Novo otkriće paleontologa
Dinusaurusi su bili socijalna bića
Novo istraživanje iz kamenoloma u Juti, u kome je nađeno desetak fosila pokazuje da su Tiranosauri možda bili društvena bića koja su se oreganizovala kada su kretali u lov, poput vukova.
Istraživački tim koji je je radio na ovoj studiji činili su naučnici iz američkog Biroa za upravljanje zemljištem, Denverskog muzeja prirode i nauke, koledža "Colbi" u Mejnu i Univerziteta "James Cook" u Australiji.
Pretpostavka da su tiranosauri socijalna bića nije sasvim nova, još je kanadski paleontolog Filip Kiri tvrdio je da su ova bića zajedno umrla i time je potkrepio svoju tezu da su socijalna b ića. Ali, mnogi naučnici sumnjaju da bi njihov, relativno nerazvijen mozak, bio sposoban za tako složeno socijalno ponašanje, a neki su to ismevali kao senzacionalizovani paleontološki PR.
"Nova lokacija u Juti potvrda je više brojnim dokazima da su tiranosauri bili složeni, veliki grabljivci sposobni za društveno ponašanje uobičajeno kod mnogih njihovih živih rođaka, ptica“, rekao je Džo Sertič, kustos dinosaurusa u Denverskom muzeju prirode i Nauka.
Juta, je poznaza i kao "Kamenolom duga i jednoroga", pružila je paleontolozima mnogo informacija, a tu je i nacionalni spomenik "Grand Staircase-Escalante 2014". Takva nalazišta su retka i u njima je često vrlo teško da se tumače svi dokazi. Istraživači su koristili multidisciplinarni pristup, ispitujući fizičke i hemijske dokaze kako bi utvrdili da je grupa od 12 tiranosaura na tom mestu verovatno poginula tokom poplave koja je njihove ostatke odnela u jezero.
Ideja o ogromnom dinosaurusu, sa strašnim nogama, dugačkim repom i opasnom čeljusti zastrašujuća je sama po sebi, pa je mnogima ideja o čoporu Tiranosaura razlog za slavlje kraja ere Mezozoika i perioda Krede.