Istraživanje
Koliko Evropa (NE) VERUJE vakcinama
Pandemija je bacila senku na svet, ali vakcinacija dece nastavlja svoj put. Globalna pokrivenost raste, uprkos izazovima, noseći nadu u zdraviju budućnost za najmlađe
Pandemija kovida 19 je možda bila uzrok davanja milijardi novih vakcina, ali zbog "zatvaranja“ i drugih ograničenja koja je donela, globalna pokrivenost vakcinama je pretrpela štetne posledice.
Godine 2023. pokrivenost vakcinama među decom je podignuta, ostavljajući za sobom samo mali pad za 2020. i 2021. kada se posmatra šira slika.
Novi podaci Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da je udeo jednogodišnjaka širom sveta koji su primili uobičajene vakcine u detinjstvu kao što su one protv dečje paralize, tetanusa, tuberkuloze i hepatitisa B, u 2023. godini ostao stabilan u poređenju sa 2022. To znači da je trenutno između 83 i 87 odsto dece starosti od godinu dana širom sveta primilo ove vakcine.
Pokrivenost manje uobičajenim vakcinama, na primer protiv pneumokokne bolesti i rotavirusa, nastavila je da ubrzano raste.
Globalna pokrivenost vakcinama je napredovala u proteklih 40 godina, pre nego što je stagnirala, jer su se veoma uobičajene vakcine borile da pređu "poslednju milju“ da dopru do sve dece, uključujući i onu u nestabilnim zemljama i ratnim zonama.
Rastući skepticizam u vezi sa vakcinom - uključujući i razvijene zemlje - predstavlja još jedan izazov.
Godine 1980, samo oko 20 procenata dece u svetu je primilo vakcine protiv tuberkuloze, DTP (difterije/tetanusa/velikog kašlja) i dečje paralize. Dok su prve dve razvijene 1920-ih, vakcina protiv poliomijelitisa postala je komercijalno dostupna 1961. Stope pokrivenosti ove tri bolesti porasle su na približno 80 procenata u deset godina do 1990. godine.
Imunizacija protiv hepatitisa B, što je prva genetski modifikovana vakcina na svetu, postala je dostupna početkom 1980-ih, a takođe je dostigla globalnu pokrivenost od 80 procenata u 2012.
Vakcinacije protiv malih boginja, s druge strane, bile su dostupne od 1960-ih, ali su tek dostigle oko 74 procenta dece širom sveta (dve doze), otprilike isto koliko i HIB vakcina protiv virusa koji izaziva meningitis.