Ambiciozan plan
Da li na dnu okeana leži rešenje za klimatsku krizu
Na dnu okeana moglo bi ležati ključno rešenje za klimatsku krizu. Grupa naučnika razvija ambiciozan plan nazvan “Solid Carbon” koji bi mogao zauvek ukloniti ugljen-dioksid iz atmosfere.
Ideja je da se na strateškim lokacijama izgrade plutajuće platforme koje bi, umesto eksploatacije nafte, ubrizgavale CO2 direktno u morsko dno, gde bi se mineralizovao u stenu.
Ovaj proces, poznat kao karbonatizacija, obećava trajno skladištenje CO2 na hiljade godina, sprečavajući njegovo vraćanje u atmosferu i tako smanjujući globalno zagrevanje.
Bazaltne stene na morskom dnu pokazale su se kao idealno skladište za CO2 jer su visoko reaktivne i lako apsorbuju ovaj gas, pretvarajući ga u stabilne karbonatne minerale. Inspiracija za ovaj projekat dolazi iz Islanda, gde je projekat “CarbFix” uspešno mineralizovao CO2 ubrizgan u podzemne bazaltne slojeve.
Sličan princip primenio bi se i u ovom projektu, ali na mnogo većoj skali.
Naučnici smatraju da bi bazaltni slojevi širom planete mogli trajno skladištiti više ugljenika nego što svi fosilni izvori goriva na Zemlji mogu emitovati. Ipak, realizacija ovog ambicioznog plana nije jednostavna.
Potrebno je obezbediti oko 60 miliona dolara za testiranje prototipa na moru, kao i rešiti brojne tehničke, političke i ekonomske izazove.
Projekat “Solid Carbon” nije zamena za hitne mere smanjenja emisija koje traže klimatski stručnjaci, već bi bio važan deo dugoročne strategije za postizanje neto nultih emisija. Ova tehnologija može pomoći u hvatanju poslednjih tragova CO2 iz atmosfere kako bi se globalno zagrevanje ograničilo u skladu sa ciljevima postavljenim Pariškim sporazumom. Iako je skup, naučnici ističu da je “Solid Carbon” efikasniji i dugoročno stabilniji od drugih metoda za skladištenje ugljenika, poput podzemnih rezervoara za naftu i gas, gde postoji rizik od curenja.
Ovaj projekat, iako futuristički, predstavlja korak ka ostvarenju dugoročne održivosti naše planete.