Gde je Srbija u tome?
Svetski dan slobode medija
Danas je Svetski dan slobode medija kojim se ukazuje na značaj slobode medija i podsećaju državne vlasti da su dužne da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.
Tim povodom međunarodna nevladina organizacija Reporteri bez granica objaviće godišnji izveštaj o slobodi medija u svetu.
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) ocenila je u utorak da novinari u Srbiji rade u sve težim okolnostima, suočeni sa sve češćim pretnjama, pritiscima, nasiljem i političkim diskvalifikacijama.
U saopštenju povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija, ANEM je naveo da su "pretnje, pritisci i nasilje s kojima se suočavaju novinari u pokušaju da izveštavaju pravovremeno i profesionalno, sve češći putem političkih diskvalifikacija, hajke u medijima, SLAAP tužbi".
Najavili su da će povodom Svetskog dana slobode medija predstaviti rezultate medijskog monitoringa za prva četiri meseca ove godine i rada SOS sigurne linije za novinare.
Novinarska udruženja Svetski dan slobode medija tradicionalno obeležavaju akcijom "Pet minuta gromoglasne tišine" kada u 11:55 mediji prekinu program.
Svetski dan slobode medija je ustanovljen 3. maja 1991, u Vindhuku, u Južnoj Africi, povodom usvajanja Deklaracije o slobodi medija u Africi na konferenciji Ujedinjenih nacija.
Tom deklaracijom cenzura je proglašena grubim kršenjem ljudskih prava, a vlade svih zemalja pozvane su da obezbede poštovanje ustavnih garancija slobode medija.