Mnogo više od rodoljublja
Da li znate: SRPSKI JEZIK nije jedini službeni jezik u našoj zemlji
Međunarodni dan maternjeg jezika, zvanično proglašen od strane Ujedinjenih nacija 1999. godine, obeležava se širom sveta svakog 21. februara.
Ovaj dan je ustanovljen kao sećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu (današnjem Bangladešu), jer su protestovali zbog toga što bengalski, njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.
Članice UNESKO obeležavaju taj dan kako bi ukazale na značaj poštovanja osnovnog ljudskog prava da možemo u svim prilikama da se koristimo svojim maternjim jezikom.
Time negujemo jezičku kulturu zajednice kojoj pripadamo, kao i multikulturalnost i višejezičnost.
Srbija je 2006. godine pristupila Evropskoj povelji o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope, čime se obavezala da štiti sve manjinske jezike koji se tradicionalno koriste na njenoj teritoriji.
U našoj zemlji je u službenoj upotrebi, osim srpskog jezika, još 12 jezika nacionalnih manjina (albanski, bosanski, bugarski, bunjevački, mađarski, makedonski, rumunski, rusinski, slovački, hrvatski, crnogorski i češki). Osim toga, vlaški i romski jezik su u službenoj upotrebi u pojedinim naseljenim mestima.