Intervju
Sestre Gobović: "Tradicija je koren i temelj našeg identiteta"
Sestre bliznakinje Marina i Marija Gobović već desetak godina čine autentičnu pojavu na srpskoj muzičkoj sceni.
Čarobnim vokalima osvojile su i publiku i kritiku.
U svojom pesmama Marina i Marija čuvaju tradiciju i neguju izvorni srpski melos, ali su takođe veliku popularnost stekle i originalnim kompozicijama kakve su numere “1389“, “Srbija“ ili “Tesla“.
Za svoj rad sestre Gobović prošle godine dobile su i jedno od najviših državnih priznanja ‒ Sretenjski orden. U intervjuu za nedeljnik “Ekspres“ Marina i Marija Gobović govore o svojoj muzici, očuvanju tradicije, ali i o svojoj školi pevanja u kojoj najmlađe uče muzičkoj baštini Srbije.
Otkuda kod vas ljubav prema tradicionalnoj i etno-muzici?
MARINA: “Marija i ja ne sledimo trenutne trendove jer verujemo da je muzika nešto što se doživljava lično. Naša strast prema muzici je iskrena i autentična. Ono što je za nas najvažnije jeste da izražavamo emocije kroz pesmu i da pevamo srcem. Umesto da pratimo trendove, fokusirane smo na svoj umetnički izraz i verujemo u to da svaki muzički pravac pronađe svoj put i svoju publiku.“
Muzikom se bavite od pete godine. Kakvi su bili vaši počeci, ko je prvi primetio talenat sestara Gobović?
MARIJA: “Na naše muzičko opredeljenje i način pristupa muzici uticale su porodične vrednosti koje su nam usađene od najranijeg detinjstva. To uključuje ljubav prema našoj Srbiji, poštovanje istorije naših predaka, hrišćanstvo, podršku porodice i beskrajnu, nemerljivu ljubav prema deci, pri čemu je porodica uvek prioritet. Naši roditelji su prvi primetili naš talenat i bili su nam oslonac i podrška od samog početka kada smo počele da se bavimo muzikom.“
Legendarna Merima Njegomir imala je važnu ulogu na početku vaše karijere. O čemu se konkretno radilo?
MARIJA: “Sada već davne 2010. godine prijavile smo se na audiciju za izbor mladih talentovanih pevača za trajne snimke za arhiv Radio Beograda. Od više od 200 prijavljenih, samo nas deset izabrano je za tu privilegiju, a Merima Njegomir, tada odgovorna urednica u Muzičkoj produkciji PGP RTS-a, prepoznala je našu posebnost. Od tada, imale smo punu njenu podršku, koja je bila neizmerno važna u našem umetničkom putovanju.“
MARINA: “Merimu smo neizmerno volele i mnogo nam nedostaje. Nakon te audicije, možemo reći da je poslovna saradnja prerasla u pravo, iskreno prijateljstvo. Bile smo veoma srećne kada je prihvatila poziv i bila specijalni gost našeg solističkog koncerta u Sava centru, pre nekoliko godina, što je za nas predstavljalo veliku čast, budući da je bila istinska zvezda. Znamo da je bila ponosna na nas jer nas je izuzetno poštovala i podržavala.“
Da li kao sestre bliznakinje imate isti muzički ukus ili nekad ipak dođe do razmimoilaženja u odabiru pesama za nastup ili album?
MARINA: “Marija i ja smo poput jedne duše u dva tela. Iako se razlikujemo, verujem da te razlike čine savršenu celinu i da smo pravi primer za izreku ’zajedno smo jače’. Marija voli sporije pesme, dok ja preferiram brže. Ona je veoma ozbiljna, dok ja volim da se šalim, pa često čujete da ona kaže: ’Marina se samo šali.’ Brine o svakom detalju. Često se dešava da pred izlazak na scenu Marija kaže: ’Marina, hajde još jednom da prođemo tekstove’. Veliki je blagoslov imati sestru bliznakinju i deliti zajedničku karijeru. Nikada nismo same, jer muziku izvodimo u dva glasa, što je punije i kompletnije. Uvek možemo da računamo jedna na drugu.“
Vaš još aktuelni album zove se “Lepota je u tradiciji“. Šta za vas predstavlja tradicija i da li smo kao narod dovoljno svesni važnosti svoje tradicije?
