Vesti
02.04.2025. 20:42
R. E.

Dačić potvrdio

Interpol odbio zahtev za raspisivanje poternice za Dodikom i Stevandićem

interpol
Izvor: Shutterstock

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić saopštio je da je Interpol odbio da raspiše međunarodne poternice za predsednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem na osnovu protestne note Srbije i obrazloženja Interpola Beograd, čime je pokazao da se čvrsto drži principa neutralnosti.

''Generalni sekretarijat Interpola procenio je, na osnovu naše protestne note i obrazloženja Interpola Beograd, da zahtev nije u skladu sa Članom 3 Statuta i da nisu ispunjeni uslovi za objavljivanje poternica, čime je Interpol dokazao da se čvrsto drži principa neutralnosti i nemešanja u unutrašnja politička pitanja u zemljama članicama i da neće dozvoliti zloupotrebu svojih instituta, kao što je međunarodna poternica u političke svrhe'', naveo je Dačić u saopštenju MUP Srbije.

On je dodao da će, shodno tome, poternica biti poništena, a podaci biti izbrisani iz baze podataka Interpola.

I Dodik je na društvenoj mreži Iks objavio da ga je Aleksandar Vučić obavestio da je uvažen zahtev Srbije i da je Interpol odbio zahtev Suda BiH za raspisivanje crvene poternice za njim i Stevandićem.

Sud BiH je nedavno zatražio raspisivanje Interpolove poternice za Dodikom i Stevandićem, jer su napustili BiH. Dodik je otputovao u Izrael, a Stevandić je boravio u Beogradu.

Krajem februara, Sud BiH je proglasio krivim predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i osudio ga na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog delovanja po optužnici za "nepoštovanje odluka" Kristijana Šmita.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
22°C
02.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve