Aktuelno
Kako Nemci pišu u litijumskom paktu Srbije i EU
Srbija i EU su u petak potpisale sporazum koji otvara vrata eksploataciji litijumskih nalazišta vrednih milijarde evra. Ceremoniji u Beogradu su prisustvali kancelara Olaf Šolc i predsednik Aleksandar Vučić.
Izjava o namerama obećava ekološki održivu eksploataciju sirovine vitalne za proizvodnju baterija za električne automobile.
Nalazište u dolini Jadra na zapadu Srbije je među najvećim u Evropi. Sporazum o eksploataciji je važan obema stranama.
Srpske vlasti žele zaradu od dela proizvodnog lanca, od eksploatacije sirovina do proizvodnje baterija, u poslu vrednom milijarde evra od trgovine i poreskih prihoda državi.
Posao donosi investicije i radna mesta, ali i veće približavanje EU kandidata za članstvo koja u pristupnom procesu dugo tapka u mestu.
Sa druge strane, Nemačka i EU projektom u Srbiji žele da smanje zavisnost od Kine. Nemačka najviše, skoro polovinu svojih potreba u litijumu, uvozi iz Čilea, ali četvrtinu kupuje od Kine.
Za jadarski litijum interesovala se i Kina. Predsednik Si Đinping je u maju čak posetio Beograd. To što se EU izborila za posao, u Nemačkoj se slavi kao veliki uspeh i moguć signal drugim projektima.
Međutim, projekat je veoma kontroverzan u samoj Srbiji. Ekološki aktivisti strahuju da će eksploatacija litijuma zagaditi podzemne vode teškim metalima i ugroziti zdravlje lokalnog stanovništva.
Bilo je pravnih nedoumica i srpska vlada je palila i gasila zeleno svetlo projektu, poslednji put tek pre nekoliko dana i posle presude Ustavnog suda koja je poništila obustavu posla iz 2022.
Protivnici projekta, pritom, sumnjaju u nezavisnost suda.