Hronika
18.03.2020. 20:56
Tamara Marković Subota

Bekstvo zbog srpske mafije

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Britanski multi-milioner Džon Berns (49), koji je prošlog jula preživeo eksploziju bombe postavljene pod automobil u Južnoj Africi, napustio je Kejptaun nakon što je odbio da razgovara sa tamošnjom policijom o potrazi za napadačima.

Policija u Kejptaunu zaključila je slučaj napada na Bernsa sa pretpostavkom da je napad na njega posledica sukoba sa srpskim narko-kartelom i to oko isporuke kokaina vrednog čak 76 miliona funti.

Tovar s drogom australijska obalska straža zaplenila je prošlog leta na jednoj jahti. Prema izvorima iz policije, kokain je pripadao srpskoj mafiji koja je organizovala transport iz Južne Amerike preko Južne Afrike.

Kakvu je ulogu u ovoj narko-pošiljci imao britanski biznismen zasad nije poznato, ali se pretpostavlja da su srpski mafijaši upravo njega okrivili za zaplenu tovara.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net
EPA-EFE/STR

Nedugo posle policijske akcije, poznati Britanac, koji je u Kejptaun došao iz Liverpula je dignut u vazduh. On je izašao iz kuće, seo u svoj Rendž rover vredan više od 100.000 funti i krenuo niz ulicu. Nekoliko trenutaka kasnije napadači su, najverovatnije mobilnim telefonom aktivirali bombu. Iako je Britanac vozio blindirani džip, kako je utvrđeno napadači su nekako uspeli da mu bombu postave ispod sedišta.

Počinioci do sada nisu pronađeni, a Berns je pukom srećom preživeo eksploziju.

Britanski "The Sun" navodi da je eksplozija bila mala, ali snažna i da bi u 99 odsto slučajeva bila fatalna.

"Berns je izgubio mnogo krvi, imao je ozbiljne I teške povrede ali se izvukao zahvaljujući veštini hirurga. U bolnici je proveo četiri meseca, I imao je brojne operacije", piše britanski list i navodi da su i lekari iznenađeni oporavkom Brnsa.

Nezvanični izvori tamošnje policije navode i da se u trenutku napada mislilo da je Berns u Dubaiju, kao i da iz Južne Afrike nije otišao zato što mu tu preti krivično gonjenje.

"Za njegovo poslovanje su zainteresovane policije u Južnoj Africi, Velikoj Britaniji i Australiji, kao i Interpol, ali protiv njega nema nijednog krivičnog postupka.

"On nije otišao iz Kejptaun zbog bilo koje istrage protiv njega, već iz bezbednosnih razloga. Policija pokušava da reši slučaj, ali je on odbio da sarađuje sa njima, najverovatnije zato što se plaši da će napadači ponovo pokušati njegovu likvidaciju," rekao je izvor britanskog lista.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net
Shutterstock

Srpska mafija inače važi za jednu od najjačih u Južno Afričkoj Republici, posebno u Johanesburgu, i posebno u poslovima šverca kokaina.

Milionski vredni poslovi neminovno su doveli i do mafijaškog rata, u kome je u poslednje dve godine tamo ubijeno šestoro, a ranjeno troje Srba.

Svim žrtvama je bilo zajedničko i to što su svi, na neki način, bili povezani s Dobrosavom Gavrićem, osuđenim ubicom Željka Ražnatovića Arkana. Ubijen je njegov najbolji prijatelj, advokat, poslovni saradnici i poznanici...

Povezane vesti - OBOREN REKORD: Zaplena za novi rat podzemlja

Najpre je u aprilu 2018. Ubijen Milan Đuričić Miki (48), koji je takođe bio osuđen za Arkanovo ubistvo. Đuričić je posle bekstva iz Srbije u JAR postao vlasnik fabrike oružja i navodno jedan od bitnih ljudi u podzemlju te države. Izrešetan je na semaforu, kada je pošao da se u jednom restoranu u Johanezburgu sastane sa srpskim beguncem, nekadašnjim pripadnikom zemunskog klana Milanom Glišovićem, zvanim Miki Debeli. U julu 2018. Darko Kulić, koji je bio prijatelj pokojnog Đorđa Božovića Giške, likvidiran je u predgrađu Johanezburga. Zatim je u septembru iste godine, u klasičnoj sačekuši ubijen Đorđe Mihaljević (44) trgovac dijamantima i zlatom. Ubijen je po istom scenario kao I Đuričić, Bio je na ručku u jednom restoranu i krenuo je kući, kada su ga napadači sustigli na raskrsnici I zapucali. Mesec dana kasnije ranjen je Rade Dragojević Ćentica (50). U njega je napadač pucao dok je stajao na benzinskoj pumpi i on je, iako teško povređen, preživeo napad. U martu nredne godine, ubijen je Jugoslav Smiljkić (51) I to u trenutku dok je stajao pored svog motora i telefonirao. Napadači su pored njega zaustavili automobil, izleteli napolje i izrešetali ga. Ivan Đorđević Žuća ubije je u aprilu prošle godine kada se blindiranim "mercedesom" dovezao u luksuzni kompleks u kojem je živeo u Johanezburgu. Kada je zastao, prišla su mu dvojica napadača sa automatskim puškama. Na mestu pucnjave pronađeno je 26 čaura. Ilija Martinović za sada je poslednja žrtva iz redova srpske mafije u JAR. Teško je ranjen u septembru 2019. Kada su dvojica napadača upala u njegovu kuću u Johanezburgu, gde ima limarsku radnju, vezala njegovog zeta i zapucala.

Još potpis ministra

Dobrosav Gavrić je najpoznatiji pripadnik srpske mafije u Južnoj Africi. Gavrić je u Srbiji osuđen za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana. Posle presude je pobegao iz Srbije I dugo mu se gubio svaki trag sve dok nije uhapšen u Južnoj Africi, čiji je sud nedavno odobrio Gavrićevu ekstradiciju. Za ćeliju u Srbiji, u kojoj ga čeka 35 godina robije, Gavrića deli još samo potpis tamošnjeg ministra pravde.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
mist
9°C
24.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve