"Pritisak na pravosuđe"
Ministar pravde zabrinut zbog odluke Apelacionog suda u Novom Sadu
Ministar pravde Nenad Vujić pozvao je nadležne pravosudne organe, prvenstveno Visoki savet sudstva, da ispitaju okolnosti pod kojima je Apelacioni sud u Novom Sadu juče zamenio zatvor za troje aktivista kućnim pritvorom, osumnjičenih za krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.
Zatražio je da se ispita da li je u tome bilo i neprimerenog uticaja.
Vujić je pozvao i Vrhovno javno tužilaštvo da "iskoristi sva raspoloživa pravna sredstva u cilju zaštite zakonitosti i vanrednog preispitivanja ovakve odluke".
U saopštenju Ministarstva pravde navodi se da je Vujić "izrazio zabrinutost zbog te odluke suda, imajući u vidu okolnosti u kojima je takva odluka doneta, a to je direktan pritisak na pravosuđe".
Vujić je naveo da se "direktan pritisak na pravosuđe ogleda u višednevnoj fizičkoj blokadi zgrade suda, u onemogućavanju normalnog rada pravosudnih organa i neprihvatljivom narušavanju principa nezavisnosti i nepristrasnosti suda".
"Ovo rešenje Apelacionog suda, ukoliko je doneto usled ili pod uticajem blokade suda 'od strane ulice', predstavlja ozbiljnu pretnju nezavisnosti suda i kršenje prava na pravično suđenje pred nezavisnom sudom", istakao je Vujić.
Apelacioni sud je doneo odluku da se okrivljenim aktivistima Mariji Vasić, Ladu Jovoviću i Lazaru Diniću odredi mera zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor.
Marija Vasić i još petoro aktivista Pokreta slobodnih građana i neformalne studentske organizacije Stav Lazar Dinić, Davor Stefanović, Mladen Cvijetić, Lado Jovović i Srđan Đurić uhapšeni su 14. marta, dan pre velikog protesta u Beogradu.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla je povodom puštanja iz pritvora lica koja su osumnjičena za državni udar da je dobro što je reagovao ministar pravde i tražio preispitivanje ove odluke.
Ona je na televiziji Pink istakla da je ministar pravde Nenad Vujić pravilno postupio i da bi odluku Apelacionog suda u Novom Sadu da pusti iz pritvora lica koja su organozovala državni udar i odredi im kućni pritvor trebalo preispitati.