Hrvatska
Saborsko sabiranje
Da li su Milanovićeve “Rijeke pravde“ presušile ili će njegova istoimena izborna lista ipak nekako uspeti da posluži kao stožer okupljanja stranaka koje bi da vide leđa Hrvatskoj demokratskoj zajednici koja je na vlasti već osam godina?
Građani Hrvatske u sredu su birali novi saziv Sabora i prvi preliminarni rezultati koji su objavljeni u trenucima dok je ovo izdanje “Ekspresa“ privođeno kraju, pokazivali su da je najbolji rezultat ponovo ostvario HDZ, a da je Socijaldemokratska partija na drugom mestu.
Nijedna lista, međutim, nije osvojila dovoljan broj saborskih mesta kako bi samostalno formirala novu vladu u Zagrebu. Matematički gledano, ostvarenju te želje bliži je bio HDZ jer mu je za većinu, koju čini 76 saborskih zastupnika, nedostajalo dvadesetak zastupnika.
Socijaldemokrate Zorana Milanovića su, pak, sa druge strane, bile “kratke“ za više od 30 saborskih zastupnika, što im prilično, matematički gledano, otežava zadatak formiranja buduće vlade.
E, sad, kada sa terena matematike pređemo na teren politike, situacija se donekle menja, s obzirom na to da je većina opozicionih stranaka pred izbore najavljivala da neće ulaziti u koaliciju sa HDZ-om. To bi, dakle, teoretski, socijaldemokratama trebalo da olakša poziciju u narednom periodu kada je reč o formiranju većine u Saboru.
Ali i to, kao što smo rekli, samo teoretski. Jer, koalicija koju bi oni formirali morala bi da bude baš široka i šarenolika. Pod jedan, pitanje je da li bi u njoj uopšte mogli da se nađu zajedno desničarski Domovinski pokret gradonačelnika Vukovara Ivana Penave i levičarska stranka Možemo. Isto je moguće zapitati se i o eventualnoj podršci srpskih poslanika kabinetu u kojem bi sedeo Penava koji je pored ostalog svojevremeno rekao da onaj ko ne poštuje HOS, “Za dom spremni“ i slovo “U“, ne treba da dolazi na obeležavanje Dana sećanja u Vukovaru.
Sa druge strane, Penava je odmah u prvom obraćanju nakon zatvaranja birališta, kada je postalo jasno da će njegov Domovinski pokret biti treća grupacija po snazi u Saboru, rekao kako je spreman da razgovara sa svima.
“Mi smo treća stranka, to je ogroman uspeh. Imamo plavu i crvenu Hrvatsku. Koje je brdo nama bliže? Ključno je da ćemo razgovarati sa svima“, rekao je Penava za hrvatske medije.
On bi, nema sumnje, mogao da bude najveći dobitnik ovih izbora jer će biti potrebni i HDZ-u i SDP-u za formiranje nove vlade. Naravno, pod uslovom da se neka od ostalih lista ne predomisli u pogledu postizborne (ne)saradnje sa Hrvatskom demokratskom zajednicom.
Politički analitičar Ivan Rimac izjavio je da će se tek u idućim danima znati ima li neka od dve najjače stranke ‒ vladajuća Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) ili opoziciona Socijaldemokratska partija (SDP), potencijal za većinu u parlamentu za formiranje vlade.
Politikolog Tihomir Cipek rekao je da će uslediti jako težak proces pregovaranja.
“Jedan mandat može biti presudan, to će biti jako težak proces pregovaranja, jako teško će se naći zajednički jezik“, ocenio je Cipek.
Politički analitičar Višeslav Raos rekao je da za sada nijedna stranka ne može “slavodobitno“ reći da može da sastavi vladu.
On je kazao da još niko nema jasnu većinu i podsetio da se niz stranaka uoči izbora izjasnio da ne žele sa nekim određenim strankama.
Raos je za “Index. hr“ dodao da je predsednik Zoran Milanović, premijerski kandidat SDP, otvorio mogućnost prema desnom Domovinskom pokretu, ali da je, s druge strane, pitanje može li zeleno-leva stranka Možemo da podrži takvu vladu.