Scena
16.07.2023. 15:00
Lena Munitlak

Peti nastavak filma

Indijana Džons – sa nacistima ne možeš omanuti

Indijana Džons
Izvor: Shutterstock

"Indijana Džons i artefakt sudbine“ (u originalu "Indiana Jones and the Dial of Destiny“) se opredelio za prvu opciju, ponavljanje starih trikova, kako bi na dostojan način ispratio legendarnog lika Harisona Forda.

Harison Ford je na svetskoj premijeri ovog filma u Kanu dobio počasnu "Zlatnu palmu“, a sam film je prihvaćen sa pomešanim utiscima kritičara. Ipak čini se da veliko finale ove franšize ima pomalo od svega što su dugogodišnji fanovi očekivali.

"Indijana Džons i artefakt sudbine“ kopa u prošlost i spaja sve ono što ljudi vole da vide u filmu o tom pomalo ekscentričnom istraživaču.

Verovatno neće postati ničiji omiljeni film u serijalu, ali sa Harisonom Fordom, koji je dobar kao i uvek u toj ulozi, sasvim je pristojan ispraćaj jednog dela filmske istorije.

U prethodnom filmu, "Indijana Džons i kraljevstvo kristalne lobanje“, Indi se suočava sa činjenicom da je otac, dok se u ovom filmu hvata ukoštac sa sopstvenim starenjem i smrtnošću. Na vrlo blag holivudsko-blokbasterski način, naravno.

Njegova fedora, bič i kožna jakna skupljaju prašinu negde na tavanu, a njegovi avanturistički dani su iza njega, barem dok se njegova kumica Helena Šo (Fibi Voler-Bridž) ne pojavi i upita ga za retki artefakt, Arhimedov brojčanik, koji je njen otac (Tobi Džons) pre mnogo godina poverio Indiju na čuvanje.

Helena, doduše, nema aspiracije da ide stopama svog kuma, za nju je novac na prvom mestu, a čim se dočepa artefakta, istog trenutka kreće da traži kupca koji će joj za njega ponuditi najvišu cenu.

Indi vrlo dobro zna da su taj artefakt nekada jurili nacisti i kada se ponovo pojavi njegov stari neprijatelj Jirgen Voler (Mads Mikelsen), koji je u međuvremenu počeo da radi kao fizičar pri američkom svemirskom programu, Džons je primoran da krene u poslednju avanturu kako bi zaštitio i Helenu, i brojčanik, i potencijalno ceo svet i istoriju kakvu poznajemo. Odličan recept za letnji holivudski blokbaster, nema šta.

U ovom kontekstu, sa nacistima ne možete omanuti. Kao glavni neprijatelji Indijane Džonsa, pokazali su se kao savršen izbor. Reditelj Džejms Mengold – koji je takođe i pisao scenario sa Džezom Batervortom, Džonom-Henrijem Batervortom i Dejvidom Koepom – drži se onoga što zna da fanovi žele.

Sam početak filma vraća nas u "dobro staro doba“ kada je Džons prvi put pronašao brojčanik, 1944. godine. U svojevrsnom stilu filmova o Indijani Džonsu, uz pomoć malo anti-ageing filmske magije, film počinje u nacistički okupiranom zamku i nastavlja se žestokom jurnjavom u vozu u pokretu.

Ako vam se ta sekvenca čini poznatom, čini se da je to i bila poenta. Možda je to omaž prošlosti serijala, ali, kada se dobro uradi, malo podsećanja na stare dane nije tako loše. "Artefakt sudbine“ nastavlja se u ovom duhu kada radnja pređe u 1969. godinu, skoro kao da pokušava da čekira listu svih prethodnih hitova, od grobnica do jezivih gmizavaca i insekata i mapa koje se pojavljuju na ekranu.

Iako je Indijana Džons vidno stariji, što je i poenta filma koji zaključuje serijal o ovom junaku, na svu sreću kreatori nisu igrali na kartu prekomernog korišćenja fazona o njegovim godinama, štaviše, Indija vidimo u odličnoj formi. On i dalje može da radi sve ono što smo od njega navikli da vidimo, a magiji doprinosi i činjenica da je veliki broj akcionih sekvenci sniman na samim lokacijama, a ne u studiju.

Ta nostalgična nota ovog filma nije ono što ga najviše sputava, čak naprotiv. Jedino mesto na kome ta tradicija nije zadržana jeste dužina filma. Dok su prethodne avanture Indijane Džonsa trajale po maksimalno dva sata, ovaj film se produžio na više od dva i po, što se i osetilo.

Konstantno skakanje sa jedne na drugu kritičnu situaciju punu akcije možda mami osmeh na lice onima koji vole avanturističke filmove, ali istovremeno pomalo ispira priču i postaje monotono.

Ipak, glumačka ekipa uspeva da izvadi ovaj film iz potpunog kolapsa. Dobro je poznato koliko je Harison Ford dobar u toj ulozi, neki bi čak i rekli da mu ona pristaje bolje od bilo koje druge, ali za razliku od prethodnog filma, "Kraljevstva kristalne lobanje“, u ovom filmu ga prati mnogo jača ekipa kolega.

Fibi Voler-Bridž Heleni udiše nepredvidljivost i stručan komični tajming, dok je Mads Mikelsen zlokoban i harizmatičan na način koji Volera izdvaja od uobičajenih nacista u filmovima o Indijani Džonsu.

Iako je "Indijana Džons i kraljevstvo kristalne lobanje“ u skorije vreme ponovo procenjen i ocenjen, u vreme kada je izašao ostalo je mnogo toga za poželeti u samom finalu filma. Finale ovog filma će sigurno takođe biti tema razgovora i rasprava, možda ne koliko i vanzemaljci iz prethodnog, ali vreme će reći šta publika misli o Indijevom ispraćaju sa velikog platna.

Baš na samom kraju filma, Mangold uspeva da na vrlo lep način spoji tradiciju sa nečim novim i stvori ubedljiv zaključak priče o legendarnom avanturističkom junaku.

Sve u svemu, film na trenutke može delovati ne previše inovativno, ali u kontekstu, ta cikličnost i vraćanje na srž Indijane Džonsa kao lika, jeste ono što ga čini posebnim i vrednim gledanja.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Barbi i Ken nas vode u privid savršenog života
Margo Robi, 11.7.2023

Premijera

11.07.2023. 11:08

Barbi i Ken nas vode u privid savršenog života

Ružičasta avantura koja će oduševiti sve generacije, sada u vidu filmske verzije o ikoničnoj lutki Barbi, biće premijerno održana u sredu, 19. jula u mts Dvorani.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
26°C
29.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve