11 pitanja o 15. martu
Dekani fakulteta u Novom Sadu traže odgovore o incidentima na protestu
Dekani fakulteta Univerziteta u Novom Sadu uputili su nadležnim ministarstvima i MUP Republike Srbije, kao i medijima saopštenje u kojem traže odgovore na 11 pitanja koja su vezana za incidente i dešavanja na studentskom protestu 15. marta u Beogradu.
Oni podsećaju i da do sada ni na jednom od brojnih studentskih protesta nije zabeležen nijedan incident.
Dekani od nadležnih državnih organa traže da im predoče šta je proizvelo zvuk koji je izazvao paničan strah i stampedo građana koji su mirno odavali počast poginulima u Novom Sadu?
"Da li je reč o nekoj vrsti oružja za suzbijanje nereda i, ako jeste, o kojoj se tačno vrsti oružja radi, da li je njegova upotreba legalna, ko je odobrio njegovo korištenje i zašto je uopšte oružje korišteno na protestima koji su bili mirni", navodi se u saopštenju.
Dalje, interesuje ih ko je, po čijem nalogu i čijim sredstvima finansirao i organizovao kamp studenata u Pionirskom parku, kao i koliko je zapravo tamo bilo studenata.
"Šta je bio cilj dovođenja studenata u Pionirski park? Ukoliko je cilj bio protest protiv blokada fakulteta i izražavanje zahteva da se ‘studenti vrate u klupe’, kako objasniti činjenicu da je kamp ‘raspušten’ dan nakon velikog protesta", pitaju dekani.
Takođe, traže da nadležni kažu ko je, po čijem nalogu, čijim sredstvima i sa kojom svrhom organizovao dovoženje traktora koji su bili parkirani oko Pionirskog parka; zatim ko je i po čijem nalogu u danima pred protest dovozio u centar Beograda palete sa kockama.
Dekani pitaju i kada će biti objavljena kompletna dokumentacija za renoviranje nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, čije je rušenje prouzrokovalo smrt 15 i teške povrede dve osobe.
"U kojoj su fazi sudski procesi protiv osoba koje su fizički ugrožavale bezbednost studenata i građana na blokadama? Prema dostupnim informacijama, identifikovano je nešto manje od 40 osoba koje su napadale studente i građane i izazivale saobraćajne incidente", podsećaju oni.
Dekani pitaju i da li su identifikovane i procesuirane osobe koje su napale studente tokom protesta ispred Skupštine Srbije, kao i one koje su devastirale poljoprivredna vozila u danima pred protest u zoni Pionirskog parka.
"Dokle će u javnom medijskom prostoru RS biti prisutan govor mržnje, kojem smo izloženi već duže od deceniju", piše u saopštenju koje potpisuju mr Zoran Krajišnik, redovni profesor, dekan Akademije umetnosti Novi Sad; dr Nenad Magazin, redovni profesor, dekan Poljoprivrednog fakulteta; dr Aleksandar Čučković, redovni profesor, dekan Ekonomskog fakulteta u Subotici; dr Srđan Rončević, redovni profesor, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta; dr Milan Trifković, redovni profesor, dekan Građevinskog fakulteta Subotica; dr Snežana Brkić, redovni profesor, v.d. dekana Medicinskog fakulteta, dr Saša Marković, redovni profesor, dekan Pedagoškog fakulteta u Somboru.