Svet
16.04.2024. 20:10
Boško Vukčević

Kina preko AI do cilja

Hakeriši pa vladaj

Hakeri, Veštačka inteligencija, ChatBot
Izvor: Shutterstock

Kina će ove godine pokušati da poremeti izbore u SAD, Južnoj Koreji i Indiji i to uz pomoć sadržaja generisanog veštačkom inteligencijom, piše u izveštaju “Majkrosofta“ objavljenom 5. aprila.

Iz ovog tehnološkog giganta saopštili su i da Kina već koristi lažne naloge na društvenim mrežama preko kojih, raznim tehnikama, pa tako i anketiranjem birača, pokušava da sazna šta je to, odnosno po kom pitanju su oni najviše podeljeni. Ova informacija je jako značajna jer omogućava onome ko je poseduje da poseje seme podele i eventualno utiče na ishod američkih predsedničkih izbora.

U izveštaju "Majkrosofta" piše i da je Kina je takođe povećala upotrebu sadržaja generisanog veštačkom inteligencijom da bi ostvarila svoje ciljeve širom sveta.

S druge strane, Severna Koreja je povećala svoje pljačke kriptovaluta i napade na lanac snabdevanja kako bi finansirala i unapredila svoje vojne ciljeve i prikupljanje obaveštajnih podataka. Takođe je počela da koristi veštačku inteligenciju da bi svoje operacije učinila efikasnijim i učinkovitijim.

U izveštaju “Majkrosoftovog“ centra za analizu pretnji (MTAC) pojavljuju se tri ključne analize.

“Obmanjujući nalozi na društvenim mrežama aktera povezanih sa Komunističkom partijom Kine (KPK) počeli su da postavljaju sporna pitanja o kontroverznim domaćim pitanjima u SAD kako bi bolje razumeli ključna pitanja koja dele američko društvo, odnosno američke glasače. Ovo bi moglo biti prikupljanje obaveštajnih podataka i preciznosti o ključnim glasačkim demografskim podacima uoči predsedničkih izbora u SAD“, piše u izveštaju.

Iz “Majkrosofta“ dodaju da je poslednjih meseci došlo do povećane upotrebe kineskog sadržaja generisanog veštačkom inteligencijom. Prikupljeni podaci posredstvom anketa i drugih alata na ovaj način se koriste da bi se posejale podele u SAD i drugde i to na niz tema uključujući: iskakanje voza iz šina u Kentakiju u novembru 2023, požare na Mauiju u avgustu 2023, odlaganje japanskih nuklearnih otpadnih voda, upotreba droga u SAD, kao i imigraciona politika i rasne tenzije u zemlji.

“Majkrosoftov“ centar za analizu pretnji smatra da nema dovoljno dokaza da su ovi napori Kine bili uspešni u promeni mišljenja kod građana SAD.

U izveštaju se kaže i da su geopolitički prioriteti Kine ostali isti, ali da je Kina povećala sofisticiranost napada i svojih operacija pre svega zahvaljujući upotrebi veštačke inteligencije.

MTAC je u septembru 2023. godine izvestio kako su nalozi na društvenim mrežama povezani sa Komunističkom partijom Kine počeli da se lažno predstavljaju kao američki glasači u pokušaju da utiču na američke izbore 2024. godine.

“Ova aktivnost je nastavljena i na ovim nalozima se isključivo objavljuju teme koje su u vezi sa unutrašnjim pitanjima i problemima SAD koji izazivaju podele, kao što su globalno zagrevanje, granična politika SAD, upotreba droga, imigracija i rasne tenzije“, navode iz “Majkrosofta“.

U izveštaju se kaže da se na ovim nalozima koriste originalni video-snimci, memovi i infografike, kao i reciklirani sadržaj sa drugih političkih naloga visokog profila.

“Poslednjih meseci došlo je do porasta, efektivno, anketnih pitanja. Ovo ukazuje na nameran napor da se bolje razume koja demografija američkih birača podržava koje pitanje ili poziciju i koje teme izazivaju najveće podele, uoči glavne faze predsedničkih izbora u SAD“, ističu u “Majkrosoftu“.

Ove akcije pripisane su grupi “Oluja 1376“ koju podržava Peking.

O izveštaju “Majkrosofta“ izvestio je i “Gardijan“ koji, na osnovu izveštaja, kaže da će Kina pokušati da ometa izbore u SAD, Južnoj Koreji i Indiji koji se održavaju ove godine.

List ističe da je Kina ove metode već oprobala početkom godine kada su održani izbori na Tajvanu.

“Gardijan“ prenosi da se očekuje da će kineske sajber grupe, podržane od strane Komunističke partije, izvesti napade tokom značajnih izbora u 2024. godini, kao i da će u njih biti uključena i Severna Koreja.

“Dok narod u Indiji, Južnoj Koreji i Sjedinjenim Državama bude izlazio na birališta, verovatno ćemo videti kineske sajber agente, i u izvesnoj meri severnokorejske sajber agente, kako pokušavaju da utiču na te izbore“, prenosi “Gardijan“.

