Zdravlje
18.02.2023. 07:00
R.E. / WebMD

Saveti

Kako se boriti sa visokim holesterolom

testiranje, holesterol, zdravlje
Izvor: Shutterstock

Visok nivo holesterola u krvi nema puno očiglednih simptoma, međutim ako se javi, može povećati rizik od stanja koja imaju simptome, uključujući anginu (bol u grudima uzrokovanu srčanim oboljenjima), visok krvni pritisak, moždani udar i druge bolesti kardiovaskularnog sistema.

Pored ovih stanja, postoje i drugi pokazatelji povišenog holesterola. Na koži se mogu javiti meke, žućkaste izrasline ili lezije, koje se nazivaju ksantomi i najčešće se pojavljuju oko očiju.

Mnogi ljudi koji su gojazni ili imaju dijabetes takođe imaju visok holesterol.

Kod muškaraca, impotencija može biti uzrokovana visokim nivoom holesterola u krvi.

Kako postupati?

Naučite osnove: Holesterol nije samo jedan parametar, već nekoliko, koji zajedno daju vašem lekaru "lipidni profil". Nezdravi nivoi su povezani sa otvrdnjavanjem arterija, što može izazvati srčana oboljenja, srčani udar i moždani udar. Analize uključuju "loš" i "dobar" holesterol i trigliceride.

Testirajte se: Pošto nezdravi nivoi holesterola često ne izazivaju simptome, posebno u početku, važno je da se testirate. Čovek može biti "fit" u svakom smislu, a da i dalje ima problem sa holesterolom. Ukoliko se problem otkrije na vreme, mogu se uvesti manje promene, u ishrani, fizičkoj aktivnosti, kao i lekovima, ukoliko su potrebni. Nakon navršene dvedesete godine života, preporučuje se testiranje holesterola svakih 4 do 6 godina.

Vežbajte: Redovna fizička aktivnost pomaže u održavanju normalnih nivoa holesterola. Treninzi ne moraju biti posebno naporni ili dugački. Šetnje, plivanje ili ples nekoliko puta nedeljno su dovoljni da održe balans u vašem organizmu. 

Ostavite pušenje: Pušenje snižava dobar holesterol, što znači da organizam zadržava više lošeg holesterola. Takođe, povezano je sa visokim krvnim pritiskom, dijabetesom i srčanim oboljenjima. Čak i ako ste nepušač, može vam pomoći da izbegnete pasivno pušenje.

Održavajte zdravu težinu: Višak telesne mase, posebno u vidu masti oko stomaka, može znatno povećati nivoe lošeg i smanjiti nivo dobrog holesterola. Zato je važno obratiti pažnju na ishranu i svakodnevne navike koje utču na telesnu masu.

Ograničite zasićene masti: Zasićene masti senalaze u govedini, svinjetii. jagnjetini i u punomasnim mlečnim proizvodima puter, kajmak, mleko, sir i jogurt, kao i u uljima poput palminog i kokosovog. Sve to može povećati „loš“ holesterol. Ukoliko postoji visok nivo lošeg holesterola, ne preporučuje se da više od 6 odsto kalorija iz zasićenih masti. Takođe se savetuje izbegavanje trans masti, piše WebMD.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Da li će nova obuka nastavnika pomoći da učenici manje puše?
pušenje, cigareta

Mission:Oxygen

02.02.2023. 13:57

Da li će nova obuka nastavnika pomoći da učenici manje puše?

Pušenje je najuticajniji faktor rizika za mnoge bolesti i preranu smrt u Srbiji, pa će tokom naredne godine kroz program Mission:Oxygen, nastavnici proći kroz obuke iz oblasti zdravstvene pismenosti i zdravih stilova života, uključujući i prevenciju pušenja kod mladih.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
6°C
26.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve