Er Srbija
AERODROM ILI AVIO-KOMPANIJA: Kome se obratiti kada nešto ne ide po planu?
Putovanja su za mnoge sinonim za nove početke, susrete, odmore, avanture. Leti, dok terminali beleže svoj najdinamičniji tempo i pored najbolje organizacije dešavaju se nepredviđene okolnosti. U tim situacijama putnici najčešće postavljaju pitanje – kome se obratiti za pomoć ili podršku?
Iako avio-kompanije i aerodromi zajedno učestvuju u stvaranju putničkog iskustva, njihove uloge i nadležnosti su uglavnom jasno razgraničene. Razumevanje tih razlika omogućava da u nepredviđenim situacijama brže dođemo do rešenja i lakše nastavimo putovanje.
Mudro birajte partnera
Kada kupite avionsku kartu, ne obezbeđujete samo mesto na letu, već ulazite u kratkoročno “partnerstvo“ sa avio-kompanijom. Razlike između tradicionalnih i nisko-tarifnih kompanija nisu samo u ceni, već i u odgovornosti u nepredviđenim situacijama, pa je veoma važno da se na vreme i detaljno informišete o uslovima putovanja, odnosno da za sebe izaberete “partnera“ u koga imate najviše poverenja.
Tradicionalne avio-kompanije poput Er Srbije će u slučaju kašnjenja, promene ili otkazivanja leta, preduzeti sve neophodne korake kako bi putnicima omogućile alternativna rešenja i prevezle ih do izabrane destinacije. To često nije slučaj sa nisko-tarifnim avio-kompanijama. U tim situacijama postaje jasnije zašto treba mudro birati “partnera“ za svoja putovanja.
Pametno se pakujte
Dodatne troškove niko ne voli, a oni su čest pratilac putovanja. Da biste ih izbegli potrudite se da se još prilikom kupovine avio-karte detaljno i dobro informišete o pravilima koja morate poštovati kao i dodatnim mogućnostima. To se posebno odnosi na prtljag, za koji putnici kažu da često predstavlja izvor dodatnih troškova.
Avio-kompanije imaju jasno propisana pravila za dozvoljene količine i dimenzije ručnog i predatog prtljaga, kao i u vezi sa njihovim eventualnim oštećenjima. Važno je pre polaska na put upoznati se sa tim pravilima, kao i pravima u vezi sa nadoknadom prilikom eventualnih oštećenja prtljaga.
Čija je odgovornost prtljag?
Kada je prtljag u pitanju odgovornost aerodroma i avio-kompanija se prepliće. Kao što smo naveli, pravila prtljaga definiše avio-kompanija, ali fizičko rukovanje njime obavlja specijalizovana služba zemaljskog opsluživanja na aerodromu.
Ukoliko se dogodi da prtljag kasni ili nije isporučen putniku nakon sletanja, najpre treba kontaktirati aerodromsku službu “izgubljeno-nađeno“, koja će prikupiti relevantne informacije i pokrenuti proceduru za lociranje. Međutim, odgovornost prema putniku, kao krajnjem korisniku usluge, zadržava avio-kompanija, koja će pratiti proces i moći da odgovori na eventualne zahteve i žalbe. Naknada štete je takođe u domenu avio-kompanije, u skladu sa propisanim pravilima.
Aerodrom – mesto sastanaka i rastanaka
Od dolaska na aerodrom sa koga će se realizovati vaš let, pa do ulaska u avion odabrane avio-kompanije, odgovornost za vaše zadovoljstvo nosi aerodrom. Funkcionisanje terminala, protok i obaveštavanje putnika, bezbednosna i pasoška kontrola, ponuda hrane i pića, kao i drugi sadržaji, zavise isključivo od aerodroma i na to avio-kompanije nemaju nikakvog uticaja.
Ukoliko, na primer, naiđete na poteškoće u pronalaženju izlaza za ukrcavanje, info-tabla ne funkcioniše ili podaci nisu ispravni, lift ne radi, klima previše ili premalo hladi, nema dovoljno mesta za sedenje, pravo mesto za prigovor je aerodromska služba.
U Srbiji postoje tri međunarodna aerodroma sa kojih se realizuju letovi širom Evrope i sveta. Avio-kompanije koje sa njih lete, među kojima je najdominantnija srpska nacionalna avio-kompanija Er Srbija, odgovorne su za planiranje letova, bezbednost letelica i ljubaznost posade, dok aerodromi treba da obezbede funkcionalnu infrastrukturu na zemlji i prijatan ambijent za putnike.
Jasna podela uloga = lakše rešenje
Razumevanje razlika između odgovornosti avio-kompanija i aerodroma ključno je za efikasno rešavanje nepredviđenih situacija. Izbor pouzdanog partnera, poput tradicionalnih avio-kompanija, može u velikoj meri olakšati putovanje i obezbediti podršku kada nešto ne ide po planu. Jasna podela uloga omogućava brže pronalaženje rešenja i doprinosi tome da putničko iskustvo ostane prijatno, čak i u izazovnim okolnostima.