Zdravlje
28.07.2023. 06:35
R.E.

VAŽNO

Afrička kuga svinja u Srbiji - koliko treba da brinemo

svinje, prasići
Izvor: Shutterstock

Već gotovo dva meseca Srbija se suočava sa afričkom kugom svinja, neizlečivom bolešću koja preti da dodatno osiromaši ionako osakaćeni stočni fond. A to će napraviti dodatne probleme srpskoj poljoprivredi, izvozu...

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, za manje od dva meseca afrička kuga svinja potvrđena je u gotovo 1.000 gazdinstava, u skoro 1.500 slučajeva, dok je više od 600 svinja uginulo od te bolesti, a gotovo 11.000 ih je ubijeno.

Eutanazija svih svinja na gazdinstvima na kojima je ustanovljena bolest jeste, naime, jedini pouzdan način da se spreči dalje širenje ove bolesti, koja se vrlo lako prenosi među svinjama.

A postoje i druge mere. Među njih spadaju "zabrana organizovanja sajmova, izložbi i drugog okupljanja životinja, prodaja hrane životinjskog porekla i hrane za životinje van poslovnog prostora, kao i rada stočnih pijaca“.

Bolest je potvrđena u više od 30 opština, a jedna od njenih glavnih odlika jeste da se vrlo brzo i lako širi. Osim toga, virus se veoma dugo zadržava i u tlu i u koštanoj srži dugih kostiju, čak i do tri godine. Zbog toga je, praktično, obavezno i spaljivanje do pepela eutanaziranih i uginulih životinja.

Na sreću, ostale životinje i ljudi nisu u opasnosti, tvrde veterinari.

Vlada je formirala operativni štab za sprečavanje, suzbijanje i iskorenjivanje afričke kuge svinja. U sastavu štaba su predstavnici resornih ministarstava, skupštinskog odbora za poljoprivredu, stručne javnosti, policije, vojske, kao i sektora za vanredne situacije MUP-a.

Takođe, Uprava za veterinu sprovodi stalni nadzor domaćih i divljih svinja na celoj teritoriji Srbije i preduzima intenzivne mere s ciljem sprečavanja širenja zaraze.

Ova zarazna bolest registrovana je u velikom broju zemalja, a preti i ekonomijama širom sveta, kako zbog uticaja na izvoz tako i cena koje se plaćaju za mere kontrole bolesti.

U Srbiji se afrička kuga svinja prvi put pojavila 2019. godine. Ove godine, prvi slučajevi registrovani su u selu Jabuka kod Pančeva. Prošlog meseca pojavila se i u Mrčajevcima u okolini Čačka, a prisutna je i u delovima istočne i jugoistočne Srbije.

Osim domaćih, afrička kuga pogađa i divlje svinje. Područja pogođena afričkom kugom svinja trpe ozbiljne finansijske gubitke zbog uginuća životinja, ograničenja izvoza životinja i mesa, kao i troškova za mere kontrole.

Područje u poluprečniku od tri kilometra od mesta gde su životinje obolele od afričke kuge svinja proglašava se zaraženim, a u poluprečniku od 10 kilometara ugroženim. Na farmama se sprovode pojačane biološke mere sigurnosti.

Zbog afričke kuge svinja na oprezu su čak i uzgajivači čije su farme u delovima zemlje koji nisu zahvaćeni bolešću.

Takođe, važno je da lovci znaju da prepoznaju obolelu životinju i da odmah reaguju jer bolest lako može preći sa divlje na domaću svinju.

"Bolest prepoznajemo kada primetimo uginuće jedne i više svinja, gubitak apetita, potištenost obolelih svinja. Takođe, znakovi bolesti su i krvav proliv, pobačaji, nesigurnost u hodu, otežano disanje, kašljanje i povraćanje“, navode u Lovačkom savezu Srbije.

Jako važno i da se leševi uginulih životinja zakopavaju i spaljuju na adekvatan način.

Bolest je trenutno prisutna u Bugarskoj, Grčkoj, Češkoj, Estoniji, Nemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Letoniji, Litvaniji, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj, Moldaviji, Ukrajini, Severnoj Makedoniji i Srbiji.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Afrička kuga u Boru
1

U nekoliko sela

04.07.2023. 20:05

Afrička kuga u Boru

Na teritoriji Grada Bora u prethodne dve nedelje je u više sela evidentirana afrička svinjska kuga, rečeno je na sastanku gradskog Štaba za vanredne situacije.
Close
Vremenska prognoza
broken clouds
14°C
04.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve