Šta (ne) valja činiti
Mitrovdan - dan kada se rastaju hajduci i pokazatelj kakva nas zima čeka
Srpska pravoslavna crkva 8. novembra slavi dan Svetog velikomučenika Dimitrija, u narodu poznatiji kao Mitrovdan. Ovaj datum se označava i kao hajdučki rastanak, i doba godine kada počinje zima.
Mitrovdan, jedna od većih slava u Srba, posvećena je antičkom komandantu Soluna iz trećeg veka, mučenom i pogubljenom zbog širenja hrišćanstva.
On je proglašen je zaštitnikom grada Soluna i na mestu njegovog groba kasnije je podignuta crkva.
I u Srbiji svetom Dimitriju posvećeni su mnogobrojni hramovi, uključujući i crkvu u Pećkoj patrijaršiji i kapelu u manastiru Visoki Dečani.
Mitrovdan se smatra danom kada su se hajduci rastajali da bi kod jataka prezimili zimu i ponovo se sastali za Đurđevdan. "Mitrovdanak - hajdučki rastanak, Đurđevdanak - hajdučki sastanak".
Veruje se da je Mitrovdan prelomni dan koji pokazuje kakva nas zima čeka. Ako je oblačno vreme - zima će biti blaga, ako je vedro, zima će biti oštra, a ako pada sneg, veruje se da će biti zavejano sve do aprila.
Prema narodnom verovanju Mitrovdan treba provesti kod kuće, jer onaj ko to ne uradi smatra se da će "cele godine noćivati pod tuđim krovovima".
Običaji nalažu da se svi poslovi na polju moraju završiti do Mitrovdana, jer nakon tog vremena sneg može da zapada svakog trena, a loša sreća je ako posao ostane neodrađen.