Ujedinjene nacije
Nehumani uslovi za migrante u Libiji
Oko 5.000 migranata nalazi se u zvaničnim pritvorskim centrima u Libiji, ali to je samo vrh ledenog brega, izjavio je šef Međunarodne organizacije za migracije (IOM).
"Situacija ostaje potpuno neprihvatljiva u smislu kršenja prava migranata u toj zemlji. Uvek smo jasno stavljali do znanja da pritvor nije rešenje", rekao je generalni direktor IOM-a Antonio Vitorino tokom konferencije za novinare koje je organizovalo udruženje dopisnika pri UN u Ženevi.
IOM, deo mreže UN, deluje u Libiji u saradnji sa Visokim komesarom UN za izbeglice (UNHCR) kako bi pružio pomoć migrantima koji se nalaze u zvaničnim pritvorskim centrima.
"Ali zabrinuti smo što postoje nezvanični pritvorski centri o kojima nijedna agencija nema saznanja ili u koje nema pristup", rekao je Vitorino.
Prema rečima šefa IOM, u zvaničnim pritvorskim centrima "trenutno bi moglo da bude 5.000 ljudi".
Haos koji je usledio posle pada režima Moamera Gadafija 2011. godine učinio je Libiju omiljenom rutom za desetine hiljada migranata koji iz podsaharske Afrike, arapskih zemalja i južne Azije žele da stignu do Evrope - pre svega preko obala Italije.
Migranti koji pokušavaju da pređu Sredozemno more rizikuju živote i postaju žrtve beskrupuloznih krijumčara ljudi.
Kada krijumčarski brodovi budu presretnuti, bivaju vraćeni na libijsku obalu a migranti bivaju smešteni u pritvorske centre. Ovakvu praksu nevladine organizacije redovno kritikuju zbog zlostavljanja migranata.