Scena
27.12.2023. 23:00
Srećko Milovanović

Srpska Bili Ajliš

Kako je to biti pop-bluz kantautorka u Srbiji

1
Izvor: Vojislav Gelevski

Debitantskim albumom “Bedem“ u zajedničkom izdanju PGP RTS-a i “Kroacije rekords“ mlada kantautorka iz Beograda Hristina Vuković skrenula je pažnju i publike i kritike.

Kao autorka i tekstova i muzike Hristina je ponudila splet pesama koje osobenom ritmikom i porukama prodiru direktno u dušu. Kao diplomirana psihološkinja, Hristina je pesmama pokazala da se ljudska duša može ogoliti bez problema, ali da ju je teže razumeti na pravi način i u intervjuu za nedeljnik “Ekspres“ otkriva da li joj godi kada je nazivaju “srpskom Bili Ajliš“.

Kako biste predstavili svoj debi album “Bedem“?

“’Bedem’ je moj prvi kantautorski album, moj iskorak u sopstvenu istinu kroz devet pesama koje opisuju jednu pomalo mračnu fazu iz koje se izlazi na svetlo, u prihvatanje, mir i ljubav.“

Otkuda baš takav naziv albuma? Da li je to bedem pred nevoljama i problemima u kojima je cela planeta poslednjih godina?

“’Bedem’ je metafora za otuđenost, za barijere koje podižemo oko sebe da bismo se sačuvali od napuštanja, izneveravanja, bola i ostalih rizika koje nosi duboka bliskost sa sobom i drugima. Često je lakše opasati svoje autentično biće zidovima, čak uopšte i ne kontaktirati sa njim, nego podneti sopstvenu ranjivost i razumeti je kao neophodnu za puno iskustvo života i ljubavi. Lažno zaštićeni iza svojih bedema, samo smo naizgled spaseni –zapravo smo usamljeni, izgubljeni i prazni. Otupljivanje sopstvene osećajnosti ne vodi u smislen život, ma koliko surovo nas okolnosti ubeđivale da je drugačije. Otuđenost jeste nevolja savremenog sveta, zato i pišem o njoj. Kamo sreće da su to teme koje muče samo mene. Ipak, nadam se da će slušaoci izdržati moje nemilosrdno ogoljavanje sebe i povezati se preko moje ranjivosti sa svojom. Samo tako sve ovo što radim ima smisla – ako podstakne ljude da kontaktiraju sa nežnošću i osećajnošću koja se krije iza njihovih bedema.“

Kompletan ste autor na ovom albumu. Nismo na našoj pop-rok sceni imali puno žena – kantautora. Zašto je to tako?

“Mislim da taj disbalans pre odražava stepen patrijarhalnosti naše kulture nego kreativni potencijal ženskih autora. Žene su sistematski ohrabrivane da zauzimaju medijski prostor ukoliko je sadržaj koji nude zabavljački, hiperseksualizovan i površan, i u mnogo kom smislu svodljiv na prijatnost njihove fizičke pojave. Tim putem se lakše dolazi do popularnosti, slave i novca, što često i jeste cilj, dok je muzika često samo alat kojim se taj cilj postiže. Masa je navikla da žene češće gleda u ulogama estradnih pevačica i prirodno poklanja manje poverenja i prostora ženama koje iz tih okvira iskorače. Prosto, ohrabrenije smo da budemo lepe pevačice nego autentične umetnice. Rekla bih da je logično da nas manje završi u autorstvu, a više u estradi.“

Po vokaciji ste psiholog, koliko Vam to pomaže u stvaranju muzike i kontaktu sa publikom?

“Kontakt sa publikom je nešto što u pravom smislu te reči tek sledi, budući da sam tek izbacila prvi album i imala tek jedan nastup sa svojim divnim bendom, u sklopu promocije albuma. Na promociji sam imala tremu, dakle, diploma me nije učinila imunom na prirodne, ljudske i osetljivim ljudima svojstvene nesigurnosti. Ipak, studije psihologije i psihoterapije jesu izbrusile moj pogled na svet i postale važan deo mog identiteta. Često mi se čini da psiholog u meni produbljuje umetnika u meni, i obrnuto.“

Kakva je danas uloga muzike, ima li ona i dalje onu pokretačku snagu kao nekada?

“Verujem da ima, samo je manje slušalaca koji su zainteresovani da budu pokrenuti na taj način. Čini mi se da je više onih koji od muzike očekuju da ih zabavi, nego da im oplemeni unutrašnji svet. Tržište nemilosrdno diktira pravila igre i obezbeđuje veći prostor za muziku koja nema pokretačke ambicije te vrste, ali to ne znači da je izumrla muzika koja pomera planine u ljudima. Zapravo, zasigurno znam da nije jer sam skoro preplakala nedelju slušajući live verziju pesme ’Little Blue’ Džejkoba Kolijera koja me je nežno iznova rastavljala i sastavljala dok mi nije pomogla da posložim neke kockice u svojoj duši. Prava muzika to može i njeno odsustvo iz mejnstrima tu njenu moć ne umanjuje.“

Šta mislite o čestoj teoriji da su samo tužne ljubavi prava inspiracija za najlepše emotivne pesme i kompozicije?

“Trudim se da napustim svoje idealizovane predstave o ljubavi. Znam da partnerski odnosi imaju svoje teške trenutke i da je retko koja ljubav pošteđena tuge. Ipak, znam i da je ljubav najuzvišenije stanje bića i da pisanjem o njoj možemo dati smisao svojoj tuzi. Mislim da u tome leži veliki deo lepote tužnih pesama – činjenica da je tuga pretvorena u umetnost.“

U medijima Vas nazivaju “srpska Bili Ajliš“. Šta mislite o tom poređenju?

“Doživljavam ga kao veliki kompliment, budući da je autorka sa kojom me porede odnegovala izrazito snažan identitet u svom izrazu i da je veoma mlada pomerila svet svojom melanholičnom muzikom. Ipak, ne vidim dovoljno markantnih sličnosti između moje i njene muzike da bih se prozvala ’srpskom Bili Ajliš’. Trudim se da negujem sopstveni izraz, a ne da podražavam tuđi, ali ako već moram biti smeštena u ’fioku’ sa nekim, Bili Ajliš zvuči kao odlično društvo!“

Ko su bili Vaši muzički uzori?

“Nisam imala uzore u klasičnom smislu te reči. Odrasla sam slušajući mnogo muzike koju sam kasnije prestala da slušam i volim, a moj današnji muzički ukus se ne tiče nekog specifičnog žanra, već dubine i lepote sadržaja. Ipak, može se reći da su mi i danas dragi Met Korbi, ’Koldplej’, “Doter’, ’Jezabels’, a od domaćih Džiboni, ’Van Gog’…“

Spot za pesmu “Sami zajedno“ dobio je nominaciju “Music video awards 2023“ u kategoriji “Najbolji novi izvođač“.  Šta nam ovaj spot poručuje?

“’Sami zajedno’ je pesma o zameni teza – o površnoj fizičkoj intimnosti kao supstitutu za pravu, duboku bliskost. U spotu se osoba čija je ljubav čista (osoba u belom) kontaminira nezdravom ljubavlju (osobe u crnom). Ne bih previše otkrivala simboliku detalja – verujem da će ovo objašnjenje biti dovoljan predznak da se spot jasnije čita. Na kraju, mislim da su važne i asocijacije gledalaca, da pitanja koja se u njima jave mogu biti jednako duboka i važna kao i ona koja sam ja namerno postavila. Treba napomenuti da su mi u realizaciji ove ideje pomogli reditelj Stefan Krasić, montažer Marko Mitrović i snimatelj Marko Krasulja i da sam veoma ponosna na naš zajednički rad.“

Da li su u planu nastupi i gde publika može da Vas vidi i čuje uživo?

“Posle prvog koncerta i predivne energije koju smo razmenili sa publikom u Studiju 6 Radio Beograda na koncertnoj promociji albuma, moj bend i ja jedva čekamo da krenemo sa intenzivnijim koncertima čim se za to ukaže prilika. Nadamo se da će to biti uskoro, a ja ću redovno objavljivati sve informacije na svojim zvaničnim nalozima.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Beer fest ostaje u Beogradu, ali se širi i na OVAJ grad!
Beer Fest

Saopštenje organizatora

22.12.2023. 14:25

Beer fest ostaje u Beogradu, ali se širi i na OVAJ grad!

Organizatori beogradskog Beer festa potvrdili su da će se taj festival proširiti i na Čačak i dodali da će detaljnije informacije o tome uskoro biti poznate javnosti.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
21°C
29.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve