Kasim Žomart Tokajev
Predsednik Kazahstana iduće nedelje u poseti Srbiji
Predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev boraviće 18. i 19. novembra u zvaničnoj poseti Srbiji gde će mu domaćin biti srpski predsednik Aleksandar Vučić.
Tokajev dolazi u ponedeljak popodne, a do aerodroma "Nikola Tesla" njegov avion dopratiće vazduhoplovi Vojske Srbije, najavljeno je iz Predsedništva Srbije.
Radni deo posete počinje u utorak 19. novembra. Posle svečanog dočeka ispred Palate Srbija predsednik Kazahstana sastaće se prvo sa srpskim kolegom Vučićem.
Dvojica predsednika razgovor će potom nastaviti u proširenom sastavu na plenarnom sastanku sa članovima delegacija dve zemlje.
Posle razgovora Tokajev i Vučić zajedno će prisustvovati ceremoniji razmene potpisanih bilateralnih dokumenata a potom se obratiti medijima.
Nakon zvaničnog dela programa dvojica predsednika će prisustvovati prikazu vojne opreme i naoružanja na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici, navodi se u najavi.
Diplomatski odnosi sa Kazahstanom uspostavljeni su u decembru 1996.
Kako navodi Ministarstvo spoljnih poslova, politički odnosi su tradicionalno dobri i prijateljski, bez otvorenih pitanja, a postoji obostrano izražen interes za unapređenje političkog dijaloga na visokom i najvišem nivou, kao i razvoj bilateralne saradnje, sa akcentom na trgovinsko-ekonomske odnose.
Vučić je kao predsednik Srbije posetio Kazahstan u oktobru 2018, na poziv bivšeg predsednika N. Nazarbajeva, a godinu danas pre njega, 2017 Kazahstan je posetio tadašnji ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.