Vesti
06.09.2024. 18:35
Beta

Miroslav Lajčak

"Srbija povukla pismo kojim se vlada ogradila od Ohridskog sporazuma"

1
Izvor: ATAIMAGES / Milos Tesic

Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je u Prištini da je Srbija povukla pismo upućeno Evropskoj uniji prošle godine, u kojem je izrazila rezerve prema Sporazumu o putu ka normalizaciji sa Kosovom i njegovom Implementacionom aneksu.

U tom pismu, koje je u decembru poslala Uniji, tadašnja premijerka Srbije Ana Brnabić navela je da se Sporazum "smatra prihvatljivim isključivo u kontekstu koji se ne odnosi na de fakto i de jure priznanje Kosova".

Posle sastanka sa zamenikom kosovskog premijera Besnikom Bisljimijem u Prištini, Lajčak je rekao da je Srbija to pismo povukla i da su Sporazum i Implementacioni aneks, dogovoreni u Briselu i Ohridu februara i marta prošle godine, pravno obavezujući, navodi Radio Slobodna Evropa.

"Ohridski sporazum je pravno obavezujući i mi radimo na njegovom sprovođenju. Nijedna strana se nije povukla iz tog sporazuma i mi razgovaramo s Kosovom i Srbijom kako da ubrzamo njegovo sprovođenje", rekao je Lajčak.

U Sporazumu se, između ostalog, navodi da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji i da će obe strane međusobno priznati dokumenta i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate.

Obe strane će se rukovoditi ciljevima i principima zacrtanim u Povelji Ujedinjenih nacija, posebno onim o suverenoj ravnopravnosti svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje, zaštiti ljudskih prava i nediskriminaciji, navodi se u Sporazumu.

Lajčak je rekao i da je postignut dogovor o novoj rundi dijaloga na nivou glavnih pregovarača Beograda i Prištine, Petra Petkovića i Bisljimija, ali nije želeo da kaže kada će taj sastanak biti održan.

Slovački diplomata posle Prištine neće posetiti i Beograd, budući da je prošle nedelje, na marginama Globalnog bezbednosnog foruma u Pragu, razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
0°C
19.02.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve