VAŽNO
Vodeni eko-sistemi suočeni sa opasnim smanjenjem kiseonika
Kiseonik rastvoren u vodi je od vitalnog značaja za zdrave vodene eko-sisteme, bilo da su slatkovodni ili morski.
Milijarde ljudi oslanjaju se na ove eko-sisteme za hranu i prihode, ali zabrinjavajuće je što kiseonik u njima brzo opada.
Tim naučnika predvođenih ekologom Kevinom Rouzom sa Politehničkog instituta Renseler u SAD apeluje da se deoksigenacija vodenih eko-sistema doda na listu "planetarnih granica“.
Planetarne granice definišu pragove unutar kojih čovečanstvo može napredovati bez značajnih posledica po životnu sredinu. Do sada, te granice uključuju klimatske promene, zakiseljavanje okeana, osiromašenje stratosferskog ozonskog sloja, ometanje globalnog ciklusa fosfora i azota, stopu gubitka biodiverziteta, globalnu upotrebu slatke vode, promene u sistemu zemljišta, opterećenje aerosolima i hemijsko zagađenje.
Rouzov tim smatra da je smanjenje kiseonika u vodenim eko-sistemima kritična granica koja je dosad bila zanemarena.
Smanjenje kiseonika u vodi izazvano je višim temperaturama vode, emisijama gasova staklene bašte, zagađenjem i prekomernom upotrebom đubriva. Toplija voda može zadržati manje rastvorenog kiseonika, a sa porastom globalnih temperatura, površinske vode postaju manje sposobne da zadrže ovaj vitalni element.
U ekstremnim slučajevima, kiseonik postaje toliko iscrpljen da mikroorganizmi umiru, često povlačeći sa sobom i veće vrste. Zatim se populacije mikroba koje ne zavise od kiseonika hrane mrtvom organskom materijom, rastući do gustine koja smanjuje svetlost i ograničava fotosintezu.
Povećanje razlika u gustini između slojeva vode izazvano bržim zagrevanjem površinskih voda dodatno otežava mešanje ovih slojeva što je neophodno za održavanje kiseonika u dubokim vodama.
Ove promene imaju katastrofalne posledice za vodene eko-sisteme, mnoge od kojih zavisimo za hranu, vodu, prihode i opštu dobrobit.
Ovaj poziv na akciju objavljen je kao perspektiva u časopisu "Nejčer ekolodži end evolušn“.