List na osnovu izveštaja “Majkrosofta“ kaže da će Kina “u najmanju ruku“ na društvenim mrežama širiti sadržaje koje je napravila veštačka inteligencija i koji “zastupaju njihove pozicije na tim izborima“.

“Iako je uticaj takvog sadržaja na publiku i dalje nizak, kinesko eksperimentisanje sa širenjem mimova, video-zapisa i zvuka će se nastaviti – i moglo bi se pokazati efikasnim u budućnosti“, tvrde u “Majkrosoftu“, a prenosi “Gardijan“.

Izbori na Tajvanu proba platforme

Kina je već pokušala da sprovede “kampanju širenja dezinformacija“ tokom predsedničkih izbora na Tajvanu u januaru, tvrde iz “Majkrosofta“.

Dodaju da je to “prvi put da su državni entiteti koristili veštačku inteligenciju kako bi uticali na izbore“.

Kažu i da je te akcije navodno sprovodila grupa “Storm 1376“, poznata i pod nazivima “Spamuflaž“ ili “Dragonbridž“. Ona je tada podelila lažni snimak Terija Goua, kandidata na izborima na Tajvanu, koji se povukao iz predsedničke trke u novembru, u kom on podržava drugog kandidata.

U izveštaju “Majkrosofta“ kaže se da je snimak “verovatno napravila veštačka inteligencija“.

“Jutjub je brzo uklonio snimak tako da on nije dospeo do velikog broja korisnika“, navodi “Gardijan“.

Kineske grupe su navodno delile i mimove u kojima se Vilijam Laj, tajvanski suverenista i protivnik Kine koji je na kraju pobedio na izborima, optužuje za zloupotrebu državnih fondova.

Na internetu su se pojavili i snimci koje je napravila veštačka inteligencija na kojima se vide TV voditelji koji “otkrivaju“ neosnovane tvrdnje o Lajovom privatnom životu, uključujući i to da ima vanbračnu decu.

U izveštaju “Majkrosofta“ tvrdi se da su ti voditelji generisani uz pomoć programa “KapKut“, koji je razvila kineska kompanija “Bajt dens“, u čijem vlasništvu se nalazi i “Tiktok“.

Prošlog meseca vlade SAD i Velike Britanije optužile su hakere koje podržava Kina da vode višegodišnju sajber kampanju usmerenu na političare, novinare i kompanije, preneo je RT Balkan.

Komentarišući izveštaj “Majkrosofta“, profesorka na Fakultetu političkih nauka i rukovodilac Centra za studije Azije i Dalekog istoka Dragana Mitrović za “Ekspres“ kaže da joj se čini kako cela ova priča, pre svega, za cilj ima širenje antikineskog narativa koji je u SAD u velikoj meri zastupljen i dominantan, ali je neophodno da se raširi i u zemljama saveznicama SAD.

Ona objašnjava da su ove optužbe i vrhunac cinizma i licemerja Zapada.

“Studije i istraživanja sprovedena na američkim univerzitetima pokazali su da se SAD mešaju u čak 80 odsto izbora širom sveta. U ostalih 20 odsto su Rusija i još neke zemlje Azije“, ističe Mitrovićeva.

Dodaje da se Kina u tim istraživanjima uopšte ne pominje i da su zbog toga ove optužbe da će Kina uticati na izbore ni manje ni više nego nekih od najjačih zemalja sveta kao što su SAD i Indija blago rečeno cinične i licemerne.

Ona dodaje da je tačno da Kina ima zategnute odnose i sa SAD i sa Indijom, ali da to nikako ne može da bude motiv za ovakve optužbe.

“Kina i kineske kompanije su pod velikim pritiskom Zapada. Tu pre svega mislim na ’Bajt dens’ i ’Tiktok’ kojima se preti zabranom upotrebe u SAD“, kaže Mitrovićeva.

Istakla je da se preko tih kompanija vrši pritisak na Kinu, a cilj je da se produbi antikineski narativ.

S druge strane, spoljnopolitički komentator “Politike“ Boško Jakšić kaže da će upotrebe tehnologije i veštačke inteligencije za uticaj na razne sfere, pa tako i na politiku, biti sve zastupljeniji u narednom periodu.

“Prodor visoke tehnologije i veštačke inteligencije u svet politike je nezadrživ“, smatra Jakšić.

On podseća na 2020. godinu i izbore u SAD kada je evidentiran snažan upliv i uticaj Rusije na taj izborni proces.

“Sve velike sile su apsolutno spremne da koriste visoku tehnologiju i alatku kao što je veštačka inteligencija radi ostvarivanja svojih ciljeva. Takođe, sve velike sile, i ne samo sile, već sve zemlje, imaju svoje omiljene političare u drugim zemljama. Na primer, Tramp je omiljen u Srbiji, u Rusiji i drugde. I naravno da će se one zemlje koje su u mogućnosti potruditi da podrže omiljenog kandidata, a spreče izbor onog koji to nije“, objašnjava Jakšić i zaključuje da ni Kina nije imuna na te “navijačke strasti“.

 

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
17°C
30.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve