Život
26.10.2024. 19:20
R.E./Klima101

I to je moguće...

Naučnici proizvode struju pomoću... MORSKIH ALGI

Morske alge
Izvor: Shutterstock/Johannes Windisch

U laboratoriji Univerziteta u Santjagu, sluzave, ljigave, zelene morske alge plutaju u čašama i kantama napunjenim vodom. Naučnici iz prestonice Čilea zapravo nastoje da pretvore ove vodene organizme u – izvor električne energije.

Posredi su tzv. biofotovoltaici: iako nalikuju klasičnim solarnim ćelijama, u svom radu se više oslanjaju na biologiju nasuprot sintetičkim materijalima što im i daje prefiks "bio".

Drugim rečima, za proizvodnju struje koristi se prirodni proces fotosinteze koji se odvija u drveću, biljkama ili u ovom konkretnom slučaju – u morskim algama.

Kada su izloženi sunčevoj svetlosti, ovi organizmi oksidiraju vodu, oslobađajući elektrone. U fotonaponskim panelima obloženim morskim algama, ti oslobođeni elektroni se sakupljaju kako bi generisali struju.

1
Izvor: Shutterstock/Svetlana Orusova

Kao nusproizvod nastaje kiseonik što je dodatna korist ove tehnologije.

Mada su slični projekti postojali i ranije, oni su se temeljili na mikroalgama, jednoćelijskim organizmima. Sa druge strane, morske alge su višećelijske, a takva struktura donosi nekoliko potencijalnih prednosti u proizvodnji električne energije uključujući lakše rukovanje, brži rast i efikasnije prikupljanje.

Ovi faktori mogli bi da pomognu da se tehnologija proširi i da se zadovolje značajnije potrebe za energijom.

„Cilj našeg istraživanja je da unapredimo efikasnost proizvodnje struje pomoću fotovoltaika”, naglašava vodeći istraživač Federiko Taska. „Morske alge su jake i mogu da podnesu različite uslove što ih čini savršenim kandidatom za ovaj način proizvodnje struje.”
 

Ipak, biofotovoltaici i dalje ne mogu da pariraju solarnim panelima: za sada su se pokazali korisnim u primeni za napajanje LED rasvete i sijalica dok će za poboljšanje njihovih performansi biti neophodno dalje inoviranje.

Po svemu sudeći, put do komercijalizacije tehnologije i dalje je dug.

"Još nije dovoljno efikasna da obezbedi veliku količinu energije", objašnjava Taska, "ali to je upravo ono o čemu je reč u našem istraživanju", prenosi Klima 101.

Njihov rad na unapređenju biofotovoltaika sa morskim algama uključuje eksperimentisanje sa različitim vrstama i optimizaciju dizajna samih panela kako bi poboljšali njihovu sposobnost za hvatanje i konverziju svetlosti u struju.

Pored toga, naučnici iz Čilea takođe istražuju načine da se njihova tehnologija integriše u postojeće energetske sisteme. To bi moglo značiti upotrebu morskih algi kao dopune drugim obnovljivim izvorima u područjima gde sunca ili vetra nema dovoljno.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
few clouds
20°C
23.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve