Svet
20.03.2024. 07:00
DPA

Istraživanje

Erozija demokratije u svetu

zastave
Izvor: Shutterstock

Erozija demokratije među zemljama u razvoju i tranziciji usporava privredni rast i podstiče društvenu nejednakost i siromaštvo, navodi studija Fondacije Bertelsman. Analiza stanja 137 država za novo izdanje Indeksa transformacije pokriva i Srbiju.

"Nikada u poslednjih 20 godina u svetu nije bilo manje demokratski vođenih država nego danas," ocenili su autori.

Analiza istovremeno mnogim zemljama pripisuje ekonomsku nejednakost i neuspešnu ekonomsku politiku, a u 83 vlada masovno socijalno isključivanje.

Prema oceni autora, sada u svetu 63 države u razvoju ili tranziciji sa uspešnom demokratijom i oko tri milijarde stanovnika stoji nasuprot 74 autokratije, sa otprilike četiri milijarde ljudi.

Demokratija pod pritiskom

Pregled podataka po državama ukazuje "nov najniži nivo" kvaliteta demokratije, uprave i privrednog razvoja. "Protivnici demokratskih i tržišnih reformi su na ključnim pozicijama moći u sve više zemalja."

Vlade u većini zemalja sveta "ne vide sebe kao pokretače društvenog razvoja u celini, nego predstavnike posebnih interesa u svesno nepravednoj ekonomskoj strukturi."

Lideri takvih zemalja često napore usmeravaju na održavanje korumpiranog sistema koji sprečava slobodno i fer ekonomsko takmičenje, navodi se u studiji.

"Koncentracija moći ili očuvanje moći male elite često ima prednost nad oblikovanjem otvorenijeg i inkluzivnijeg ekonomskog poretka," a to podstiče nejednakost i siromaštvo.

"Autokratije" i "tvrde autokratije"

U 74 autokratske zemlje, autoritarne vlasti dopuštaju vrlo ograničenu političku utakmicu ili je uopšte ne dozvoljavaju. Obeležavaju ih represija, koncentracija moći, eliminacija kontrolnih institucija i odlučivanje unutar malog kruga povlašćenih.

Studija među 25 "umerenih" autokratija svrstava Tursku, Alžir, Irak, Ugandu, Nigeriju, Jordan i Singapur. U toj grupi su i Tunis, Benin i Salvador, koje je Fondacija pre dve godine još klasifikovala kao demokratije.

U 49 "tvrde autokratije" spada i Rusija koja vodi napadački rat protiv Ukrajine. Vladimir Putin se u nedelju proglasio pobednikom predsedničkih izbora koji su na Zapadu bili opisani kao farsa.

Po pitanju demokratije tone i Kina. "Režim Si Đinpinga nastavlja mutaciju od jednopartijske vlasti do apsolutističke monarhije."

Slično je i sa režimima koji su na vlast došli vojnim udarima, poput Burkine Faso, Malija i Mjanmara.

Respresija je stigla do nivoa bez presedana u arpaskim državama poput Egipta, Sudana i Sirije, koje u korenu sasecaju svaku političku opoziciju. Slično je u Avganistanu, Nikaragvi, Tadžikistanu, Iranu i Čadu.

"Čvrste" i "nefunkcionalne" demokratije

Prostor za političko učešće je sužen i u zemljama sa "nefunkcionalnom" ili "veoma nefunkcionalnom" demokratijom, ukazuju autori studije.

To su države poput članice Evropske unije, Mađarske, koje onemogućavaju fer izborni proces, maltretiraju nerežimske medije, poput Indije, ili koje, poput Srbije, otežavaju rad svake organizacije kritične prema vlasti.

U grupu demokratija sa manjkavostima analiza svrstava i Albaniju, Rumuniju, Ukrajinu i Južnu Afriku.

Istovremeno, nadu bude primeri poput Poljske, gde su birači odbacili autoritarne snage.

Autori posebno visok stepen demokratije pripisuju članicama EU Estoniji, Hrvatskoj, Letoniji, Litvaniji, Slovačkoj, Sloveniji i Češkoj, ali i Jamajci, Čileu, Urugvaju, Kostariki, Južnoj Koreji i Tajvanu.

Dobra politika je dugoročno planirana, transparentna i usmerena ka opštem dobru, navodi se u studiji. Stabilnost demokratskog poretka uveliko zavisi od pravno utemeljenih, funkcionalnih i prihvaćenih demokratskih institucija.

Demokratija živi od jake i žive društvene zajednice, naglašavaju autori. "Važan, ponekad i poslednji bastion demokratije je otporno demokratsko civilno društvo."

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
broken clouds
14°C
03.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve