Topli radijatori
Počela grejna sezona u Beogradu, a evo šta treba uraditi ako postoje problemi
U Beogradu je danas zvanično počela grejna sezona i stanovi korisnika usluga daljinskog grejanja su topli.
Svi toplotni izvori Beogradskih elektrana, 15 toplana i 17 kotlarnica su u funciji proizvodnje toplotne energije i rade bez poremećaja u snabdevanju.
"Obezbeđene su dovoljne količine prirodnog gasa. Za stabilan rad tako velikog energetskog sistema kao što su Beogradske elektrane neophodno je nekoliko dana postepenog i veoma pažljivog opterećivanja postrojenja zbog prelaska iz stacionarnog u dinamički režim rada", rekao je za Tanjug Vanja Vukić, direktor JKP Beogradske elektrane.
"Upravo iz tog razloga iz ovog preduzeća apeluju na sve potrošače da u prvim danima grejne sezone na brojeve telefona Servisnog centra grada Beograda 11-0-11 prijavljuju isključivo curenja vode iz instalacija i kada cele zgrade nisu snabdevene toplotnom energijom", rekao je Vukić.
On je napomenuo da je najefikasnije da to čine upravnici zgrada ili predsednici kućnih saveta kako ne bi dolazilo do zagušenja telefonskih linija i nepotrebnog čekanja na uspostavljanje veze sa servisnim centrom. Prioritet u otklanjanju kvarova imaju potrošači koji prijavljuju curenje vode iz instalacija, kao i negrejanje celih objekata.
"JKP Beogradske elektrane rade u skladu sa Odlukom o snabdevanju toplotnom energijom u gradu Beogradu, prema kojoj je propisano da komunalno preduzeće, koje vrši delatnost snabdevanja grada toplotnom energijom, postiže i održava propisane temperature 20+1 stepen Celzijusa za dnevne prostorije, spavaće sobe, predsoblja, degažmane i kuhinje i 22+1 stepen za kupatila, posebna i sa toaletom, u stambenim prostorijama tarifnog kupca, pri spoljnoj temperaturi do -12,1 stepen, pod uslovom da su objekti tarifnog kupca projektovani i izgrađeni u skladu sa propisima o uslovima i tehničkim normativima za projektovanje stambenih zgrada i stanova", rekao je Vukić.
Direktor Beogradske elektrane istakao je da isporuka toplotne energije u toku grejnog dana može da bude prekinuta u slučajevima povoljne temperature spoljašnjeg vazduha, odnosno kada "temperatura viša od 15 stepeni Celzijusa traje duže od dva sata". Kada spoljašna temperatura padne ispod 12 stepeni Celzijusa kreće ponovna isporuka toplotne energije.
Rekao je da su sve toplotne predajne stanice, kojih u sistemu daljinskog grejanja ima više od 9.000, automatizovane, da imaju senzore na spoljašnjoj strani objekta i mere temperaturu vazduha u njegovom okruženju.
"Kada su spoljašnje temperature vazduha više od 15 stepeni Celzijusa, automatski ventil u predajnoj stanici zatvara protok toplotne energije kroz objekat. S obzirom na to da tada objekti ne preuzimaju toplotnu energiju, ne postoje uslovi za proizvodnju i distribuciju toplotne energije potrošačima", kazao je Vukić.
U Beogradu, prema podacima Beogradskih elektrana, grejni dan traje od 6 do 22 časa, a nedeljom i praznicima od sedam do 22 časa, ali pri niskim spoljašnjim temperaturama i duže.
Snabdevanje toplotnom energijom se ne prekida ni u noći između 31. decembra i 1. januara, kao i između 6. i 7. januara i 13. i 14. januara, osim u slučaju izuzetno povoljne spoljašnje temperature vazduha kojom se obezbeđuje održavanje propisanih temperatura.