"Do ispunjena zahteva"
Zaposleni u pravosuđu stupili u potpunu obustavu rada, oglasio se i ministar
Zaposleni u pravosuđu stupili su u potpunu obustavu rada odlukom sindikata sudske vlasti do ispunjenja Zahteva za poboljšanje materijalnog položaja.
Sindikat sudske vlasti zatražio je od Ministarstva pravde povećanje osnovice za 20 odsto, isplatu toplog obroka i regresa.
Oni su naveli da će potpuna obustava trajati sve dok resorno ministarstvo, koje, kako su naveli, "krši Zakon o štrajku", ne stupi u pregovore sa zaposlenima u pravosuđu.
Predsednik tog sindikata Nemanja Đurić naveo je koji pravosudni organi su stupili u obustavu u Srbiji, među njima su Drugi osnovni sud u Beogradu, "sve službe osim Uprave", Treći osnovni sud u Beogradu, Osnovno javno tužilaštvo u Nišu i Prekršajni sud u Zaječaru.
Đurić je kazao da su se 22. aprila obratili novoizabranom ministru pravde Nenadu Vujiću sa "molbom za hitan sastanak" kako bi se "prepoznali problemi zaposlenih" u navedenim organima i celokupnom pravosuđu u Srbiji.
"Do danas ministarstvo pravde ostaje nemo i slepo na katastrofalno materijalno stanje zaposlenih koje ih je prinudilo da stupe u štrajkove", saopštio je Đurić.
Vujić je nakon stupanja u štrajk izjavio da su nedavno sa pojedinim sindikatima dogovorene izmene i dopune Zakona o sudskim taksama, "koje će dodatno poboljšati položaj zaposlenih u pravosuđu".
On je u saopštenju naveo da su izmene Zakona dogovorene sa reprezentativnim sindikatima - Sindikatom organizacija pravosudnih organa Srbije i Sindikatom pravosuđa Srbije.
Ministar je naveo da je zakonski tekst u proceduri donošenja, a predlog zakona o izmenama i dopunama trebalo bi da se nađe u skupštinskoj proceduri u junu.
istakao je da štrajk mora biti sproveden u skladu sa Zakonom o štrajku, koji propisuje da se mora odvijati u prostoru poslodavca, a da su učesnici u štrajku dužni da vode računa o bezbednosti lica i imovine, kao i da ne smeju da remete rad zaposlenih koji nisu u štrajku.
"Član 14 Zakona o štrajku propisuje da zaposleni u štrajku ostvaruju sva osnovna prava osim prava na zaradu za vreme štrajka. Ukoliko zaposleni koji su u štrajku ne dostave spisak, uprava je u obavezi da sačini spisak zaposlenih koji su stupili u štrajk, kako bi se ispunila obaveza poslodavca u vezi sa obustavom zarade za vreme trajanja štrajka za lica koja su stupila u štrajk", naveo je Vujić.
Ministar je dodao i da je Visoki saveta sudstva (VSS) 17. marta uputio dopis predsednicima sudova o njihovim obavezama u vezi sa najavljenim štrajkovima zaposlenih.