Gledali smo
"Dope Thief": Nisu sve dobre serije samo na Netflixu
Među ljubiteljima striming platformi postoji zlatno pravilo: serije iza kojih stoji MAX (HBO) gotovo nikada nisu loše. Možda neće svaka postati planetarni hit, ali ćete za retko koju reći da ste uzalud potrošili vreme.
Isto pravilo, međutim, ne važi za "Netfliks“. Mada, ruku na srce, upoređivati ove dve platforme ne bi bilo fer jer su njihove strategije privlačenja publike suštinski različite.
Kako godine prolaze, na scenu stupa sve više igrača koji se bore za deo televizijskog kolača. To je sjajna vest za nas, neutralne posmatrače, jer veća konkurencija znači i više kvalitetnog sadržaja. Pored već etabliranih platformi poput "Netfliksa“ i MAX-a, pojavili su se i novi servisi, kao što su Disney+, Amazon Prime Video, Hulu, Apple TV+, koji nas svojim visokokvalitetnim i kritički hvaljenim serijama sve više privlače. Oni menjaju naše navike i pokazuju da dobra serija više nije ekskluzivitet MAX-a ili "Netfliksa“.
Među svim tim platformama, jedna zaslužuje posebnu pažnju: Apple TV+. Ovaj relativno mladi servis već je izgradio reputaciju zahvaljujući strategiji koja podseća na ono što je HBO, sada MAX, radio godinama. TV+ se, slično MAX-u, fokusira na kvalitet, svesno žrtvujući kvantitet.
Rezultati ove strategije su već vidljivi. Servis se može pohvaliti Oskarom za film CODA i Emmy nagradom za seriju "Ted Lasso“, kao i saradnjom s velikim imenima poput Stivena Spilberga, Martina Skorsezea i Toma Henksa. Zahvaljujući tome, platforma je izgradila reputaciju sigurne destinacije za kvalitetne serije i filmove, privukavši milione pretplatnika.
Ovakav uspeh nije slučajan. Ključ leži u široj strategiji Apple-a, gde profit od striminga nije primarni cilj. Ona omogućava da se u serije i filmove ulaže ogroman novac, bez pritiska od trenutnog profita. O tome najbolje govori podatak da Apple, zbog svog striming servisa, godinama trpi gubitke koji se mere u milijardama dolara. Trpi, jer je primaran cilj da Apple TV+ funkcioniše kao deo marketinške strategije koja povećava vidljivost Apple-ovih uređaja, jača lojalnost korisnika i pozicionira brend na globalnom nivou. Striming servis nije izolovan proizvod, već deo šire ponude usluga.
Ova sloboda omogućila je Apple TV+ da postane sinonim za kvalitet. Pravilo s početka teksta, nekada rezervisano samo za MAX, sve češće se primenjuje i na ovaj relativno mlad striming servis.
Da li to znači da je Apple TV+ novi MAX? Još ne. Potrebno je još mnogo hitova i klasika da bi se dosegao taj nivo. Ipak, kvalitet koji TV+ trenutno nudi svakako zaslužuje našu pažnju.
Time smo se upravo vodili kada smo šansu dali novoj seriji "Dope thief“, koja je premijeru imala sredinom marta, a prošla je ispod radara.
Reč je o seriji respektabilnog pedigrea, čiji su glavni promotor Brajan Tajri Henri i Vagner Moura koje smo ranije mogli da gledamo u serijama "Atlanta“ i "Narcos“. Tvorac serije i glavni scenarista je Piter Krejg, poznat po radu na scenarijima za "Grad lopova“, "The Batman“ i "Top Gun: Maverick“ za koji je bio nominovan za Oskara, dok je prvu epizodu režirao veteran Ridli Skot, izvršni producent cele serije.
Ideju za seriju Krejg je dobio prema istoimenom romanu Denisa Tafoje objavljenom 2009. godine. Njegova osmočasovna kriminalistička drama, sa elementima crnog humora, smeštena je u Filadelfiji i prati najbolje prijatelje Reja i Manija koji se upuštaju u posao koji prevazilazi njihove mogućnosti.
Njih dvojica se predstavljaju kao agenti DEA koji pljačkaju sitne lokalne dilere. Rej i Mani u DEA jaknama i značkama upadaju u domove dilera i kradu novac koji pronađu. Svoj "posao“ pravdaju izgovorom da su upravo ti dileri glavni trovači njihovog komšiluka, dok policija ne radi dovoljno da im stane na put. Ako ih pitate čime se bave, reći će vam da ubiraju "porez na karmu“ i pokušavaju da očiste ulice Filadelfije od droge. Međutim, od opravdanog poređenja s modernim Robinom Hudom deli ih "samo“ sitnica – svoj plen ne dele s drugima. Zato, ne upadajte u ovu zamku.
Oni su temeljni, oprezni i kako sami vole da kažu "profesionalni“ u svom poslu, sve dok ne precene svoje mogućnosti.
Situacija se komplikuje kada pokušaju da izvedu veliki posao, u ovom slučaju pljačku laboratorije za proizvodnju metamfetamina, iza koje stoji veliki kartel i za koju se ispostavlja da je već pod budnim okom pravih DEA agenata.
Iza osnovnog zapleta serije krije se snažna priča o prijateljstvu Reja i Manija. Njihov dinamični odnos nosi radnju i donosi najduhovitije trenutke. Dok se upuštate u akcione momente i iščekujete hoće li se najbolji prijatelji izvući iz nevolje, nemoguće je ne zavoleti sporedne likove. Među njima se posebno ističe Kejt Malgru, čija prisutnost dominira svakom scenom. Precizno oblikovani likovi i sjajna glumačka podela izdvajaju seriju od uobičajenih priča o kriminalcima s margina, donoseći joj neophodnu dubinu i slojevitost.
Ipak, ne možemo da se otrgnemo utisku da je cela priča ima "viška materijala“. Napetosti ne nedostaje niti dinamike koja drži pažnju, ali glavni zaplet prolazi kroz previše prepreka pre nego što publika dobije odgovore. Priča je, verovatno, mogla da bude ispričana u manje epizoda ili smeštena u dvoipočasovni film, ali to je cena koju je savremeni gledalac navikao da plaća.
To ne znači da je "Dope Thief“ loša serija, naprotiv. Serija možda neće završiti na listama najgledanijih ove godine, ali je sjajan primer pravila koja sve više vezujemo za Apple TV+: čak i serije koje ne privuku široku pažnju vredi pogledati. Ova platforma, poput MAX-a, uspeva da ponudi sadržaj koji ostavlja utisak, bez obzira na to koliko je popularan. U vremenu kada je previše lako odustati od serije posle samo jedne epizode, "Dope Thief“ podseća da kvalitet nije uvek najglasniji, ali uvek nagrađuje vašu pažnju.