MARIJA: “Tradicija za nas predstavlja koren i temelj našeg identiteta. Kroz muziku čuvamo i prenosimo bogatstvo naše kulture, običaja i istorije. Smatramo da nije dovoljno da samo znamo o našoj tradiciji, već da je živimo i negujemo u svakodnevnom životu. Verujemo da kao narod možemo više da cenimo i podržavamo svoje nasleđe jer to je ono što nas čini jedinstvenim i povezuje nas s našim precima.“
U spomen na Tošeta Proeskog pre desetak godina snimili ste pesmu “Sećanje na slavuja“ koju je komponovao Milutin Popović Zahar. Kako pamtite Tošeta i njegove pesme?
MARINA: “Toše Proeski bio je izuzetan talenat i osoba koja je svojom muzikom dirnula srca mnogih. Njegova muzika je uvek nosila poruku ljubavi i mira. Pesma ’Sećanje na slavuja’ je naš način da odamo počast njegovom delu i nasleđu. Njega je lično poznavao Milutin Popović Zahar, koji mu je tu pesmu posvetio i ponosne smo što je Zahar izabrao baš nas da tu pesmu snimimo. Srećne smo što je ta pesma proglašena jednom od najslušanijih pesama u Makedoniji te godine, kada smo je predstavile publici.“
Na kakvoj ste muzici Vi i Vaša sestra odrasli, kakva se muzika slušala u porodičnom domu?
MARIJA: “Naš dom je uvek bio ispunjen muzikom. Slušali smo različite žanrove, ali tradicionalna i etno-muzika su uvek bile prisutne. Naši roditelji su nam usadili ljubav prema narodnim pesmama i izvođačima koji su negovali našu muzičku baštinu. Uz pesme velikana izvorne i narodne muzike, učile smo da cenimo lepotu melodija i tekstova koji pričaju priče o našem narodu i njegovim vrednostima.“
Mnogi smatraju da bi pun pogodak bio da sestre bliznakinje Gobović snime pesmu sa braćom blizancima Teofilović. Šta vi mislite o tome?
MARINA: “Ideja da snimimo pesmu sa braćom Teofilović je zaista divna. Njihova muzika i način na koji interpretiraju pesme su izuzetni. Verujemo da bi naša saradnja mogla da donese nešto jedinstveno i posebno. Bila bi to kombinacija dva para blizanaca koji neguju tradicionalnu muziku, što bi sigurno stvorilo poseban zvuk i energiju.“
Kažite nam nešto više o svojoj školi pevanja “Slavujčići“?
MARIJA: “Naš hor ’Slavujčići’ postoji već sedam godina. Pre dve godine, dobile smo neizmernu čast i blagoslov Njegove svetosti patrijarha srpskog gospodina Porfirija da hor deluje pri Hramu Svetog Save, što je za nas bio veliki podstrek i čast. Mnogo je dece koja vole tradicionalnu muziku, posebno kada je predstavljena na način da je prilagođena njihovom uzrastu i interesovanjima.“
MARINA: “Ponosne smo što trenutno naš hor broji više od sedamdesetoro dece. Svako dete je posebno i donosi jedinstveni doprinos horu. Uvek radosno prihvatamo svako novo dete i radujemo se što hor raste i razvija se. Maksimalno se trudimo da im bude zabavno i edukativno. Ljubav naših đaka osećamo na svakoj probi, nastupu i koncertu.“
Dobitnice ste Zlatne medalje za zasluge Republike Srbije. Koliko vam je to nagrada za dosadašnji, a koliko podstrek za budući rad?
MARIJA: “Ovo priznanje predstavlja izuzetnu čast za nas i daje nam dodatni podstrek da nastavimo sa predanim radom na promociji tradicionalne muzike kako u zemlji tako i u inostranstvu. Takođe, ovo nas inspiriše da se posvetimo daljem radu sa najmlađima, posebno kroz naš angažman s horom ’Slavujčići’ koji vodimo pri Hramu Svetog Save i organizaciju muzičkih radionica za decu dijaspore. Smatramo da je naša decenijska predanost očuvanju tradicionalne muzike svojevrsna misija koja nas ispunjava.“
MARINA: “Sva priznanja koja smo primile, poput ’Tesla Spirit’ nagrade koju nam je uručila Tesla naučna fondacija u Njujorku 2022. godine, proglašenje naše pesme ’Srbija’ za najlepšu pesmu o našoj otadžbini, Orden vojvode Đorđa Stratimirovića koji smo primile krajem 2023. godine, i mnoga druga, predstavljaju samo potvrdu našeg dugogodišnjeg rada i smatramo ih posebnim pečatom, posebno kada primate Sretenjski orden – Zlatnu medalju za zasluge Republike Srbije, na koju smo najviše ponosne.“