U fokusu
"Dodatak još dva mosta preko Ibra je logistički neopravdan potez"
Kao što su simbol spajanja i povezivanja, mostovi isto tako mogu da simbolizuju i podele, razdvajanja. Jedan od takvih primera je upravo most preko Ibra u Kosovskoj Mitrovici, koji već više od dve i po decenije predstavlja simbol podele ovog grada na severni deo grada sa većinskim srpskim, i južni deo grada sa većinskim albanskim stanovništvom.
U međuvremenu albanski političari najavili su da će u Kosovskoj Mitrovici biti izgrađena još dva mosta. Paralelno sa tim najavama, u utorak je testirana izdržljivost glavnog mosta koji spaja sever i jug tog grada.
Most je za automobilski saobraćaj zatvoren, pre svega zbog straha Srba za svoju bezbednost. Iz istog razloga, Srbi se protive i otvaranju dva nova mosta preko Ibra.
Milica Andrić Rakić iz "Nove društvene inicijative“ je u "Jutarnjem programu“ RTS-a ocenila da test izdržljivosti na postojećem mostu preko Ibra ne mora nužno da znači i njegovo ponovno otvaranje, niti joj se čini da međunarodna zajednica menja mišljenje prema tom pitanju.
"U njihovim izveštajima i dalje imamo konstataciju da su tenzije visoke i da one utiču na društveni život i ekonomski razvoj. Uostalom, da to nema veze sa tim pokazuje i inicijativa opštine i resornog ministarstva o dva dodatna mosta. Budući da pričamo o rasponu od oko tri kilometra, gde već postoje tri mosta za saobraćaj i pešake, i još jedan samo za pešake, dodatak još dva mosta je logistički neopravdan potez“, ističe Andrić Rakić.
Ona navodi da su dva razloga za najnovije poteze Prištine.
Jedan je kompenzacija za neispunjeno obećanje vlasti o ponovnom otvaranju mosta, uoči lokalnih izbora u oktobru, a vrlo verovatno i parlamentarnih. Drugi je konstantno održavanje tenzija jer je za Samoopredeljenje bitna simbolička politika koja podrazumeva ukazivanje na etničku dominaciju albanske većine nad srpskom manjinom“, naglašava sagovornica "Jutarnjeg programa“.
Milica Andrić Rakić napominje da su u skladu sa prethodnim navodima Srbi na Kosovu i Metohiji u sve lošijoj situaciji.
"Prostor u kojem srpska strana može da deluje je vrlo uzak i sve se više sužava. Na delu je širi pokušaj suzbijanja političkog delovanja pojedinih srpskih opcija. Politički proces se vodi i protiv Srpske liste i protiv njima suprotstavljene opozicije iz redova srpske manjine. Ako ne bude izvršen pritisak na međunarodnu zajednicu da se tome stane na kraj, ovaj politički pritisak na srpske partije će se nastaviti“, ukazuje Andrić Rakić.
Ona objašnjava da je zatvaranje i preuzimanje srpskih institucija još ozbiljnija vrsta pritiska na Srbe na Kosovu i Metohiji.
"Potreba da se uspostavi etnička dominacija je ozbiljno vidljiva kod vlasti u Prištini. Za sada ne izgleda da će u narednih šest meseci život za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji biti normalniji. Ujedno, svi događaji u svetu ne doprinose situaciji. Svima je pažnja preusmerena na neke druge stvari pa se čini da je Samoopredeljenju stvoren brisan prostor da čini šta želi“, zaključuje Andrić Rakić.
Testiranja konstrukcije ovog mosta i to uz upotrebu teških kamiona, kao i uređenje spoljne konstrukcije mosta i vršenje površinskih radova sprovedeni su prošle godine, i to u jeku učestalih najava Prištine o otvaranju mosta tokom leta 2024. godine, što se nije dogodilo.
Glavni most na Ibru otvoren je samo za pešake. Najava vlade Kosova jula prošle godine da planira otvaranje ovog mosta podigla je tenzije i izazvala reakcije međunarodne zajednice.
Na ovom mostu nalaze se pripadnici vojne misije NATO-a na Kosovu (KFOR), koja je tada navela da se svaka odluka o otvaranju mosta mora doneti u okviru dijaloga Kosova i Srbije, koji se vodi posredstvom Evropske unije.
Oni su naveli da NATO podržava ovaj dijalog te da je KFOR tu da doprinese bezbednom okruženju za sve građane Kosova, u svakom trenutku i na nepristrasan način.
Iz Evropske unije su takođe podsetili da je pitanje otvaranja mosta bila tema dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa te da zbog toga sve odluke treba donositi u okviru dijaloga uz učešće zvaničnih delegacija Prištine i Beograda.