Život
23.05.2025. 04:25
R. E.

"Pluća sveta" nestaju

Zabrinjavajuće: U 2024. tropske šume uništene NAJBRŽE DO SADA

Amazon, šuma
Izvor: Shutterstock

Prema poslednjoj satelitskoj analizi, tropske šume širom sveta nestaju brže nego ikada.

U 2024. godine je izgubljeno 67.000 kvadratnih kilometara ovih netaknutih, starih šuma, koje pružaju ključnu zaštitu od klimatskih promena.

Po prvi put u istoriji, požari su bili glavni uzrok uništenja, dok je ranije to bilo krčenje zemljišta zbog poljoprivrede. Posebno loša situcija je bila u Amazoniji, usred rekordne suše, piše BBC.

Tropske kišne šume skladište stotine milijardi tona ugljenika u zemljištu i drvenastim stablima. Ali ovaj novi globalni rekord pokreće dalja pitanja o njihovoj otpornosti na planeti koja se zagreva. Mnogi istraživači su zabrinuti da se neke šume, poput delova Amazonije, možda približavaju prekretnici, nakon koje bi mogle da zapadnu u nepovratan pad.

Profesor Metju Hansen, sa GLAD laboratorije na Univerzitetu u Merilendu, je opisao nove podatke kao "zastrašujuće" i upozorio na moguću "savanizaciju" prašume, gde stare tropske šume odumiru i trajno prelaze u savanu.

Studija, objavljena prošle nedelje, dala je slično upozorenje na moguće značajno odumiranje Amazonije ako globalno zagrevanje pređe međunarodni cilj od 1,5 stepeni Celzijusa. To ne bi samo ugrozilo divlje životinje koje žive u ovim najbioraznovrsnijim staništima, već bi imalo i ozbiljne posledice po globalnu klimu, upozoravaju stručnjaci.

Do nedavno, Amazonija je činila uslugu čovečanstvu, apsorbujući više ugljen-dioksida (CO2) koji zagreva planetu nego što je ispušteno. Međutim, spaljivanje ovih šuma emituje ogromne količine CO2, što doprinosi zagrevanju umesto da ga ograničava. U periodu 2023-24. godine, Amazonija je doživela najgoru sušu ikada zabeleženu, podstaknutu klimatskim promenama i prirodnim zagrevanjem.

Mnogi požari se namerno sprovode kako bi se očistilo zemljište za poljoprivredu, što otežava razdvajanje ta dva uzročnika, jer je suša pružila idealne uslove za širenje požara van kontrole. Ukupno, rekordni gubitak svetskih starih (primarnih) tropskih šuma oslobodio je 3,1 milijardu tona gasova koji zagrevaju planetu, procenjuju istraživači.

Međutim, bilo je i pozitivnih vesti iz Jugoistočne Azije, gde su vladine politike pomogle u smanjenju gubitka šuma i na taj način se suprotstavile globalnom trendu, prenosi BBC.

Na primer, izgubljena površina primarnih šuma u Indoneziji je smanjena za 11 odsto u poređenju sa 2023. godinom, uprkos suši.

"Indonezija je svetla tačka u podacima za 2024. godinu“, kaže Elizabet Goldman, jedna od direktora na projektu Global Forest i ističe da je to "rezultat zajedničkog napora vlada i zajednica koje rade zajedno na sprovođenju zakona o zabrani spaljivanja".

S druge strane, profesor Hansen naglašava da, iako je napredak u Jugoistočnoj Aziji bio pozitivan, fluktuacije u gubitku šuma u Brazilu pokazuju da politike zaštite moraju biti dosledne. 

Istraživači se slažu da će ovogodišnji samit UN o klimi COP30, koji se održava u Amazoniji, biti ključan za razmenu i promociju šema zaštite šuma.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
few clouds
19°C
23.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve