Zdravlje
03.09.2022. 06:00
R. E.

Ako ste se predomislili

Sve što treba da znate o uklanjanju tetovaža

1
Izvor: Shutterstock

Tetoviranje može biti uzbudljivo, a razlozi za postavljanje trajnih crteža i ispisa na svojoj kožu su različiti. Međutim, ima onih koji se posle toga predomisle i požele da uklone tetovaže.

Nekada je razlog uklanjanja taj što im se tetovaža više ne dopada, a nekada predstavlja uspomenu na neki period života kojeg više ne žele da se sećaju. Tada uklanjanje tetovaže može biti dobro rešenje, koliko god da je proces neprijatan.

"Prilikom tetoviranja, mastilo se ubrizgava ispod epiderma, što je gornji sloj kože. Zbog ovoga je uklanjanje tetovaže komplikovanije, bolnije i skuplje od apliciranja", kaže za "Allure" dr Edrien O'konel, specijalistkinja za estetsku medicinu.

Ova procedura se izvodi laserom, hiruruškim putem ili dermoabrazijom.

Lasersko uklanjanje je najčešći metod, pri čemu se pigment razbija na sitne čestice i razlaže u telu kroz limfni sistem. Da bi se mastilo potpuno razgradilo potrebno je više tretmana, u zavosnosti od toga na kom delu tela se tetovaža nalazi, koliko je velika, koje je boje i koliko je stara. Čitav proces može trajati i do godinu dana.

Jedan tretman ne traje dugo, ali ono što produžava proces uklanjanja je to što je potrebno praviti pauzu između tretmana od šest do osam nedelja. U tom periodu se može javiti otok ili plikovi, ako je boja veoma tamna.

Ova procedura može biti bolna, zbog čega se primenjuje lokalni anestetik i tretirano mesto se hladi. Dr O'konel kaže da je najbolnije uklanjanje tetovaže sa lica ili tamo gde je koža blizu kosti, na primer na ramenu ili kolenu.

Kada se tetovaža uklanja hirurškim putem, skalpelom se odstranjuje deo kože. Ovo se radi kada su manje tetovaže u pitanju i dobra je alternativa laseru, jer je potreban samo jedan tretman.

Nakon hiruškog uklanjanja proces oporavka je tri do četiri nedelje.

"Preporučuje se da tokom tog perioda koža ne izlaže suncu i prepisuje se antibiotska mast kako bi se sprečila infekcija. Nakon zarastanja, skoro uvek ostaje ožiljak", napominje dr O'konel.

Dermoabrazija je suštinski struganje dela kože gde se tetovaža nalazi, a ovaj metod se najređe primenjuje. Dr O'konel smatra da je to zbog toga što su "rezultati takvog uklanjanja nepredvidivi, a vreme oporavka je znatno duže nego kod druga dva metoda. Ne savetuje se kvašenje tog dela kože i izlaganje suncu tokom šest meseci".

Na pitanje da li je tetovaže zaista moguće potpuno ukloniti, doktorka kaže: "Tetovaže su zamišljene tako da budu trajne, zbog toga je potpuno uklanjanje teško. Gotovo sigurno je da će ostati makar sitan ožiljak ili da će koža biti malo drugačije boje, bez obzira na to koji metod je korišćen. Zbog toga je važno da ljudi imaju tačne informacije kako bi mogli da donesu odluku. Uklanjanje treba da rade stručnjaci i neophodno je konsultovati se sa dermatologom".

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Sve što treba da znate o alergijama na hranu
Namirnice, etiketa, deklaracija

Važni saveti

27.08.2022. 08:10

Sve što treba da znate o alergijama na hranu

Iako alergijske reakcije nisu uvek fatalne, svakako morate voditi računa. Ukoliko ste alergični na neku vrstu hrane, pročitajte kako da se sačuvate i na šta treba da obratite pažnju.
Close
Vremenska prognoza
few clouds
15°C
20.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve