Svet
24.02.2023. 18:15
R.E

Ruski saveznik

Šta bi nateralo Belorusiju da uđe u rat sa Ukrajinom

belorusija
Izvor: Shutterstock

Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko ne krije da će pomagati Rusiji i da će joj ustupiti svoju teritoriju za napade na Ukrajinu, ali za sada još ne planira da se direktno uključi u rat.

Čim su svetski mediji, pre otprilike dve nedelje, saznali da će se u Moskvi 17. februara sastati predsednici Rusije i Belorusije Vladimir Vladimirovič Putin i Aleksandar Lukašenko, pokrenuto je i pitanje o mogućnosti direktnog uključenja Belorusije u sukob u Ukrajini. Ovo pitanje nameće se od samog početka ruske invazije na Ukrajinu i ne bez razloga. Naime, Belorusija od početka podržava Rusiju. Čak je dozvolila ruskoj vojsci da koristi njenu teritoriju kao polaznu tačku za neuspelu invaziju na Kijev. Osim toga, Rusija i dalje koristi teritoriju Belorusije za lansiranje krstarećih raketa na ciljeve u Ukrajini. Predsednik Lukašenko ne krije svoju podršku Rusiji. To ne čudi s obzirom na to da su Putin i Lukašenko tokom godina razvili izuzetno prisan I moglo bi se reći prijateljski odnos.

O njihovoj bliskosti najbolje svedoče zajedničke aktivnosti, pokloni koje jedan drugom daruju i bezuslovna podrška koju jedan drugom pružaju. Njihov odnos već na prvi pogled prevazilazi i istupa iz okvira uobičajene diplomatske prakse. Počevši od zajedničkih hokejaških utakmica, do neobičnih poklona koje jedan drugom daruju, kao na primer kada je Lukašenko Putinu poklonio džak od 100 kilograma krompira i svinjsku mast ili kada mu je nedavno darivao traktor. Zbog svega navedenog mnogi državnici i analitičari smatraju da nije pitanje da li će se Belorusija uključiti u rat u Ukrajini, već kada će.

Delimičan odgovor na ovo pitanje dao je i sam Lukašenko na konferenciji za medije održanoj 16. februara, samo dan uoči njegove zvanične posete Moskvi i predsedniku Putinu. On je tom prilikom odgovarao na pitanja novinara među kojima je bila i manja grupa stranih novinara, prvi put od početka ruske invazije na Ukrajinu. Na konstataciju novinara BBC-ja da je prošle godine dozvolio da njegova zemlja bude iskorišćena kao polazište za rusku invaziju na glavni grad Ukrajine Kijev i na pitanje da li je spreman da to ponovo uradi Lukašenko je bez razmišljanja odgovorio potvrdno.

"Da, spreman sam. Spreman sam da ponovo Rusiji obezbedim teritoriju. Takođe sam spreman da vodim rat, uz Ruse, sa teritorije Belorusije. Ali samo u slučaju da neko – čak i jedan jedini vojnik – uđe na našu teritoriju odande (iz Ukrajine) naoružan, da ubija moj narod“, rekao je Lukašenko. Dan kasnije, uoči sastanka sa Putinom, Lukašenko je izjavio da će osim o ekonomiji sa Putinom razgovarati i o bezbednosti i vojnoj saradnji. On je naglasio da je Belorusija spremna da, uz malu podršku Rusije, pokrene proizvodnju aviona "mig 25“. O mogućnosti uključenja Belorusije u sukob u Ukrajini pred novinarima nije bilo reči. Prema rečima Srećka Đukića, bivšeg ambasadora Srbije u Belorusiji, to ne znači da dvojica predsednika o tome nisu razgovarala iza zatvorenih vrata.

Inače, mogućnost da se Belorusija uključi u ovaj rat naročito je postala realna krajem oktobra prošle godine i od tada ona stalno visi u vazduhu. Do tada je ruski kontingent u Belorusiji iznosio 1000 vojnika, među kojima su bili i specijalisti za održavanje šest lovaca, signalisti za radarske stanice i osoblje za četiri taktička raketna sistema "iskander“ i 12 protivvazdušnih sistema S-400. Međutim, kako piše britanski BBC, tokom septembra i oktobra, posle proglašenja delimične mobilizacije u Rusiji, očekivanja su bila da će taj broj porasti na 20.000 sveže mobilisanih vojnika iz Rusije.

Međutim, Ivan Kiričevski, stručnjak sa ukrajinske internet stranice "Difens ekspres“, rekao je tada za BBC da je još rano da se govori o mogućem napadu sa severa i uključenju Belorusije u sukob.

"Tek kad ruske trupe na drugom frontu budu toliko iznemogle da ne mogu da održavaju odbranu, Kremlj će izdati naređenje za napad, kako bi zaustavio prodor ukrajinskih snaga“, istakao je Kiričevski.

Inače, neuspešna ofanziva u februaru-martu pokazala je da je ruska vojska imala poteškoća u proceni sopstvenih sposobnosti.

Ukrajinski general-pukovnik Sergej Naev objasnio je ruske uspehe na severu Ukrajine na početku rata.

Prema njegovim rečima, većina postojećih ukrajinskih trupa bila je zauzeta sukobom u Donbasu i u vreme mira na beloruskoj granici nije bilo dovoljno jedinica da se odbrane od masovnog napada.

Drugi ključni faktor bio je događaj koji se odigrao samo dva dana pred invaziju, kad je beloruski ministar odbrane Viktor Krenin dao "oficirsku časnu reč“ ukrajinskom kolegi Alekseju Reznikovu da neće biti napada iz Belorusije – prazne reči.

Reznikov je to sam priznao, u intervjuu datom "Vašington postu“.

General Naev kaže da je Ukrajina sada spremna za napad iz Belorusije.

"Trupe koje se gomilaju u Belorusiji samo će povećati našu spremnost. Ukrajinska komanda će pojačati naše snage i materijal u skladu sa tim“, rekao je Naev tada za BBC.

Vlasti u graničnoj oblasti sa Belorusijom takođe razmatraju borbenu gotovost.

Prirodna prostranstva na granici Ukrajine i Belorusije veoma su zahtevan teren za vojnu invaziju.

Vitalij Koval, lider vojno-civilne administracije oblasti Rivne u Ukrajini, koja deli 218 kilometara granice sa Belorusijom, rekao je za BBC na ukrajinskom da su radovi na pojačanju odbrane granice počeli pre sedam meseci.

Prema Kovalu, invazija sa severa neće biti laka.

"Četrdeset odsto naše teritorije prekriveno je šumom. A postoje neprohodne šume i močvare u severnim oblastima na beloruskoj granici. Da ne pominjem 170 reka. To su prirodne prepreke za neprijateljsku mehanizaciju. Mostovi preko reka mogu da se blokiraju na razne načine i da otežaju napredak neprijatelju“, istakao je Koval dodajući "da biste morali da budete samoubilački raspoloženi pa da uđete u rat sa Ukrajinom preko belorusko-ukrajinske granice“.

Sličan stav ima i Srećko Đukić, bivši ambasador Srbije u Ukrajini, koji objašnjava da je Ukrajina od neuspele ruske invazije sa severa uradila mnogo na obezbeđenju i utvrđenju ove linije. On kaže da se od samog početka izbijanja krize i ruske intervencije u Ukrajini stalno vaga mogućnost beloruskog aktivnog učešća u ovom sukobu.

"Treba podsetiti da je iz Belorusije u Ukrajinu ušla kolona ruskih motorizovanih jedinica koje su krenule ka Kijevu. I ne samo tada, nego i kasnije, teritorija Belorusije je korišćena za napade na Ukrajinu. Iz Belorusije ruske snage lansiraju krstareće rakete na ciljeve u Ukrajini. Reč je o raketama zemlja-zemlja i vazduh-zemlja“, objašnjava Đukić za "Ekspres“, dodajući da iz Belorusije poleću ruski avioni "mig 31“, ali i još neki bombarderi, koji ispaljuju krstareće rakete na ciljeve u Ukrajini.

"U Belorusiji su postavljene i ruske lansirne rampe koje ispaljuju rakete zemlja-zemlja, a bilo je i još primera kada je sa teritorije Belorusije ruska vojska upadala u Ukrajinu“, ističe Đukić. Bivši ambasador Srbije u Belorusiji podseća da je Lukašenko pokušao da da jedno objašnjenje kako će se njegova zemlja uključiti u ovaj sukob samo ukoliko bude napadnuta, odnosno ako ijedan ukrajinski vojnik naoružan kroči na njenu teritoriju.

"Lukašenko je već nekoliko puta ponovio ovaj stav. Međutim, teško je tvrditi kako je to i konačan stav i kako on neće biti promenjen samo ukoliko se promene i okolnosti ili ukoliko možda Rusija ne bude tražila od Belorusije da se direktno uključi u sukob. I do sada je bilo izneverenih obećanja, pa ni ovo Lukašenkovo ne treba uzimati zdravo za gotovo“, ističe Đukić.

On naglašava i da dvojica predsednika, nakon sastanka 17. februara, nisu javno govorila o mogućnosti uključenja Belorusije u ovaj rat, što ne znači da o tome nije bilo reči iza zatvorenih vrata. Đukić smatra i da bi Belorusija mogla da uđe u rat i u slučaju kada bi se ruska vojska našla u teškoj situaciji ili pred porazom.

"Tada bi mogao da bude otvoren taj severni ili beloruski front“, naglašava Đukić. On ističe da je Ukrajina svesna opasnosti koja non-stop preti sa severa i da računa sa tim da će se u nekom trenutku i Belorusija uključiti u rat.

"Zbog toga je duž granice sa Belorusijom bukvalno podignut zid od žice sa fortifikacijama, rovovima i žičanim barijerama koje ometaju kretanje tenkova i drugih oklopnih vozila. Pored toga, invazija sa severa ne bi bila laka ni zbog prirodnih prepreka, šuma, močvara, reka. Konfiguracija terena na ukrajinsko-beloruskoj granici je takva da predstavlja prirodnu prepreku koja umnogome otežava napad sa ove strane“, kaže Đukić i dodaje da Ukrajina sada zna šta može da očekuje te da je shodno tome ova granica branjenija nego što je bila na početku sukoba.

Lukašenko zvao Bajdena u Minsk na mirovne pregovore sa Putinom

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uputio je poziv američkom predsedniku Džozefu Bajdenu da dođe u Minsk na trilateralni sastanak sa njim i predsednikom Rusije Vladimirom Putinom kako bi razgovarali o uspostavljanju mira u Ukrajini. Lukašenko je komentarisao i Bajdenovu posetu Poljskoj od 20. do 22. februara:

"Zašto Bajden ide u Poljsku? Zašto baš Poljska? Ali, mi nismo zbog toga zabrinuti. Ako ima želju, bili bismo spremni da ga primimo u Minsku i ozbiljno razgovaramo. Ako želi mir u Ukrajini. Čak bi i Putin doputovao u Minsk, i sastali bismo se sva trojica: dva "agresora“ i "miroljubivi“ predsednik. Zašto da ne? S ciljem da se prekine rat. Ako želi da prekine rat, primićemo ga. Poljska je odmah tu, poslaću avion ako treba, ’boing’“, dodao je beloruski predsednik.

On je, međutim, izrazio sumnju da bi se Bajden složio da dođe.

"Ne, neće on ovde doći, vredelo bi, da bi se prekinuo rat, da ne bi ljudi ginuli. Ostaće u Poljskoj jer je Poljska – hijena Evrope i ona danas igra najaktivniju ulogu u eskalaciji rata u Ukrajini. Ona je glasnija od svih, glasnija od Amerikanaca“, rekao je Lukašenko.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

UN izglasala rezoluciju - Rusija smesta da se povuče iz Ukrajine
1

Uoči godišnjice

23.02.2023. 22:55

UN izglasala rezoluciju - Rusija smesta da se povuče iz Ukrajine

Generalna skupština UN je, uoči godišnjice početka ruske invazije na Ukrajinu, rezolucijom zatražila povlačenje ruskih trupa "smesta", pozivajući na "pravedan i trajan" mir.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
14°C
20.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve