Svet
21.03.2023. 19:10
R.E

Naoružavanje Australije

Amerika u Pacifiku steže obruč oko Kine

Džozef Bajden, Riši Sunak, Entoni Albaneze 21.3.2023.
Izvor: EPA / ETIENNE LAURENT

Australija planira da u narednih desetak godina od SAD nabavi tri plus dve nuklearne podmornice tipa "Virdžinija“, dok je dugoročnim planom predviđeno da sa Velikom Britanijom uđe u posao izgradnje sopstvenih podmornica na nuklearni pogon.

Zvaničnici Ministarstva odbrane Australije i savetnici australijske vlade saopštili su da su ove podmornice ključne za obranu 36.000 kilometara obale Australije i održavanje prednosti u odnosu na Kinu. Australija za sada ima samo podmornice na dizel-pogon. Planirano je da do 2030. godine tri američke nuklearne podmornice budu raspoređene u oblasti zapadne Australije, a da naknadno budu nabavljene još dve, ako se za tako nečim ukaže potreba. One će pružiti zaštitu Australiji dok, u saradnji sa Velikom Britanijom, ne izgradi sopstvene podmornice na nuklearni pogon.

Ove planove izneli su američki predsednik Džozef Bajden, britanski premijer Riši Sunak i australijski predsednik vlade Entoni Albaneze posle sastanka trilateralnog saveza.

AUKUS, naziv koji je dobijen spajanjem početnih slova ove tri države. Oni su istakli i da je jedan od ciljeva saveza da se suprotstave uticaju Kine u Indo-pacifičkom regionu. Otuda i opredeljenost Australije da kupi podmornice od SAD, ali i Amerike i Velike Britanije da već od 2027. godine rasporede mali broj nuklearnih podmornica u Pertu, na zapadu Australije, pre nego što Kanbera početkom 2030-ih kupi tri podmornice američkog modela klase "Virdžinija“ – sa opcijom za kupovinu još dve. Prema detaljnom planu koji su posle sastanka u San Dijegu u zajedničkoj izjavi otkrili Bajden, Sunak i Albaneze, Velika Britanija i SAD počeće 2027. godine da razmeštaju podmornice u zapadnoj Australiji na rotacionoj osnovi – četiri američke i jedna britanska.

Prema rečima vojnog analitičara Aleksandra Radića, za Ameriku su Pacifik i kinesko pitanje prioritet svih prioriteta.

"Kina je jedina zemlja koja može da stane na put američkoj globalnoj dominaciji. Zato SAD intenzivno rade na razvijanju čvrstih partnerstava sa zemljama Pacifika, a Australija tu igra jednu od značajnijih uloga“, objašnjava Radić za "Ekspres“.

Dodaje da savezništvo SAD i Australije datira odavno, kao i da je Australija učestvovala na strani SAD u Korejskom ratu, Vijetnamu, Avganistanu, ali i napadu na Irak.

Australijski ministar odbrane Ričard Marls izjavio je da je ovo najveće unapređenje vojnih mogućnosti Australije od kraja Drugog svetskog rata.

"Nabavka i izgradnja nuklearnih podmornica će Australiji omogućiti da brine sama o sebi“, istakao je Marls.

S druge strane, zvanični Peking saopštio je da ovaj plan Amerike, Australije i Velike Britanije "povređuje mir i stabilnost“, dok je kineska misija pri Ujedinjenim nacijama optužila zapadne saveznike da odugovlače napore u neširenju nuklearnog oružja.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova ocenilo je da SAD, Australija i Velika Britanija nastavljaju da idu "pogrešnim i opasnim putem po sopstvene geopolitičke interese“.

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin izjavio je da je sporazum AUKUS posledica "tipičnog hladnoratovskog mentaliteta“.

"On će samo motivisati trku u naoružanju, naneti štetu međunarodnom režimu neširenja nuklearnog naoružanja i štetiti regionalnoj stabilnosti i miru“, izjavio je Vang dodajući da zajedničko saopštenje SAD, Velike Britanije i Australije pokazuje da su tri zemlje otišle još dalje na pogrešnom i opasnom putu po sopstveni geopolitički interes, potpuno ignorišući zabrinutost međunarodne zajednice.

Vang je ponovio stav Kine da AUKUS predstavlja "ozbiljan rizik od širenja nuklearnog naoružanja, kao i da ozbiljno krši Sporazum o neširenju nuklearnog naoružanja“.

Međutim, američki predsednik Džozef Bajden rekao je da je cilj sporazuma jačanje mira u regionu i naglasio da će podmornice biti "na nuklearni pogon, a ne nuklearno naoružane“.

Inače, Australija je duže vreme razmatrala izbor između američkih i britanskih podmornica. Prvobitno je bila planirana nabavka osam do deset podmornica, od kojih je dve trebalo da stignu iz inostranstva, dok bi ostale bile proizvedene u Australiji. Iz najnovijih vesti postalo je jasno da je pobedila američka ponuda, dok će Britanci, za utehu, asistirati pri izgradnji podmornica u Australiji.

Plan saveza AUKUS predviđa da će tri zemlje zajedno razviti novu vrstu nuklearne podmornice koja će se graditi u Velikoj Britaniji i Australiji.

Očekuje se da će prvi od njih ući u službu britanske flote krajem 2030-ih, a početkom 2040-ih – australijske, saopštila je vlada Velike Britanije, a prenosi britanski Bi-Bi-Si.

Objava zapadnih saveznika usledila je samo dve nedelje nakon što je Kina saopštila da povećava vojni budžet za više od sedam odsto.

Bajden je rekao i da sporazum neće ugroziti posvećenost Australije da bude zemlja bez nuklearnog oružja.

Za Australiju, ovo znači veliki napredak u vojnim sposobnostima.

Ova zemlja postaje tek druga posle Velike Britanije koja je dobila elitnu tehnologiju nuklearnog pogona Vašingtona.

Podmornice će moći da deluju dalje i brže od postojeće flote sa dizel-motorima.

Prema sporazumu, pripadnici australijske mornarice će od ove godine odlaziti u podmorničke baze SAD i Velike Britanije da nauče kako da koriste podmornice na nuklearni pogon.

Bajden je rekao da su sve tri zemlje posvećene osiguravanju da Indo-pacifički region ostane slobodan i otvoren.

"Kovanjem ovog novog partnerstva ponovo pokazujemo kako demokratije mogu da obezbede sopstvenu bezbednost i prosperitet... ne samo za nas, već i za ceo svet“, rekao je Bajden. On je obećao i 4,6 milijardi dolara za proširenje kapaciteta za izgradnju podmornica SAD i poboljšanje održavanja trenutnih podmornica klase "Virdžinija“ na nuklearni pogon.

Australijski premijer rekao je da je plan, koji će Kanberu koštati do 368 milijardi australijskih dolara tokom 30 godina, "najveća pojedinačna investicija u odbrambenu sposobnost Australije u čitavoj njenoj istoriji“.

Albaneze je kazao i da će izgradnja podmornica u australijskim brodogradilištima otvoriti hiljade radnih mesta.

S druge strane, njegov kolega Riši Sunak ocenio je da su, u 18 meseci od kada je predstavljen savez AUKUS, izazovi globalnoj stabilnosti samo rasli.

"Ruska nelegalna invazija na Ukrajinu, rastuća asertivnost Kine, destabilizujuće ponašanje Irana i Severne Koreje – sve to preti da stvori svet definisan opasnostima, neredima i podelama“, istakao je Sunak. Dodao je i da će Velika Britanija povećati potrošnju na odbranu za gotovo šest milijardi dolara u naredne dve godine kako bi se suprotstavila pretnjama neprijateljskih država.

Bezbednosni savez AUKUS, objavljen u septembru 2021. godine, više puta je izazivao kritike iz Kine.

Stvaranje ovog saveza imalo je i političke posledice. Australija je 2021. odustala od višemilionskog sporazuma o podmornici na dizel-motor sa Francuskom u korist trilateralnog sporazum, što je izazvalo politički razdor sa Parizom. Osim toga, Australija se suočava i sa delikatnom diplomatskom situacijom sa Kinom – njenim najvećim trgovinskim partnerom.

Analitičari kažu da će pitanje biti da li može da nastavi da jača vojne veze sa SAD dok neguje komercijalne odnose sa Pekingom.

Jedna podmornica košta 2,6 milijardi dolara, a njeno održavanje na godišnjem nivou 50 miliona

U Americi, podmornice klase "Virdžinija”, zvanične oznake SSN-774, proizvodi "Dženeral dajnemiks ilektrik“. Ona može da operiše na otvorenom okeanu, ali i u priobalnim vodama, a pod vodom može da ostane više meseci. Nosi 40 krstarećih raketa i može da ih ispaljuje sa veće udaljenosti od konvencionalnih podmornica. Dugačka je 115 metara i roni do dubine od 490 metara. Posadu čini 120 mornara i 14 oficira. Jedna podmornica košta 2,6 milijardi dolara, a godišnji troškovi održavanja iznose 50 miliona dolara po plovnoj jedinici.

Australija planira i nabavku "nevidljivih bombardera“ jer smatra da je sukob SAD i Kine neizbežan

Vojni analitičari u Australiji su nedavno pozvali vladu te zemlje da kupi najnovije američke bombardere B-21. Taj avion dobio je zvanični naziv "rajder“, koji označava "napadača u dubini neprijateljske teritorije“. Naziv ne treba da čudi jer je B-21 "nevidljivi“ avion, koji neprimećeno treba da se probije kroz neprijateljsku protivvazdušnu odbranu, piše "Politika“. Većina informacija o tom avionu je i dalje tajna. Poznato je samo da njegov dolet iznosi 9600 kilometara i da može da nosi teret – bojevi komplet od deset tona. Cena jednog aviona iznosi približno 700 miliona dolara, a za jednu eskadrilu od 12 letelica treba izdvojiti od 25 do 28 milijardi dolara. Taj avion kod Amerikanaca treba da penzioniše ostarelu flotu bombardera B-52 i B-1.

Australija je izolovan kontinent i postavlja se logično pitanje šta će toj zemlji "nevidljivi“ avion. Odgovor na to dali su spomenuti vojni analitičari, koji vladu u Kanberi ubeđuju da avione kupi zbog mogućnosti koje ta letelica nudi u slučaju rata sa Kinom. U razradi scenarija o mogućem sukobu, oni idu tako daleko da su izračunali da je bombarder B-21 korisniji nego šest aviona F-35. On, kao i B-21, ima "nevidljiva“ svojstva zbog čega ih radari teže uočavaju. Ali, "rajder“ ima znatno veći domet što znači da bi do mogućih ciljeva u Kini mogao da stigne i okolnim putem. Recimo, preko Himalaja

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
clear sky
13°C
25.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve