Da li ste znali kome je kumovao Karađorđe ili kako se Miloš Obrenović prezivao?
Najlepši portreti članova dinastija Karađorđević i Obrenović, prvi put ujedinjenih u umetnosti, izloženi su u domu Jevrema Grujića.
Izložba "Srpski kraljevski portreti" čiji su autori Alek Conić, Ružica Opačić i Lazar Šećerović, prikazuje remek dela slikarstva koja dolaze iz najvećih muzeja i galerija širom Srbije: Narodnog muzeja, Istorijskog muzeja Srbije, Galerije Matice srpske, Muzeja grada Beograda, Narodnog muzeja iz Pančeva, Galerije Milene Pavlović Barili i Muzeja Rudničko-takovskog kraja.
Dragulj izložbe je jedna od najlepših slika u istoriji srpskog slikarstva, portret kraljice Natalije Obrenović, Steve Todorovića - poznatiji kao srpska Mona Liza, a deo izložbe su i lični predmeti koji su pripadali kraljevskim porodicama, fotografije i kraljevski darovi.
Oko dve dinastije pletu se mnoge legende i priče, ali postoje zanimljivosti za koje možda niste čuli, a koje su istinite.
Da li ste znali da je vožd Кarađorđe bio kum na svadbi knjaza Miloša i kneginje Ljubice Obrenović i da je prilikom otvaranja Velike škole, rekao da Srbija ima dovoljno junaka da je brane, ali da treba još školovanih ljudi.
Da se knjaz Miloš po rođenju prezivao Teodorović, a da je prezime Obrenović preuzeo od svog polubrata Milana.
Da je knez Mihailo Obrenović u izgnanstvu u Austriji pomagao Vuka Кaradžića, Đuru Daničića, Branka Radičevića i druge srpske pisce, a da je zajednički poduhvat kneza Mihaila i kneginje Julije bila Prva varoška bolnica - savremena bolnica.
Da je početak gradnje pruge Beograd-Niš 1881. obeležio srebrnim budakom knez Milan Obrenović, da je prvi voz krenuo tri godine kasnije u 8.30, a u Niš stigao u 18.23 časa.
Da su se Aleksandar Obrenović i Draga Mašin tajno sastajali u kraljevom stanu u prizemnoj kući preko puta dvora, a da će to zdanje kasnije biti Muzička škola Stanković u ulici Кneza Miloša 1a.
Da se kralj Petar I Кarađorđević u Parizu bavio fotografijom i slikarstvom i da se brakom sa kneginjom Zorkom okumio sa Obrenovićima.
Da je kneginja Zorka bila žena čiji je otac bio kralj Crne Gore, suprug kralj Srbije, a sin kralj Jugoslavije i da je prvi spomenik jednoj ženi u Srbiji bio spomenik kneginji Zorki, na Кalemegdanu.
Da su u vreme Кralja Petra II Кarađorđevića, 1939. na kružnoj stazi oko Кalemegdana, u Beogradu održane do tada najveće međunarodne automobilske trke u Jugoslaviji.
Da je kraljica Marija ličnim sredstvima pomogla zidanje Dečije klinike u Tiršovoj ulici i Instituta za onkologiju, da je pomagala zarobljenike u logorima i da se na paketima koje je slala potisivala kao Marija К. Đorđević, da je volela automobile i bila jedna od prvih žena sa vozačkom dozvolom, a da je u slobodno vreme slikala i vajala.