Biznis
17.03.2022. 22:05
Teodora Stojanović

Intervju

Ana Diković: Prevazilaženje predrasuda je ključ napredovanja

Ana Diković
Izvor: Privatna arhiva

Poslovni svet više nije zabran koji je isključivo rezervisan za muškarce. Naprotiv, sve je više uspešnih žena koje su na visokim i rukovodećim pozicijama. Jedna od njih je i Ana Diković, specijalista za korporativne poslove Koncerna "Bambi“, koja za "Ekspres“ odgovara na pitanje o tome kakva su njena iskustva i koliko je teško biti uspešna žena u "muškom svetu“.

"Odgovoriću na ovo pitanje deljenjem podatka da čak 55 odsto žena smatra da nisu ostvarile svoj pun potencijal u karijeri usled nedostatka podrške. Upravo je ovo jedan od podataka kojim smo, u okviru ’plazma’ kampanje ’Jednakost dolazi iz kuće’, želeli da ukažemo na eko nomsku, političku i socijalnu neravnopravnost polova i da svi zajedno možemo da utičemo na položaj žena u našem društvu polazeći od sopstvenih domova, jer samo tako dajemo bolji primer
našoj deci.

Kao mama dve devojčice, mogu reći da nije nimalo lako uspostaviti balans i biti istovremeno posvećen roditelj, ali i uspešan u poslu, a da nešto u nekom momentu ’ne trpi’. Rekla bih da su tu muškarci u prednosti jer su generacijama unazad patrijarhalna shvatanja takva da postoje jasne podele na ’muške’ i ’ženske’ poslove te je negde norma da muškarci lakše napreduju i dolaze do rukovodećih pozicija, a da je ženama mnogo teže da napreduju u karijeri, jer pored svojih poslovnih obaveza obavljaju i kućne poslove i brinu o deci. Iz ovog proizilazi da žene moraju mnogo više da se trude ukoliko žele da budu uspešne, a složićete se da je napredak u karijeri svakako brži kada ste fo-
kusirani isključivo na posao. Ali nekako žene za sve uspevaju da nađu način jer umemo jako dobro da se organizujemo i imamo sposobnost da obavljamo više različitih stvari istovremeno, što morate priznati da većini muškaraca nimalo nije jednostavno.

Ipak, primećujem da postoje pomaci i da sve više mladih tata deli ravnopravno ulogu roditelja i obavlja lakše kućne poslove i nadam se da će se to dodatno menjati. Kada sve ovo uzmemo u obzir, naravno da je muškarcima lakše da budu uspešni u poslu, ali isto tako znam i da oni jako cene svoje koleginice. Često čujem od svojih prijatelja, kolega i saradnika da smatraju da su žene jači pol, da se dive njihovoj istrajnosti, ambicioznosti, sposobnosti da budu odlične u svemu što rade, kao i energiji koja ne jenjava čak i posle mnogo neprospavanih noći“, kaže Ana Diković za "Ek-
spres“.

Nažalost, biti majka često, neopravdano, predstavlja prepreku za napredovanje. Poslodavci nekada kao da ne pokazuju dovoljno razumevanja. Kako se vi u kompaniji "Bambi“ postavljate prema ženama koje će se ostvariti u ulozi majke?

"Ovde moram da naglasim, barem iz sopstvenog iskustva, da smo mi sebi zadale previše obaveza i da često mislimo da sve najbolje radimo i da možemo to bolje same, a onda i podrška izostane. Takođe, u Srbiji je jak stereotip o rodnim ulogama, pa tako porodiljsko odsustvo, iako je zakonom uređeno i dopušteno, koristi svega pet odsto muškaraca u našoj zemlji, iako je to uobičajena stvar u razvijenijim evropskim zemljama. Mislim da tu imamo dosta prostora za promene i nadam se da će se to polako usvajati.

Period kada se odlučite da postanete roditelj stavlja u fokus tu sferu i tada negde prirodno stagniramo sa profesionalnim napretkom. Otuda negde i više prilika za napredovanje dolazi kolegama. Međutim, to je nešto što je privremeno i ne mislim da je nenadoknadivo, kao ni da kolege nemaju razumevanja za to. Naprotiv, moje lično iskustvo jeste da kolege izuzetno cene, razumeju i podržavaju koleginice koje su se ostvarile u ulozi mame, kao i da izlaze u susret kad god je potrebno, a to je tokom kovid pandemije postalo dodatno primetno. Iako sam oduvek želela da budem uspešna u poslu kojim se bavim, prirodno sam prihvati- la odlazak na porodiljsko i propuštanje nekih trenutnih mogućnosti za napredovanje. Sada imam samo dodatnu snagu i elan za nove karijerne uspehe jer znam da ću tako biti i srećnija, što ujedno znači i bolja mama i supruga.

Kada je u pitanju podrška poslodavca, kompanija ’Bambi’ brine o budućim roditeljima i gleda na to kao jednu od najznačajnijih uloga u životu, na čijem putu su tu da dodatno pomognu kroz razne benefite, poput na primer uplaćivanja razlike do iznosa od 100 odsto mesečne zarade zaposlenim mamama čija zarada prelazi tri prosečne mesečne zarade. Takođe, tu je i privatno zdravstveno osiguranje, koje ima i posebne pogodnosti za porodilje. Svakako, stav kompanije ogleda se i u kampanji ’Jednakost dolazi iz kuće’, kojom smo svi jako ponosni.“

Imate li neki savet za jačanje samopouzdanja kod žena? Kako premostiti sve predrasude i strahove sa kojima se žene susreću u poslovnom svetu?

"Smatram da ženama ne manjka samopouzdanja, već da je upravo momenat prevazilaženja predrasuda sa kojima se susrećemo u poslovnom svetu ključan za dalje napredovanje. Živimo u vremenu gde predrasude i naše pojedinačne pretpostavke dovode do toga da često ne iznosimo svoj stav ili razmišljanje na određenu temu jer pretpostavljamo da nas druga strana neće saslušati ili damnećemo imati prilike da podelimo svoj stav. Kada zanemarimo svoje lične, ali i tuđe predrasude, kao i pretpostavke, sjajne stvari se dešavaju, jer kada imate isti zajednički cilj, nebitno je kog ste pola. Bitne su ideje, razmena mišljenja i naše pojedinačne energije koje postaju pokretačka snaga kojom ostvarujemo cilj. Upravo zato ne treba da se vodimo predrasudama niti pretpostavkama, potrebno je da što više izlazimo iz svoje zone komfora i da budemo jasne i glasne prilikom iznošenja svog stava i ideja.“

Mnogi smatraju da žene zbog izraženije emotivnosti i želje da "svima bude dobro“ ne mogu da budu na rukovodećim pozicijama. Kakvo je Vaše mišljenje?

"Izraženija emotivnost, ali i empatija velika su prednost u poslovnom svetu. Da biste bili dobar menadžer, morate biti li-
der, a empatija je ono što krasi svakog dobrog lidera. Kompaniju pre svega čine ljudi i njihovo zadovoljstvo je ono na čemu je potrebno raditi, jer kada imate zadovoljne zaposlene, kompanija je na dobrom putu. Upravo zato smatram da žene na rukovodećim pozicijama, sa svim svojim sposobnostima, vrlinama, ali i dozom empatije i emotivnosti, doprinose kompaniji na mnogo više nivoa i čine je uspešnijom. Ovo je jedan od razloga zašto u kompaniji ’Bambi’ na menadžerskim pozicijama trenutno ima 47 odsto žena s ciljem da u nared- nom periodu taj procenat bude veći od 50.“

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Skoro 2,5 milijardi žena nema ista ekonomska prava kao muškarci
žene, muškarci, neravnopravnost

Svetska banka

01.03.2022. 23:05

Skoro 2,5 milijardi žena nema ista ekonomska prava kao muškarci

U svetu 2,4 milijarde žena u radnom dobu nema jednake ekonomske mogućnosti, a 178 zemalja održava pravne prepreke koje sprečavaju njihovo potpuno ekonomsko učešće, objavljeno je u izveštaju Svetske banke.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
13°C
14.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve