Netfliks
Ves Anderson nas podseća da je film umetnost
Koliko god strahovali za budućnost filma u ovoj digitalnoj eri u kojoj kao format dominira televizijska serija, još uvek postoje autori koji ulivaju nadu da će film preživeti i ovaj izazov.
Preživeće zbog onih koji se trude da budu autentični i da ne podilaze diktatima trendova. Zbog reditelja čiji su stilovi toliko prepoznatljivi da im potpis prepoznajete već posle uvodnih kadrova, kao u slučaju Tarantina i Kristofera Nolana... Bez obzira na to da li vam se njihovi filmovi sviđaju ili ne.
Pričati o prepoznatljivosti i ne spomenuti Vesa Andersona bio bi greh jer je vremenom stvorio možda i najautentičniji pečat među savremenicima. O njemu možemo da govorimo kao jednom od najpedantnijih reditelja u čijim se filmovima ništa ne događa slučajno. Sve je pod konac, od pokreta kamere, kostima, šminke koja je detaljno proučavana do najsitnijih detalja, pa sve do muzike koja je često ključna stvarajući suptilnu i ponekad melanholičnu atmosferu.
Isti pečat prepoznaćete u svim njegovim filmovima od”The Royal Tenenbaums“,”Hotel Grand Budabest“, do”The Franch Dispatch“… Ljubitelji njegovog dela ove godine već su mogli da uživaju u filmu”Asteroid City“, ali to nije sve od Andersonove kuhinje za 2023.
Nedavno je se na Netflixu pojavio film”The Wonderful Story of Henry Sugar“, još jedan tipičan predstavnik Andersonovog stila. Besprekorno pedantan, šarmantan, pastelne scenografije.
Reč je o još jednoj Andersonovoj adaptaciji dela Roalnda Dala (nakon”Fantastičnog gospodina Lisca“) prikazanoj u svega 37 minuta filma. Iako se čini da bi sama priča mogla da bude ispričana i u formi dugometražnog filma, ovako iznesena predstavlja umetnost za sebe jer savršeno funkcioniše u svetu Vesa Andersona.
Ponovo dominiraju boje, dok tempo diktira direktno obraćanje glumaca kameri, koji su istovremeno i likovi i pripovedači. Priča je prikazana uz postavke scena koje se otkrivaju kao pozorišne kulise rastavljene i uklonjene na kraju svakog čina.
Ono čemu treba posvetiti makar malo pažnje jeste sjajna glumačka postava. Baš kao i svi filmovi Vesa Andersona i ovaj je okupio velike zvezde. Benedikt Kamberbač tumači lik Henrija Sugara, dok Bena Kingslija gledamo u ulozi Imdada Khana. Tu su još i Rejf Fajns, Dev Patel, Ričard Ajoadi...
U filmu ”The Story of Henry Sugar“ cela priča vrti se oko jednog bogataša koji nema dana radnog staža i čiji se život menja onog momenta kada otkriva priču o indijskom mistiku koji poseduje dar da vidi stvari oko sebe zatvorenih očiju. Govoriti vam više o radnji filma čini se suvišnim s obzirom na to da se radi o filmu koji ne traje ni 40 minuta.
Priča kao takva nije katarzična, niti je ovo film posle kog nećete moći da spavate od uzbuđenja, niti ćete o njemu razmišljati danima… Naprotiv, pitka je i naivna… Ali naivnost nervira samo kada ne nosi pečat Vesa Andersona.”The Wonderful Story of Henry Sugar“ je pravi dokaz umetnosti.
Dokaz da se dobar film ne snima samo ako iza njega stoji velika priča, već da je uslov svih uslova ideja. Ovo ostvarenje jeste još jedan pokazatelj da umetnost može da se rodi samo ako je satkana od mašte, kreativnosti i, naravno, smisla. Svega onoga što se nalazi u Andersonovoj ličnoj karti.
Ukoliko ste njegov ljubitelj i ukoliko budete uživali u filmu”The Wonderful Story of Henry Sugar“, obradovaće vas informacija da na Netflixu možete da uživate u još tri kratka filma koja su izlazila dan za danom -”The Swan“,”The Rat Catcher“ i”Poison“. Svi filmovi su adaptacija priča Roalda Dahla.
Ukoliko do sada niste imali prilike da se upoznate sa delom Vesa Andersona, krajnje je vreme da to učinite. Njegovi filmovi predstavljaju pravo osveženje u talogu mraka i nasilja, već ispričanih priča, bez boja i šarma.