Svet
24.07.2023. 19:10
Boško Vukčević

Na Istoku ništa novo

Južna i Severna Koreja - Diplomatski cinizam

južna koreja, Park Jin 24.7.2023
Izvor: EPA / YNA / YONHAP

Zategnuti odnosi na Korejskom poluostrvu ovih dana postaju još napetiji nego inače. Tome u velikoj meri doprinosi raspoređivanje američkih podmornica sa nuklearnim oružjem u Južnoj Koreji što se nikako ne dopada Severnoj Koreji, ali, po svemu sudeći, ni Kini.

Severna Koreja je kao odgovor na ovo raspoređivanje američkih podmornica ispalila dve balističke rakete kratkog dometa u Istočno more. Ovo lansiranje obeležava prvu balističku aktivnost Severne Koreje od 12. jula kada je testirala novu interkontinentalnu balističku raketu na čvrsto gorivo koja je pokazala da može, potencijalno, da stigne duboko do američkog kopna. To lansiranje nadgledao je severnokorejski vođa Kim Džong Un, koji je obećao da će dodatno pojačati nuklearne sposobnosti svoje zemlje naspram širenja američko-južnokorejskih vojnih aktivnosti. Lansiranje i testiranje interkontinentalne balističke rakete bio je odgovor na vojnu vežbu koju je Južna Koreja izvela sa SAD u neposrednoj blizini granice sa Severnom Korejom krajem maja.

S druge strane, Južna Koreja, odnosno njen ministar spoljnih poslova Park Džin je tokom samita Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN) u Džakarti pozvao Kinu da odigra "konstruktivnu ulogu” u obuzdavanju pretnji iz Severne Koreje.

Park se na marginama samita u Džakarti sastao sa direktorom Kancelarije Komisije za spoljne poslove Centralnog komiteta Komunističke partije Kine Vang Jijem gde mu je rekao da Južna Koreja snažno osuđuje lansiranje interkontinentalne rakete koje je izvela Severna Koreja.

"Zajednički je interes Seula i Pekinga da Severna Koreja zaustavi provokacije i vrati se dijalogu“, rekao je Park.

On je ocenio da je od najveće važnosti da kineska strana odigra konstruktivnu ulogu za mir i stabilnost Korejskog poluostrva.

Međutim, Vang je južnokorejskog ministra spoljnih poslova na diplomatski način podsetio da je njegov predsednik Jun Suk Jol nedavno izjavio da je tajvansko pitanje globalno, a ne unutrašnje pitanje Kine.

"Tajvansko pitanje je srž vitalnih interesa Kine i tiče se političke osnove i poverenja u odnosima Kine i Južne Koreje“, rekao je Vang i dodao da se nada da će se južnokorejska strana pridržavati principa jedne Kine.

"Kina je voljna da radi sa Južnom Korejom na obnovi međusobnog poverenja i vraćanju strateškog partnerstva dve zemlje na zdrav kolosek“, istakao je Vang.

Komentarišući ovaj poziv Kini od strane ministra spoljnih poslova Južne Koreje da odigra "konstruktivnu ulogu“ u smanjivanju tenzija na Korejskom poluostrvu, profesorka na Fakultetu političkih nauka i rukovodilac Centra za studije Azije i Dalekog istoka Dragana Mitrović za "Ekspres“ kaže da ona to uopšte ne shvata kao iskren poziv, već više kao diplomatski cinizam.

"Kina se ponaša konstruktivno i uložila je mnoge napore za deeskalaciju na Korejskom poluostrvu. Bila je inicijator šestostranih pregovora o severnokorejskom nuklearnom pitanju i čak se saglasila, zajedno sa Rusijom, na uvođenje sankcija ovoj zemlji koje su strahovito oštre i guše ekonomski prosperitet, ali i sam život u ovoj zemlji uprkos političkoj bliskosti Kine i Severne Koreje“, objašnjava Mitrovićeva.

Ona dodaje da je ispaljivanje balističkih raketa odgovor Severne Koreje na zajedničku vojnu vežbu Južne Koreje i SAD, ali i na raspoređivanje američkih podmornica sa nuklearnim oružjem u Južnoj Koreji.

"Pozicija Južne Koreje i njena dela nikako ne govore u prilog tome da se ona ponaša konstruktivno. Gledati samo na ponašanje Severne Koreje i tvrditi kako ova zemlja predstavlja pretnju, a ne videti u vlastitom ponašanju uzrok za ovakav stav Severne Koreje nikako ne doprinosi smanjenju tenzija“, kaže Mitrovićeva.

Ona naglašava da bi konstruktivno delovanje bilo kada bi se Južna Koreja obratila Severnoj Koreji i inicirala nekakav razgovor bilateralni ili multilateralni, nešto po uzoru na šestostrane pregovore kako bi se pronašlo rešenje budući da se ovaj redosled događaja ponavlja kao začarani krug.

"Događaji koji ugrožavaju bezbednost na Korejskom poluostrvu, a i šire, tako se ciklično smenjuju, a s druge strane Južna Koreja nije učinila ništa, nikakav korak ka razrešenju ove situacije“, ističe Mitrovićeva.

Čak naprotiv, kaže ona, nova administracija sa novim predsednikom Jun Suk Jolom na čelu se još više okrenula Americi što kroz niz dešavanja, što kroz regionalne paktove i na taj način, u neposrednoj blizini Kine, izvršila dodatan pritisak na ovu zemlju.

O bliskim odnosima SAD i Južne Koreje svedoči i izjava američkog državnog sekretara Entonija Blinkena koji je u Džakarti rekao da su SAD "čvrsto posvećene odbrani Japana i Južne Koreje“.

On je osudio kontinuirano lansiranje balističkih raketa Severne Koreje rekavši da ono predstavlja kršenje više rezolucija Saveta bezbednosti UN.

Iz Bele kuće je saopšteno da "vrata za diplomatiju nisu zatvorena, ali da Pjongjang mora odmah da prekine destabilizujuće akcije i, umesto toga, da izabere diplomatski angažman“.

"Ova akcija pokazuje da Severna Koreja nastavlja da daje prednost svom nezakonitom oružju za masovno uništenje i programima balističkih projektila, u odnosu na dobrobit svog naroda“, naveo je Adam Hodž, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće.

Inače, "poziv u pomoć“ južnokorejskog ministra spoljnih poslova Kini da zauzme konstruktivnu ulogu u obuzdavanju Severne Koreje dolazi i u trenutku kada aktuelna južnokorejska administracija osuđuje Kinu da preko opozicionih partija u Južnoj Koreji pokušava da destabilizuje ovu zemlju.

Kineski ambasador u Južnoj Koreji Sing Haiming je tokom sastanka sa vođom južnokorejske opozicije Li Dže Mjungom rekao da neki misle da će SAD izaći kao pobednik u sukobu sa Kinom, ali da će oni koji sada tako misle jednog dana zažaliti.

Usledili su pozivi prvo južnokorejskog Ministarstva spoljnih poslova kineskom ambasadoru na razgovor, a onda kao odgovor i kineskog ministarstva ambasadoru Južne Koreje u Pekingu.

Profesor politike i međunarodnih studija na Međunarodnom hrišćanskom univerzitetu u Tokiju Stiven Nađ rekao je da Kina brine zbog sve većeg broja zemalja koje se priključuju savezništvu protiv nje i koje se trude da ugroze njen razvoj i tehnološki napredak.

"Peking jasno stavlja do znanja da nije zadovoljan što se administracija južnokorejskog predsednika Jun Suk Jola toliko okreće ka SAD i Japanu“, rekao je Nađ.

On je dodao da Kinu izuzetno brine što se Južna Koreja javlja kao najnoviji otvoreni saveznik ujedinjenog fronta koji predvode SAD, a koji za cilj ima ograničavanje Kine u svakom pogledu.

