Dunav osiguranje
Polise po meri mioničkog “Podruma želja“
U srcu Mionice, opštine nadaleko poznate po rodnim voćnjacima, naročito šljivicima, u selu Nanomir, nalazi se destilerija “Podrum želja“. Ponikla je na temelju višedecenijske tradicije porodice Jovanović.
U njihovim voćnjacima, znalački podizanim i negovanim, sazrevaju različite sorte voća. Svaka berba je pažljivo odabrana, što donosi vrhunski kvalitet rakija koje proizvode, kao i brojne nagrade i uspeh na tržištu. Stoga je i pojavljivanje na sajamskoj manifestaciji 3. Vinska vizija otvorenog Balkana 2024, čiji je partner treću godinu zaredom Kompanija “Dunav osiguranje“, pitanje prestiža, prilika za predstavljanje i širenje poslovanja koja se ne propušta.
“Podrum želja“ usidren je na dedovini mladog i preduzimljivog Željka Jovanovića, na poljoprivrednoj zemlji koju su obrađivali i njegovi roditelji. Pre sedam godina, Željko je odlučio da se oproba u vodama voćarstva, pa je njive na kojima su sejali kukuruz i pšenicu pretvorio u voćnjake. Podigli su šest hektara zasadā, od toga četiri hektara čačanske rodne i čačanske šljive lepotice, hektar kruške viljamovke i hektar leskovačke dunje – sve rakijske sorte voća. A uz višedecenijsku porodičnu tradiciju pečenja rakije mlada destilerija je počela da osvaja domaće tržište kvalitetnim rakijama, pa i da ih izvozi u Australiju.
Potvrđen vrhunski kvalitet
Ambiciozno gradeći ugled proizvođača s porodičnom tradicijom destilacije voća u kvalitetnu rakiju, “Podrum želja“ je pre dve-tri godine počeo da šalje uzorke pića na razna ocenjivanja, mahom u Srbiji. A onda su počele da stižu i nagrade. Ove godine je dunjevača potekla iz te destilerije odnela pobedu na Novosadskom sajmu, a šampionsku titulu ponela je i za efektnu ambalažu, koju su kreativni vlasnici sami osmislili. Pre samo mesec dana, na 6. Šumadijskom ocenjivanju kvaliteta voćnih rakija održanom 23. oktobra u Kragujevcu, mionička destilerija je u konkurenciji 22 registrovane destilerije iz cele Srbije zavredela zvanje apsolutnog pobednika u kategoriji rakija od šljive. Pri tome, uzorci za ocenjivanje preuzeti su u originalnim pakovanjima iz maloprodajnih i ugostiteljskih objekata, što je pružilo najobjektivniju sliku o kvalitetu voćnih rakija i najrealniji uvid u kvalitet koji se nalazi na tržištu. S neskrivenim ponosom, Željko Jovanović ističe da su zacrtali da ostanu verni dostignutom vrhunskom kvalitetu, čija je tajna u godinama ležanja destilata u hrastovim buradima. Naravno i u iskustvu, posvećenosti i tradiciji koju brižljivo neguju.
Kao odgovoran preduzetnik, osnivač i direktor destilerije “Podrum želja“, Željko Jovanović uvideo je značaj osiguranja za sigurnost i opstanak porodičnog biznisa. Kako ističe, saradnja s najvećom domaćom osiguravajućom kućom, Kompanijom “Dunav osiguranje“, neodvojivi je deo poslovne vizije preduzeća na čijem je čelu jer, kako navodi, “dunavske“ polise su te koje im pružaju mir i sigurnost gotovo od samog podizanja, sada već rodnih zasada.
"Početak saradnje s “Dunavom“ vezan je za mogućnost regresiranja premije osiguranja koju su poljoprivrednicima ponudili Ministarstvo poljoprivrede i lokalna samouprava. Onog trenutka kada sam saznao da na svaku polisu osiguranja ostvarujemo povraćaj, a u našoj opštini to je sedamdeset posto premije, shvatio sam da je prevelik i nepotreban rizik ne osigurati voćnjake po tako pristupačnoj ceni i uslovima. Odluku da poverenje poklonimo Kompaniji “Dunav osiguranje“ doneli smo vođeni najpovoljnijom cenom polise, koju nam je tada dala. A nakon grada koji nas je pre dve godine pogodio, ispostavilo se da je ta naša odluka bila valjana. Procena i naknada štete bile su korektne, a komunikacija i razumevanje na koje smo naišli potvrdili su da je “Dunav“ ne samo pouzdan i odgovoran osiguravač već i pravi prijatelj. To je bilo presudno za nastavak saradnje koja i danas traje .", objašnjava Jovanović.
Zahvaljujući državnim podsticajima i intenzivnoj edukaciji poljoprivrednika, evidentan je rast portfelja osiguranja poljoprivrede u Srbiji proteklih godina, pogotovo voćarskih kultura i u regionima gde subvencija premije iznosi sedamdeset procenata. Ipak, na povećanju obuhvata poljoprivrednih domaćinstava treba i dalje raditi, ukazuje Miloš Obrenović, šef Službe za koordinaciju u osiguranju poljoprivrede u Kompaniji “Dunav“.
"Poljoprivredna proizvodnja odvija se pod otvorenim nebom, te je izložena sve intenzivnijim i učestalijim vremenskim nepogodama. Superćelijske oluje, grad, prolećni mraz nanose nepovratnu štetu ratarskim i povrtarskim kulturama, voćnim zasadima i vinogradima. Osiguravajuća društva su tu da svojim osiguranicima pruže podršku u godinama kada su izloženi velikim štetama i kada trpe gubitke, kako bi mogli da ponovo stanu na noge i nastave proizvodnju.", kaže Obrenović apelujući na proizvođače da maksimalno iskoriste subvencije države ne bi li premija osiguranja poljoprivrednih proizvoda bila što niža.
Željko Jovanović takvu dilemu nema. On je odlučan da rast i razvoj porodičnog posla nastavi rame uz rame s “Dunavom“, čije su polise primerene cilju kome teži.