Život
23.02.2023. 20:25
Promo

Svila, lan, vuna...

Koji prirodni materijali odeće su najbolji

materijali
Izvor: Shutterstock

Pri odabiru odevnih komada, najčešće se baziramo na sam izgled, boje, dezene, kroj, a manje na sastav neke majice, košulje, haljine i druge garderobe. Međutim, materijali igraju ključnu ulogu kada se radi o kvalitetu i udobnosti neke odeće. U nastavku teksta saznajte sve o najboljim prirodnim materijalima odeće - pamuk, svila, vuna, lan i kašmir, kako se održavaju kao i za koje su odevne komade najpogodniji.

Pamuk - najudobniji prirodni materijal

Pamuk je prirodni materijal biljnog porekla koji je najzastupljeniji u svakodnevnom oblačenju.

Bilo da je strani ili domaći brend, ovaj materijal je sa razlogom veoma popularan jer je prozračan i mek, pa dozvoljava koži da “diše”. Zbog toga su pamučna garderoba i donji veš veoma prijatni za nošenje čak i tokom dugih letnjih dana.

Pamuk je i hipoalergen, te je odličan izbor i za one sa najosetljivijom kožom.

Zahvalan je za održavanje i može se prati i na visokim temperaturama. Pamučne stvari mogu da se suše u mašini za sušenje veša, ali treba biti oprezan sa odećom tamne boje, jer može da izbledi, ali i da se skupi za nekoliko procenata.

svila, materijal, platno
Izvor: Shutterstock

Svila - za dozu glamura

Ovo je najstariji prirodni materijal koji je nastao čak oko 2.500 godina pre nove ere. Za razliku od pamuka, ovaj materijal je životinjskog porekla, jer se dobija odmotavanjem čaura od svilene bube. Poznata je po svojoj mekanoj, glatkoj i sjajnoj teksturi.

Svila je poznata po svom visokom kvalitetu i luksuznom osećaju koji pruža. Idealna je za elegantnu odeću, ali i pored toga, dobra je opcija za svakodnevno nošenje. Prirodno reguliše temperaturu tela i pomaže da se toplota u hladnim danima zadrži, kao i da se telo rashladi pri toplom vremenu.

Garderoba od svile, uprkos svom delikatnom izgledu, veoma je istrajna i može izdržati česta pranje bez gubitka oblika ili mekoće.

Održavanje svile najpre zavisi od tipa svile o kom se radi. Neke vrste svile se moraju prati ručno, mlakom vodom i blagim deterdžentom, bez grubog trljanja.          Ostale vrste se moraju nositi na hemijsko čišćenje. Zato je neophodno pročitati uputstvo za održavanje koje se nalazi na svakom komadu garderobe. 

Vuna - za toplu zimsku odeću

Vuna je prirodni materijal dobijen od runa ovaca i drugih životinja. Najpoznatija je po svojoj toplini i udobnosti. Hiljadama godina unazad se koristi za izradu raznih komada odeće.

Garderoba od ovog materijala važi za kvalitetnu, otpornu i elastičnu, ali ipak ne sme suviše često da se pere jer u tom slučaju veoma brzo može istrošiti. Najbolje je povremeno očetkati je ili je ostaviti u kupatilu na pari posle kupanja, kako bi se osvežila.

Ukoliko se pere u veš mašini, potrebno je koristiti poseban program za vunu, a pri ručnom pranju, ne treba grubo da se trlja. Pored toga, vuneni komadi nikada ne treba da se stavljaju u mašinu za sušenje.

materijal
Izvor: Shutterstock

Lan - ležeran i prijatan

Lan je još jedan prirodni materijal biljnog porekla. Koristi se za izradu prijatne i prozračne odeće

Jedan je od najjačih materijala, te se od njega može praviti bilo koji komad odeće. Ima svilenkast sjaj i dobro upija znoj i vlagu, a u isto vreme ne izaziva osipe i alergije na koži.

Lan je prozračan materijal koji omogućava cirkulaciju vazduha, zbog čega je veoma dobar izbor za najtoplije letnje dane. Izdržljiv je, otporan na habanje i sposoban da izdrži često pranje.

Međutim, kod pranja lanene odeće se ne preporučuje upotreba omekšivača, niti sušenje u mašini. Nebojeni lan se može prati na visokim temperaturama, dok za obojeni lan ne treba koristiti temperture više od 40 stepeni.

Košulje, pantalone, haljine, suknje i majice od lana su neki od najpopularnijih letnjih komada odeće, a opušten izgled je savršen za sve koji vole ležeran stil.

Kašmir - nežnost i toplina

Kašmir je luksuzan prirodni materijal koji se dobija iz podlake kašmirske koze. Vekovima se koristi za pravljenje odeće, koja je poznata po svojoj mekoći, toplini i mogućnosti da se prilagodi svim krojevima.

I ovaj materijal je odličan izbor svih onih koji imaju osetljivu kožu, jer je kašmir hipoalergen. Vlakno mu je lagano, mekano i toplo, pa je dobra opcija i za odeću koja se nosi u hladnim vremenskim uslovima.

Kašmir nikada ne treba prati na temperaturama većim od 20 stepeni, jer može da izgubi svoj oblik. Svakako, najsigurnija opcija je pranje odeće na ruke i to bez ceđenja na kraju. Ne treba je sušiti u mašini niti direktnim izlaganjem bilo kog izvora toplote.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Kako šta sam obukla? Pa, 30.000 "Svarovski" kristala! (VIDEO)
dijamanti, dijamant

Nedelja mode u Parizu

24.01.2023. 10:21

Kako šta sam obukla? Pa, 30.000 "Svarovski" kristala! (VIDEO)

Nedelja mode u Parizu, jedna od najznačajnijih modnih manifestacija, upravo je završena. Mnogi modni giganti predstavili su svoje najnovije kolekcije, ali je ipak "Šapareli" privukla najviše pažnje.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
16°C
02.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve