Život
09.12.2022. 04:00
R.E

Grenland

Kakvo otkriće! DNK od pre dva miliona godina!

laboratorija
Izvor: Shutterstock

DNK stara dva miliona godina, izolovana iz grenlandskih sedimenata, je zvanično najstarija sačuvana DNK pronađena do sada i nadmašila je prethodni rekord od milion godina, postavljen 2021.godine.

"Starost DNK je otprilike duplo veća od one koja je ranije pronađena", kaže Eske Vilerslev sa Univerziteta u Kembridžu.

DNK dolazi iz različitih organizama, što omogućava Vilerslevu i njegovim kolegama da rekonstruišu ekosistem koji je postojao na Severnom Grenlandu pre dva miliona godina, u vreme kada je klima bila toplija nego danas. Sada je to područje arktička pustinja u kojoj živi malo organizama, ali tada je to bila šuma naseljena zečevima, jelenima, a možda čak i mastodontima, životinjama sličnim slonovima koje su nekada živele u Severnoj Americi.

Nalaz sugeriše da će biti moguće otkriti DNK mnogo starijih vremenskih perioda nego što se ranije mislilo. "Ne bih se iznenadio da se ispostavilo da bismo na severu, na Arktiku, mogli da putujemo dvostruko dalje u prošlost", kaže Vilerslev.

On i njegov tim dobili su drevnu DNK iz formacije sastavljene od niza slojeva peska, mulja i blata ukupne debljine više od 90 metara, koji su položeni pre oko dva miliona godina. DNK nije dobijena iz fosilizovanih organizama, već je povezana sa mineralnim česticama u slojevima sedimentnih stena. "Ovo je pomoglo u očuvanju DNK jer enzimi nisu mogli da dođu do nje da je razgrade", kaže član tima Karina Sand sa Univerziteta u Kopenhagenu u Danskoj.

mamut, priroda, slon, paleontologija
Izvor: Shutterstock

Ova DNK je poreklom iz čitavog niza organizama koji žive na tom području. Tim je otkrio 102 roda biljaka. Neki od njih i dalje rastu na Severnom Grenlandu, poput grmlja Drias i vakcinijuma. Ali drugi tamo više ne žive, poput smrče, gloga i cveća populus. "To je zapravo bila šuma", kaže Vilerslev.

"Identifikovano je manje životinjskih vrsta, verovatno zato što one uvek čine manji deo biomase od biljaka", kaže Vilerslev. Međutim, u okviru DNK identifikovani su arktički zečevi, glodari, guske i irvasi.

Pronađena je DNK predaka slonova, mastadona, koji su živeli na teritoriji Amerike u periodu od nekoliko miliona godina, mada još uvek nije utvrđeno kako su stigli do Grenlanda.

"Ako slobodno plutajuća DNK može trajati toliko dugo, vezujući se za mineralne čestice u hladnim uslovima, to sugeriše da se može naći zaista drevna DNK," kaže Laura Pardući sa rimskog Univerziteta Sapienza.

Formacija Kap Kobenhavn postojala je na početku pleistocenske ere, koja je započela pre 2,58 miliona godina, a završila se pre 11.700 godina. Na početku pleistocena, trajni led je pokrivao Severni pol prvi put u milionima godina i od tada je ostao smrznut. Štaviše, Arktik je bio hladan i pre pleistocena, tako da možda postoji neka vrsta permafrosta koji je još stariji, u kome se možda nalazi još DNK materijala, piše NewScientist.

"Dakle, potencijalno je moguće da se dublje zađe u prošlost u istraživanju. Međutim, raznolikost biljaka i životinja bila bi mnogo manja, jer je Antarktik toliko dugo bio polarna pustinja", kaže Kurt Kjer sa Univerziteta u Kopenhagenu, jedan od autora studije.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Populacije divljih životinja pale za gotovo 70 odsto
Safari

Svetski fond za prirodu

13.10.2022. 10:17

Populacije divljih životinja pale za gotovo 70 odsto

Posmatrane populacije divljih vrsta - sisavci, vodozemci, reptili i ribe - u proseku su manje za gotovo 70 odsto od 1970. godine, ističe se u danas objavljenom izveštaju Svetskog fonda za prirodu (WWF) i ukazuje na sve izrazitiju vezu između gubitka biodiverziteta i klimatskog zagrevanja.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
12°C
06.10.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve