"Patuljak" sa srcem
Kako je otkrivena PLANETA koja to, zapravo, NIJE
Pluton je, sasvim slučajno, otkriven 1930. godine. Pogrešni proračuni putanja Neptuna i Urana su ukazivali da postoji neka velika masa koja utiče na kretanje ove dve planete. Ta greška je navela mnoge astronome da krenu u potragu za devetom planetom Sunčevog sistema.
Jedan od njih je bio Klajd Tombo, koji je, u opservatoriji u Arizoni, otkrio Pluton. Gotovo istog momenta ceo svet je saznao za postojanje devete planete.
Međutim, status Plutona je doveden u pitanje kada se utvrdilo da je mnogo manji nego što se očekivalo. Međunarodna astronomska unija je 2006. godine redefinisala termin "planeta", a Pluton je izbačen te grupe i klasifikovan kao patuljasta planeta.
Od trenutka kada je otkriven, do trenutka kada je "izbačen" iz Sunčevog sistema, Pluton nije stigao da obiđe ni jedan krug oko Sunca!
Naime, Pluton i njegov satelit Haron zajedno kruže oko Sunca i treba im oko 247 godina da pređu taj put. Svoj prvi krug oko Sunca, od kada je otkriven, Pluton će završiti tek 23. marta 2178. godine!
Postoji još mnogo zanimljivosti o ovom "patuljku", a jedna od njih je da je prvi put fotografisan 19. marta 1915, što je 15 godina pre nego što je zapravo otkriven.
Persival Lovel, američki astronom i biznismen, je 1906. godine započeo projekat koji je imao za cilj da otkrije potencijalnu devetu planetu, koju je nazvao "Planeta X".
Sprovodio je istraživanja, bez uspeha, sve do svoje smrti 1916. Otišao je sa ovog sveta, a da nije došao do otkrića kojem je bio veoma posvećen. Međutim, nije znao da je tokom svojih mnogobrojnih snimanja dalekog svemira, uslikao dve fotografije Plutona, 19. marta i 7. aprila 1915. ali nije shvatio šta se na njima nalazi.
Zadatak da pronađe "Planetu X" je kasnije poveren Klajdu Tombou, koji je u tome i uspeo.
U međuvremenu je tehnologija toliko napredovala da danas možemo da vidimo toliko detaljne slike Plutona, da je moguće primetiti veliku svetlu regiju nazvanu "Plutonovo srce".
Mnogo više smo otkrili i o geologiji ove patuljaste planete, pa se danas procenjuje da se, ispod nekoliko stotina kilometara leda, nalazi okean tečne vode.
Zanimljiva je priča o tome kako je Pluton dobio ime, koje je u isto vreme ime rimskog boga podzemnog sveta.
Kada je javnost saznala za otkriće ovog nebeskog tela, astronomi su dobili više od hiljadu predloga kako da ga nazovu, a najviše su se pominjala tri – Minerva, Pluton i Kron.
Minerva je bio prvi izbor, ali se od toga odustalo jer je već postojao asteroid sa tim imenom.
Među prvima koji su predložili naziv "Pluton", bila je jedanaestogodišnja Veniša Berni, koja se interesovala za klasičnu mitologiju.
Pluton je svakako prigodno ime sa aspekta mitologije. Bog Pluton je bio jedno od šestoro preživele dece boga Saturna, a ostalih pet imena je već bilo iskorišćeno za druga nebeska tela – Jupiter, Neptun, Cerera, Džuno i Vesta. Baš kao i planeta, bog Pluton je boravio na mračnim mestima i imao je moć da sebe učini nevidljivim, kao što je planeta Pluton bila toliko dugo.