Paket pomoći
Evropska unija šalje Libanu milijardu evra
Evropska unija je saopštila da je odobrila paket pomoći od milijardu evra Libanu za jačanje granične kontrole te zemlje, kako bi se zaustavio priliv nelegalnih migranata koji dalje idu za Kipar i Italiju.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Lajen je najavila da će se paket distribuirati počev od ove, pa sve do 2027. godine. Pomoć je istovetna onoj koju dobijaju Egipat, Tunis i Mauritanija za jačanje svojih granica.
Paket pomoći Libanu dolazi u trenutku sve većeg neprijateljstva prema sirijskim izbeglicama u toj zemlji i velikog porasta nelegalnih migracija sirijskih izbeglica iz Libana u susedni Kipar.
Von der Lajenova je navela da će se "istraživati kako raditi na boljem pristupu dobrovoljnog povratku migranata u Siriju u bliskoj saradnji sa agencijom Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) i pozivati na veću međunarodnu podršku za humanitarne projekte i projekte ranog oporavka u Siriji".
Evropa će takođe nastaviti da održava "pravne kanale" za preseljenje izbeglica u Evropu, dodala je ona.
Premijer Libana Nadžib Mikati je pozdravio paket novčane pomoći, rekavši da je "bezbednost Libana istovremeno bezbednost Evropske unije i obrnuto".
Libanski zvaničnici godinama pozivaju međunarodnu zajednicu da ili preseli izbeglice u druge zemlje, ili da pomogne u njihovom vraćanju u Siriju. Libanske snage bezbednosti pojačale su deportacije Sirijaca tokom prošle godine.
Liban, koji se nalazi u teškoj finansijskoj krizi od 2019. godine, postao je prinudni dom za oko 785.000 registrovanih sirijskih izbeglica i stotine hiljada drugih neregistrovanih, što predstavlja najveću populaciju izbeglica po glavi stanovnika na svetu.
Istovremeno kiparske vlasti se žale da je njihovu zemlju zahvatio talas ilegalnih migracija sirijskih migranata, od kojih mnogi dolaze Sredozemnim morem, brodovima iz Libana.
Najavljeni paket novčane pomoći stiže uoči godišnje konferencije o prikupljanju sredstava za Siriju, u Briselu, kasnije ovog meseca. Posle 13 godina građanskog rata u Siriji, došlo je do zamora donatora, jer je pažnja gotovo čitavog sveta zaokupljena humanitarnim posledicama nedavnih sukoba u Ukrajini i Gazi.