Zdravlje tela i uma
Kako vežbanje štiti mozak od demencije
Starenje je proces koji ne možemo da izbegnemo, ali promenom životnih navika možemo da ga učinimo mnogo bezbolnijim.
Sa godinama primećujemo da nam je vid slabiji, sluh lošiji, kao i da teže pamtimo i brže zaboravljamo...
Međutim, dok je povremeno zaboravljanje informacija normalan deo starenja, demencija nije, a neki oblici demencije se mogu sprečiti ili čak preokrenuti pravilnom ishranom i aktivnim načinom života.
Mnoga istraživanja su pokazala da nedostatak fizičke aktivnosti može povećati rizik od Alchajmerove bolesti, a redovno vežbanje može pomoći da se taj rizik umanji.
Tau protein ili t protein, koji se uglavnom nalazi u neuronima, pomaže da struktura moždanih ćelija bude stabilna. Viši nivo ovog proteina je povezan sa Alchajmerovom bolešću i demencijom.
Studija sprovedena na Univerzitetu Vejk Forest je pokazala je da aerobne vežbe, tj. one koje povećavaju broj otkucaja srca i ubrzavaju disanje, mogu da smanje nivo tau proteina.
Ovo istraživanje je takođe pokazalo da vežbanje povećava protok krvi u delovima mozga koji su povezani sa pamćenjem i obradom informacija.
Na taj način vežbanje pomaže kada su u pitanju kognitivne funkcije kao što su planiranje, organizovanje i koncentracija.
Bilo kakva fizička aktivnost će poboljšati zdravlje tela i uma. Nije neophodno da počnete da trčite maraton ili da provodite ceo dan u teretani. Većini ljudi je dovoljno samo malo više kretanja kako bi primetili značajno poboljšanje.
Neke od aktivnosti koje stručnjaci predlažu su joga, vožnja bicikla i plivanje, ali koju god aktivnost da izaberete nećete pogrešiti.
Važno je da budete uporni i da održavate kontinuitet i ubrzo ćete primetiti kako telo postaje snažnije i fleksibilnije, a um svežiji, piše WebMD.