Profesorka Dragana Mitrović podseća na zahtev SAD jednoj od najvećih svetskih kompanija koja se bavi proizvodnjom mikročipova južnokorejskom "Samsungu“ da sprovodi mere trgovinskog rata i ne izvozi čipove u Kinu, i dodaje da je to u stvari tehnološki rat usmeren protiv Kine i njenog razvoja.

"U kontekstu svega navedenog, ovo pozivanje Kine da igra konstruktivnu ulogu može se tumačiti i kao neki vid diplomatske provokacije“, kaže Mitrovićeva.

Ona pojašnjava da nismo videli iskren i konstruktivan stav Južne Koreje, iako je sam susret dvojice zvaničnika u Džakarti, razmena mišljenja i o ovom i o drugim pitanjima dobar put da se odnosi poprave i da se možda kroz razgovor i konsultacije dođe do nekih novih pregovora o Severnoj Koreji i bezbednosnom problemu na Korejskom poluostrvu.

"Međutim, stavovi po ovom pitanju su izuzetno podeljeni. Sa jedne strane imamo SAD i njihove saveznike, u ovom slučaju Japan i Južnu Koreju, ali i ostale, koji insistiraju na novim sankcijama Severnoj Koreji i u osnovi ne nude ništa novo, već samo reaguju kada dođe do lansiranja ili probe nove severnokorejske rakete ili bombe. Sa druge strane imamo Rusiju i Kinu koje smatraju da sankcije samo uništavaju Severnu Koreju i da one neće, kao što nisu ni do sada, sprečiti ovu zemlju da razvija svoj nuklearni i raketni program, već samo predstavljaju strahovit teret za stanovništvo i pojačavaju bezbednosnu pretnju“, objašnjava Mitrovićeva.

Ona dodaje i da Severnu Koreju kao nuklearnu silu, čije rakete imaju domet i do centralnih delova teritorije SAD, ne treba posmatrati kao lošeg momka i sve svoje radnje temeljiti na tom stavu.

"Više je nego jasno da takva politika ne daje rezultate i da su neophodni pravi pregovori. Međutim, to zahteva suštinsku promenu stava SAD, koje nažalost nema ni sa ovom novom administracijom predsednika Džoa Bajdena, koja čak pokazuje potpuno odsustvo kapaciteta za takvo, neko novo i delotvornije postavljanje stvari“, kaže Mitrovićeva.

Ona zaključuje da i ovo pitanje ostaje otvoreno kao i sva druga i da je teško prognozirati kako će se stvari u budućnosti razvijati.

Severna Koreja preti...

Osudili plan Vašingtona

1

Osudili plan Vašingtona

10.07.2023. 08:48

Severna Koreja preti...

Severna Koreja ima ubojitu balističku raketu

Severna Koreja lansirala je 12. jula balističku raketu koja je, prema saopštenju južnokorejske vojske, preletela oko 1000 kilometara pre nego što se srušila u vode kod japanskog ostrva Hokaido.

Interkontinentalna balistička raketa, koju je Severna Koreja lansirala nakon pritužbi na američke špijunske avione, letela je 74 minuta – što je najduže vreme leta ikada zabeleženo.

Prema zvaničnicima japanskog Ministarstva odbrane, projektil je putovao na visini od 6000 kilometara.

Ovaj projektil lako bi mogao da dosegne SAD.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Američko-kineski dijalog iza leđa Rusije
Bajden, Ši Đinping, 20.6.2023

Savezi

20.06.2023. 13:14

Američko-kineski dijalog iza leđa Rusije

Tokom proteklog vikenda, glavni svetski mediji otkrili su da su šefovi obaveštajnih službi dvadesetak zemalja održali (ranije) tajni sastanak u Singapuru te da su u stvari takvi sastanci redovno održavani već nekoliko godina. Mesto održavanja razgovora bio je hotel "Šangri-La“ koji je ujedno i mesto održavanja sastanka velike, nadaleko poznate konferencije, pod nazivom "Šangri-La dijalog“, na kojoj je učestvovalo oko 600 predstavnika iz celog sveta.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
25°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve