Prikovani za ekran
Kako bindžovanje i igranje igrica utiče na zdravlje
Mnogi uživaju u opuštanju uz TV ili igrice nakon posla ili stresnog dana, međutim, ukoliko ove navike počnu da vam oduzimaju većinu slobodnog vremena, možda se stvara problem zavisnosti kojeg će te se kasnije teško rešiti.
Ukoliko većina vremena tokom dana odlazi na sedenje pred ekranom i pasivnu konzumaciju sadržaja, mogu se javiti zdravstveni problemi vezani za manjak fizičke aktivnosti. Bolovi u telu, manjak energije, gojenje su samo neki od simptoma nedovoljnog kretanja.
Previše igrica dovodi do posebnog poremećaja koji se zove internet gaming disorder (IGD), a koji uključuje vrlo karakteristične simptome: nesposobnost da se kontrolišu navike vezane za igrice, nastavljanje igranja čak i kada napovoljno utiče na socijalne odnose i osamljivanje zarad igranja igrica.
Takođe, za igranje igrica je vezano i nekoliko fizičkih poremećaja. Problemi sa zglobovima i šakama su česti, kada se nervi upale, a onda nastaje smanjena pokretljivost koju prati bol.
Kada većinu svog vremena posvećujete digitalnim sadržajima, odnosi sa ljudima u vašem životu trpe. Između partnera može se javiti animozitet vezan za određivanje prioriteta.
Kod dece školskog perioda, ali i mladih koji su u akademskom okruženju, posledica nekontrolisanog konzumiranja zabave često su lošije ocene i propuštanje obrazovanja.
Takođe, propušta se izlaženje napolje na vazduh, koje ima mnoge benefite za zdravlje. Kada konstantno gledate u ekran, nemate vremena da razmišljate o spoljnom svetu i vaše mentalno zdravlje trpi zbog toga.
Sa pogoršanim mentalnim zdravljem dolaze i poteškoće u spavanju, jer se vaš mozak previše uzbudi igricom ili serijom koju bindžujete i posle toga ne može da se smiri dovoljno da zaspite u pristojno vreme.
Previše vremena provedenog pored ekrana donosi usamljenost i tendenciju ka anksioznosti i depresiji. Samoća i isprazno bidžovanje sadržaja ovo stanje samo pogoršavaju vremenom.
Od predugog sedenja mogu se pojaviti i problemi sa leđima, poput hroničnog bola ili krivljenja kičme koja kasnije može dovesti do ozbiljnijih tegoba.
Predugi periodi bez aktivnosti takođe utiču na respiratornu funkciju kod ljudi. Takođe, položaj u kome sedite možda aktivno negativno utiče na respiratornu funkciju, jer blokira deo sistema.
Za kraj, mora se napomenuti da nije sve tako crno i da se ovi problemi javljaju samo kada prosta zabava pređe u zavisnost od zabavnih sadržaja. Malo razonode nikome ne škodi, a u zavisnosti od sadržaja koji se konzumira postoji šansa i da se nauči nešto novo ili razvije određena veština, piše WebMD.