasio da je Srbija država koja čvrsto stoji iza principa međunarodnog prava i da se zalaže za demokratske, a ne etnokratske i etnonacionalističke principe.
Đurić je rekao i da je na Kosovu u prethodnih godinu dana nastavljeno kršenje kolektivnih prava Srba, što je, kako veruje, uzeto u obzir od strane država članica SE.
Napomenuo je da je više od dve trećine članica SE priznalo nezavisnost Kosova odmah nakon njegovog jednostranog proglašenja, ali da je ipak ove godine pozicija Srbije prevagnula.
Osvrnuvši se na situaciju u Bosni i Hercegovini, Đurić je naveo da je Srbija posvećena Dejtonskom sporazumu, unutrašnjem demokratskom dijalogu u BiH i da ne prihvata iskrivljene predstave koje idu na štetu Republike Srpske.
Na današnjoj sednici razgovaralo se i o Ukrajini, a Srbija je, prema Đurićevim rečima, podržala teritorijalni integritet te države, ali se ogradila od nekih odluka vezanih za osnivanje tribunala, vodeći se svojim nacionalnim interesima.
Rekao je da je Srbija danas predstavila jasnu sliku, kako po pitanju svojih nacionalnih interesa, tako i kada je reč o globalnim temama, podržavajući strateške ciljeve SE i vrednosti na kojima je ta organizacija osnovana.
"Mi se pridržavamo principa i teritorijalnog integriteta i povelje UN, i držimo do demokratskih vrednosti. Ne mešamo se u unutrašnje poslove drugih država. Od nekih je to podržano i vrednovano od nekih ne, ali smatram da to najviše odgovara našim nacionalnim interesima", dodao je.