Smeh kao lek
Smej se, smej, samo se smej: Vicevi koji su se pričali u IV veku
Postoji izreka "smeh je najbolji lek", a u njoj ima mnogo istine. Smeh nam popravlja raspoloženje, pomaže da se opustimo i poboljšava zdravlje.
Kada se smejemo, oslobađa se endorfin, hormon koji smanjuje osetljivost na bol, a snižava se nivo kortizola, hormona stresa.
Međunarodni dan viceva se obeležava svakog 1. jula, a ustanovio ga je 1994. godine, pisac Vejn Rejnagel kako bi promovisao svoje zbirke šala i podsetio nas da je život lepši kada smo nasmejani.
Inače, za najstariju zbirku viceva smatra se knjiga "Filogelos" (Ljubitelj smeha), potiče iz IV veka, a napisali su je Grci Jerokle i Filagrije.
Šale iz ove knjige su zanimljive, a čak se i ne razlikuju puno od viceva kakve danas pričamo. Evo nekoliko primera:
"Brica je pitao kralja kako želi da ga ošiša, a kralj je odgovorio: U tišini."
"Jedan čovek je otišao na plivanje i umalo se udavio. Sada se kune da više nikad neće ući u vodu dok ne nauči da pliva."
"Čovek je rekao doktoru: Toliko se loše osećam da ne mogu ni da stojim, ni da ležim, ni da sedim. Doktor je odgovorio: Ostaje vam samo da se obesite."
Iskoristite današnji dan da nekoga nasmejete, a mi vam predlažemo da to uradite jednim od klasičnih viceva o Čaku Norisu:
"Smorili ste više sa Čakom Norisom! Najobičniji ispodprosečni glumac! Da je stvarno toliko jak kao što pričate sada bi došao i nalupao mi glavu o tastatugkjgkbkkjbkngjnkjgbn..."